Dużą popularnością na Twitterze cieszy się nagranie wideo, na którym widać samicę łosia przeprowadzającą młode przez jezdnię. Wbrew opisowi, film nie został zarejestrowany w Polsce, a w Szwecji.

Blisko cztery tysiące polubień na Twitterze zyskał opublikowany we wtorek wpis z nagraniem wideo, na którym widać łosia przeprowadzającego łoszaka (młode) przez jezdnię. Samochody zatrzymują się, a łoszak, po dłuższej chwili wahania, przechodzi na drugą stronę ulicy.

"Film z niedzieli, droga Lublin-Sandomierz! „Synek! No rusz się!” Szacunek dla cierpliwych kierowców! O to chodzi!" - napisał autor wpisu.

"Za zielono, a mały łoś za mały"

Wielu internautów wyrażało zachwyt przedstawioną na zdjęciu sceną. "Fantastyczny film... gratuluję", "Brawo. Nauka rodzicielstwa", "jakie cudo na chudych nóżkach kroczące" - pisali w komentarzach. Znacząca część uczestników dyskusji zwróciła jednak uwagę, że film nie został nakręcony w niedzielę na drodze Lublin-Sandomierz.

"Obawiam się, że jednak nie z niedzieli... chyba, że chodzi o niedzielę sprzed pół roku. Łosie mają bykowisko we wrześniu, ciąża trwa ok. 8 miesięcy, młode rodzą się w okolicach maja. Do listopada młody osiąga nawet 200 kg masy ciała..." - zauważył jeden z internautów.

Komentarze internautów
Komentarze internautów Foto: Twitter

"Na pewno nie z niedzieli. Za zielono, a mały łoś za mały" - można przeczytać w innym komentarzu. "Jestem w 100% pewna, że film jest ze Szwecji i widziałam go już dawno temu. Dlaczego pan kłamie w takiej sprawie? w jakim celu?", "W pogodni za lajkami - szokuje liczba! bite kłamstwa wrzucane jako prawda, i niby własne przeżycie. Filmik już widziałem, kilka miesięcy temu" - pisali internauci.

I cóż, że ze Szwecji?

Użytkownik Twittera, który zamieścił film, kilkakrotnie odniósł się do zarzutów internautów. "Nie kłócę się. Dostałem to z takim opisem z dość pewnego źródła. Nie miałem jak zweryfikować" - napisał w odpowiedzi na jeden z komentarzy.

Komentarze internautów
Komentarze internautów Foto: Twitter

Zamieścił również oddzielny wpis, w którym przeprosił internautów za wprowadzenie w błąd. "Proszę Państwa o wybaczenie. Być może doszło do pomyłki w opisie filmu. To prawdopodobnie nie zdarzyło się w Polsce. Za nieświadome wprowadzenie w błąd szczerze przepraszam. Co nie zmienia faktu, że sama sytuacja wciąż jest bardzo sympatyczna! A miejsce jest aż tak istotne?".

Pomimo przeprosin, użytkownik Twittera nie usunął swojego oryginalnego wpisu. Jeszcze tego samego dnia wieczorem retweetował krytykowany wpis zawierający nieprawdziwy opis. "Jakby jechał Najsztub to bo by się okazało że mu zwierzątka wtargnęły na maskę! A potem #WolneSądy jeszcze by go uniewinniły!" - napisał w komentarzu.

Wideo z maja

Film z łosiem przeprowadzającym młode przez jezdnię rzeczywiście został nakręcony w Szwecji. Jego autorką jest Elin Johansson, która 14 maja bieżącego roku zamieściła nagranie na Facebooku. "Ja i Madelen Ohlsson miałyśmy wielkie szczęście. Samica łosia i jej nowo narodzone młode próbują przejść przez drogę" - napisała w komentarzu.

Do dziś film udostępniło blisko 80 tys. użytkowników Facebooka, polubiło go blisko 40 tys. użytkowników serwisu. O przygodzie z rodziną łosi donosiły też szwedzkie media. - Całkowicie zatrzymałyśmy pojazd i włączyłyśmy światłą awaryjne - wspominała sytuację Madelen Ohlsson w rozmowie z portalem Land. - To było trudne, bo zastanawiałyśmy się, czy któryś z kierowców nie zrozumie sytuacji i pojedzie dalej - powiedziała.

Przyjaciółki cieszyły się, że film wzbudził tak pozytywne reakcje internautów. - Ucieszyło nas, miłośniczki zwierząt, że nagranie zostało przyjęte z takimi wyrazami troski - powiedziały portalowi Elin i Madelen.

Autor:  kjab
Źródło:  Konkret24; zdjęcie tytułowe: Twitter/Facebook

Pozostałe

Nie, kolejka na holenderskim lotnisku nie ma nic wspólnego z brexitem

Zwolennik brexitu poskarżył się na Twitterze, że w wyniku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej musi stać w długiej kolejce do odprawy paszportowej na lotnisku w Amsterdamie. Wpis spowodował dyskusję na Twitterze i informacje w brytyjskich mediach. Jednak utrudnienia dla pasażerów nie miały nic wspólnego z brexitem - przyczyną były szkolenia nowych pracowników lotniska.

Wideo z dramatyczną relacją ze sztormu straszy internautów

Internauci z przerażeniem oglądali w ostatnich dniach wideo, na którym widać, jak podczas relacji na żywo ze sztormu reporterka zostaje uderzona przez znak drogowy. Jednak film został komputerowo przerobiony, w dodatku pełna dramatyzmu relacja pochodzi sprzed ponad czterech lat. Dziennikarce nic się nie stało.

Podmuch nieprawdziwych materiałów o orkanie Ciara

Po pojawieniu się w Europie orkanu Ciara internauci zaczęli wrzucać do sieci zdjęcia i filmy, które mają pokazywać siłę i skutki huraganu. Jednak nie wszystkie powstały w dniach, gdy szalał, a niektóre obrazują inne zjawiska atmosferyczne.

Krzyki "rozpaczy, lęku i buntu" mieszkańców Wuhan? Wręcz przeciwnie

Nagrania z odizolowanego Wuhan, na których słychać krzyki mieszkańców z okien, wzbudziły komentarze w mediach społecznościowych. Wbrew sugestiom internautów nie są to krzyki "rozpaczy, lęku i buntu", tylko wyrazy wzajemnego wsparcia oraz uznania dla zmarłego lekarza.

Nie, Unia Europejska nie pracuje nad podatkiem od mięsa

Od kilku dni w polskich mediach toczy się ożywiona dyskusja o unijnym pomyśle wprowadzenia nowego podatku od mięsa, który miałby ograniczać jego spożycie. Zgodnie z wieloma relacjami, za wywołaniem tego tematu miała stać "debata w Parlamencie Europejskim" lub "pomysł instytucji europejskich". W rzeczywistości ta kwestia pojawiła się wyłącznie na jednym ze spotkań organizowanych w budynku europarlamentu przez organizacje proekologiczne, ale żadne prace w ramach Unii Europejskiej nie zostały podjęte.

Na świecie co sekundę 2 tys. kurcząt trafia na ubój, w Polsce co minutę

Wbrew wątpliwościom internautów, rozpowszechniana w sieci grafika prezentująca statystyki uboju zwierząt na świecie zawiera wiarygodne dane. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, średnio co sekundę na potrzeby przemysłu mięsnego przeznacza się na ubój ok. 2 tys. kurcząt, ok. 95 kaczek i 47 świń.