Dużą popularnością na Twitterze cieszy się nagranie wideo, na którym widać samicę łosia przeprowadzającą młode przez jezdnię. Wbrew opisowi, film nie został zarejestrowany w Polsce, a w Szwecji.

Blisko cztery tysiące polubień na Twitterze zyskał opublikowany we wtorek wpis z nagraniem wideo, na którym widać łosia przeprowadzającego łoszaka (młode) przez jezdnię. Samochody zatrzymują się, a łoszak, po dłuższej chwili wahania, przechodzi na drugą stronę ulicy.

"Film z niedzieli, droga Lublin-Sandomierz! „Synek! No rusz się!” Szacunek dla cierpliwych kierowców! O to chodzi!" - napisał autor wpisu.

"Za zielono, a mały łoś za mały"

Wielu internautów wyrażało zachwyt przedstawioną na zdjęciu sceną. "Fantastyczny film... gratuluję", "Brawo. Nauka rodzicielstwa", "jakie cudo na chudych nóżkach kroczące" - pisali w komentarzach. Znacząca część uczestników dyskusji zwróciła jednak uwagę, że film nie został nakręcony w niedzielę na drodze Lublin-Sandomierz.

"Obawiam się, że jednak nie z niedzieli... chyba, że chodzi o niedzielę sprzed pół roku. Łosie mają bykowisko we wrześniu, ciąża trwa ok. 8 miesięcy, młode rodzą się w okolicach maja. Do listopada młody osiąga nawet 200 kg masy ciała..." - zauważył jeden z internautów.

Komentarze internautów
Komentarze internautów Foto: Twitter

"Na pewno nie z niedzieli. Za zielono, a mały łoś za mały" - można przeczytać w innym komentarzu. "Jestem w 100% pewna, że film jest ze Szwecji i widziałam go już dawno temu. Dlaczego pan kłamie w takiej sprawie? w jakim celu?", "W pogodni za lajkami - szokuje liczba! bite kłamstwa wrzucane jako prawda, i niby własne przeżycie. Filmik już widziałem, kilka miesięcy temu" - pisali internauci.

I cóż, że ze Szwecji?

Użytkownik Twittera, który zamieścił film, kilkakrotnie odniósł się do zarzutów internautów. "Nie kłócę się. Dostałem to z takim opisem z dość pewnego źródła. Nie miałem jak zweryfikować" - napisał w odpowiedzi na jeden z komentarzy.

Komentarze internautów
Komentarze internautów Foto: Twitter

Zamieścił również oddzielny wpis, w którym przeprosił internautów za wprowadzenie w błąd. "Proszę Państwa o wybaczenie. Być może doszło do pomyłki w opisie filmu. To prawdopodobnie nie zdarzyło się w Polsce. Za nieświadome wprowadzenie w błąd szczerze przepraszam. Co nie zmienia faktu, że sama sytuacja wciąż jest bardzo sympatyczna! A miejsce jest aż tak istotne?".

Pomimo przeprosin, użytkownik Twittera nie usunął swojego oryginalnego wpisu. Jeszcze tego samego dnia wieczorem retweetował krytykowany wpis zawierający nieprawdziwy opis. "Jakby jechał Najsztub to bo by się okazało że mu zwierzątka wtargnęły na maskę! A potem #WolneSądy jeszcze by go uniewinniły!" - napisał w komentarzu.

Wideo z maja

Film z łosiem przeprowadzającym młode przez jezdnię rzeczywiście został nakręcony w Szwecji. Jego autorką jest Elin Johansson, która 14 maja bieżącego roku zamieściła nagranie na Facebooku. "Ja i Madelen Ohlsson miałyśmy wielkie szczęście. Samica łosia i jej nowo narodzone młode próbują przejść przez drogę" - napisała w komentarzu.

Do dziś film udostępniło blisko 80 tys. użytkowników Facebooka, polubiło go blisko 40 tys. użytkowników serwisu. O przygodzie z rodziną łosi donosiły też szwedzkie media. - Całkowicie zatrzymałyśmy pojazd i włączyłyśmy światłą awaryjne - wspominała sytuację Madelen Ohlsson w rozmowie z portalem Land. - To było trudne, bo zastanawiałyśmy się, czy któryś z kierowców nie zrozumie sytuacji i pojedzie dalej - powiedziała.

Przyjaciółki cieszyły się, że film wzbudził tak pozytywne reakcje internautów. - Ucieszyło nas, miłośniczki zwierząt, że nagranie zostało przyjęte z takimi wyrazami troski - powiedziały portalowi Elin i Madelen.

Autor:  kjab
Źródło:  Konkret24; zdjęcie tytułowe: Twitter/Facebook

Pozostałe

Nie, święty Mikołaj w Belgii nie "został pozbawiony krzyża"

Na niektórych prawicowych portalach można znaleźć informację o "dechrystianizacji" w Belgii, którą miało być "pozbawienie św. Mikołaja krzyża". Powodem takiego kroku miała być chęć "nieurażenia muzułmanów" zamieszkujących ten kraj. Informacja pochodzi jednak sprzed dwóch lat, kiedy jedna belgijska firma zaproponowała wizerunek św. Mikołaja bez krzyża, a jej śladem poszło "kilka szkół". W Belgii nie ma jednak zakazu pojawiania się św. Mikołaja z krzyżem.

Czterech na pięciu nastolatków jest za mało aktywnych fizycznie. Alarmujący raport WHO

Czterech na pięciu nastolatków na świecie jest aktywnych fizycznie w niewystarczającym stopniu. W Polsce 78,8 proc. młodzieży nie uprawia sportu w wymiarze zalecanym dla prawidłowego rozwoju. Autorzy raportu opublikowanego pod auspicjami WHO wskazują na konieczność wdrożenia efektywnych polityk i programów na rzecz poprawy tych wskaźników. Kluczowe jest zaangażowanie samej młodzieży.

Nie, Angela Merkel nie mówiła, że "musimy odebrać ci wolność słowa"

Bardzo popularny wpis, który rozchodzi się w sieci także w polskojęzycznej wersji, podaje, że Angela Merkel miała powiedzieć: "musimy odebrać ci wolność słowa, bo inaczej społeczeństwo nie będzie wolne". Choć kanclerz Niemiec rzeczywiście wypowiadała się na temat wolności wypowiedzi, z jej strony nie padły takie słowa. Mówiła o granicach wolności, gdy szerzy się nienawiść i narusza godność innego człowieka.

Milion ortodoksyjnych Żydów nie protestowało przeciwko Izraelowi. To fake news

Na Twitterze pojawił się wpis o rzekomym proteście miliona ortodoksyjnych Żydów przeciwko Państwu Izrael. Do wpisu dołączono nagranie wideo, na którym widać tysiące ludzi maszerujących przez ulice Jerozolimy. W rzeczywistości film dokumentuje manifestację z 2014 r. przeciwko wcielaniu ortodoksyjnych Żydów do armii. W ostatnich dniach w Jerozolimie nie doszło do manifestacji o podobnej skali.

Nie, migranci na zdjęciu nie lecą do Niemiec. Wracają z Libii do Nigerii

Wbrew wpisom popularnym w mediach społecznościowych pasażerowie samolotu widoczni na zdjęciu nie są migrantami z Somalii lecącymi do Niemiec. W rzeczywistości jest to zdjęcie nigeryjskich migrantów opuszczających Libię w czerwcu 2016 roku. Przebywali tam przez wiele miesięcy w ośrodkach detencyjnych dla uchodźców, po tym jak próbowali przez Morze Śródziemne przedostać się do Europy.