Szwedzki minister sprawiedliwości Morgan Johansson odniósł się do wpisu Beaty Mazurek na Twitterze. Europosłanka i była wicemarszałek Sejmu napisała m.in., że Szwedzi "uciekają ze swojego kraju, aby w Polsce znaleźć spokój i normalność", czego powodem miały być zamachy, gwałty czy wzrost przestępczości. Zdaniem Johanssona wypowiedź Mazurek jest całkowicie zmyślona, a migracje na linii Szwecja-Polska są faktem, tyle że przebiegają w odwrotnym kierunku. Zwrócił też uwagę na problem polskiej przestępczości.

"Zamachy, wzrost przestępczości, gwałty, strach i strefy szariatu. Takie są konsekwencje multikulturalizmu i otwartych drzwi dla imigrantów" - takimi słowami zaczynał się wpis europosłanki Beaty Mazurek, byłej wicemarszałek Sejmu i rzeczniczki prasowej PiS. Był to komentarz do tweeta i artykułu opublikowanego przez portal wpolityce.pl, zatytułowanego "Szwedzi chcą azylu w Polsce".

Jak kontynuowała Mazurek, "Szwedzi uciekają ze swojego kraju, aby w Polsce znaleźć spokój i normalność. A jeszcze nie tak dawno PO chciała ich przyjąć każdą ilość - zgroza".

Nieprawdziwe informacje w polskich portalach

W czwartek opisaliśmy publikacje niektórych prawicowych portali, wedle których co roku do Polski ucieka kilkuset obywateli Szwecji. Niektóre z nich sugerowały, że Szwedzi szukają w naszym kraju azylu. To nieprawda. W ostatnich pięciu latach w Polsce taki wniosek złożył jeden mężczyzna - obywatel Szwecji, ale otrzymał decyzję odmowną. Dostępne dane od lat 50. pokazują, że w Polsce nie było ani jednego szwedzkiego azylanta.

Co przyciąga Szwedów do naszego kraju? - pytał portal wpolityce.pl i sam odpowiadał: "Jako podstawową przyczynę ucieczki z własnej ojczyzny wymieniają bezpieczeństwo swoje i rodziny. Co zaskakujące i zastanawiające Szwedzi w swojej ojczyźnie czują się zapomniani i odepchnięci na margines przez państwo, które przyzwyczaiło wszystkich do miana „opiekuńczego”. Kraj ten tonie też pod ciężarem imigrantów. O Szwecji coraz częściej mówi się już nie jako o kraju dobrobytu, czy szczęśliwej tolerancji, a o państwie trawionym przez brutalność i przestępstwa, jakich dokonują bezkarni muzułmańscy migranci!".

"Nasz Dziennik" tłumaczył natomiast:

Szacuje się, że w blisko 80 miastach istnieją dzielnice praktycznie opanowane przez islamistów, gdzie obowiązuje szariat, a szwedzkie władze nie mają nic do powiedzenia. Największa to Rinkeby w Sztokholmