W ciągu ostatniego tygodnia Polska awansowała wśród państw Unii Europejskiej o trzy pozycje pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców. Jednak w wielu krajach Unii szczepienia również przyspieszyły - co spowodowało, że pod względem tempa szczepień spadliśmy z 7. na 14. miejsce. Akcja "Zaszczep się w majówkę!" niewiele tu pomogła.

Ponad 41 tys. osób skorzystało z akcji "Zaszczep się w majówkę!", przyjmując jednodawkową szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Na szczepienie w mobilnych punktach, bez zapisów, mogli przyjść wszyscy zainteresowani - przepustką było aktywne e-skierowanie. Od 1 do 3 maja mobilne punkty szczepień zorganizowano m.in. we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie. Według danych rządu w czasie tej akcji zaszczepiono 41 292 osoby.

"Ta akcja miała wymiar profrekwencyjny i promocyjny" - powiedział 3 maja Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, goszcząc w Radiu Zet. Zapowiedział, że wykorzystywane w majówkowej akcji mobilne punkty szczepień trafią do powiatów, w których do szczepień są największe kolejki.

Czy majówkowa akcja wpłynęła w jakiś sposób na pozycję Polski w zestawieniu państw Unii Europejskiej? Jak pokazują najnowsze statystyki, wprawdzie w ciągu ostatniego tygodnia awansowaliśmy w UE pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców - za to spadliśmy o siedem pozycji pod względem tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia.

Andrusiewicz: ostatniej doby zwolniliśmy 18 tysięcy terminów na szczepienia pacjentów majówkowych

Odsetek zaszczepionych mieszkańców: Polska na 18. miejscu w Unii

Regularnie sprawdzamy, jak wygląda pozycja Polski pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców, czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie portal Our World in Data podaje te dane dla 128 państw i terytoriów zależnych.

Według danych z 27 kwietnia w Polsce było wtedy 7,3 proc. zaszczepionych mieszkańców. Dane z 4 maja pokazują, że odsetek wzrósł do 8,4 proc. Daje nam to 54. miejsce na świecie, a wśród 27 państw Unii Europejskiej zajmujemy 18. miejsce. To awans o trzy pozycje, bo przed tygodniem byliśmy na 21. miejscu.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 4 maja 2021
Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 4 maja 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Wśród państw Unii najwyższy odsetek zaszczepionych mają: Malta (24,9 proc.), Węgry (22,3 proc.), Dania (12,3 proc.) i Litwa (12 proc.). Co najmniej 10 proc. zaszczepionej populacji w UE mają także Hiszpania (11,1 proc.), Włochy (10,8 proc.), Słowenia (10,6 proc.), Rumunia (10,3 proc.) i Estonia (10 proc.).

Tempo szczepień w UE: spadek Polski na 14. miejsce

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Jeśli chodzi o tę średnią w państwach Unii Europejskiej, to według  danych Our World in Data z 4 maja dla Polski wynosiła ona 0,56 - co dawało nam 14. miejsce. Tydzień wcześniej byliśmy na 7. miejscu (ze średnią 0,58) - czyli spadliśmy o siedem pozycji. Bo choć średnia dla Polski tylko nieznacznie spadła, to w części państw wskaźnik ten wzrósł w ostatnich dniach. Tak było w przypadku Francji, Portugalii, Irlandii i Luksemburgu (po 0,6), Szwecji (0,61), Danii (0,65), Litwy (0,73) i Niemczech (0,8). Na poniższym wykresie z 4 maja brakuje Cypru, który ostatnie dane raportował 23 kwietnia (0,55).

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 4 maja 2021
Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 4 maja 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia mają obecnie: Węgry (1,28), Malta (0,91), Niemcy (0,79) i Hiszpania (0,74).

Przypomnijmy, w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto kraj nadal otrzymuje preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

Wskaźnik zaszczepienia w UE: Polska nadal na 18. miejscu

Jak w ciągu tygodnia zmienił się wskaźnik zaszczepienia w państwach UE? Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.

Polska utrzymała miejsce z poprzedniego tygodnia wśród państw członkowskich. Według danych z 4 maja jesteśmy na 18. miejscu (ze wskaźnikiem zaszczepienia 32,3). Przed tygodniem byliśmy także na 18. miejscu (wskaźnik: 28,38 - stan na 27 kwietnia).

Na czele zestawienia są ponownie Malta (78,58 - stan na 3 maja), a za nią Węgry (64,77 - stan na 3 maja), Litwa (38,17) i Niemcy (37,56).

Oto jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw: o cztery pozycje awansowały Niemcy (z 8. na 4. miejsce) i Portugalia (z 14. na 10. miejsce), o trzy Włochy (z 12. na 9. miejsce) i Czechy (z 23. na 20. miejsce).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 4 maja 2021
Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 4 maja 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Najbardziej spadła pozycja Holandii - o pięć miejsc, z 11. na 16. O trzy pozycje spadła Finlandia (z 9. na 12. miejsce), o dwie Cypr (z 22. na 24. miejsce) i Grecja (z 20. na 22. miejsce).

Część państw pozostała na miejscach sprzed tygodnia. Są to m.in. wspomniane już Malta, Węgry, Litwa, Polska, a także Szwecja (13. miejsce), Słowenia (19. miejsce), Słowacja (21. miejsce) oraz zamykające zestawienie Chorwacja, Łotwa i Bułgaria (kolejno 25. 26. i 27. miejsce).

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska nieco wyżej

Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 193 państw (są też wśród nich niewielkie terytoria zależne).

4 maja Polska była na 53. miejscu na świecie (wskaźnik wynosił 32,3), podczas gdy tydzień wcześniej, 26 kwietnia, na 57. miejscu (wskaźnik: 28,38 - stan na 27 kwietnia). Czyli awansowaliśmy o cztery pozycje.

Na pierwszym miejscu był Gibraltar (211,08 - stan na 1 maja), za nim Seszele (129,88), Falklandy (126,53 - stan na 14 kwietnia), Izrael (120,94) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (107,85).

4 maja pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

  • Chiny - 284,6 mln,
  • Stany Zjednoczone - 247,8 mln,
  • Indie - 157,8 mln,
  • Wielka Brytania 50,3 mln (stan na 3 maja),
  • Brazylia - 44,8 mln,
  • Niemcy - 31,5 mln.

Do tego czasu w Polsce wykonano ponad 12,2 mln szczepień - pozwoliło nam to awansować na 16. miejsce na świecie. Przed tygodniem byliśmy na 17. miejscu.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: CIRO FUSCO/PAP/EPA

Pozostałe

Nie, to nie są kartony udające trumny zmarłych na COVID-19

Pod koniec maja w polskich mediach społecznościowych zaczęło krążyć zdjęcie budzące pytania wielu internautów. Widać na nim karton, który według niektórych sceptyków pandemii udawał trumnę zmarłych na COVID-19. Zdjęcie jest prawdziwe, ale nie ma nic wspólnego ze śmiertelnymi ofiarami pandemii.

"Ten samochód z pewnością ma dwie kierownice". Nie. Nie ma

Według części internautów, siedzący za kierownicą testowego samochodu prezydent USA w rzeczywistości nim nie kierował. Drugą, dodatkową kierownicę miał mieć siedzący obok agent Secret Service i to on miał prowadzić auto. Zarzuty internautów okazały się bezpodstawne.

"Jeden denat musiał się podrapać"? To nie są ciała, a film nie dotyczy pandemii

"Propaganda kovidowa trwa" - skomentował jeden z użytkowników Facebooka rozsyłane w sieci nagranie. Wyjęty z kontekstu, błędnie opisywany filmik, w dodatku sprzed ośmiu lat służy polskim sceptykom pandemii jako przykład na to, że media sztucznie nakręcają strach przed COVID-19. Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja.

Nie. To nie jest pożar laboratorium szczepionek w Kapsztadzie

"Stała się sprawiedliwość. Dość już mordowania ludzi szczepionkami" - tak jedna z internautek skomentowała popularny w sieci film, na którym widać pożar dużego budynku. Zdaniem internautów płonie laboratorium szczepionek na Uniwersytecie w Kapsztadzie w RPA. Nie jest to prawda.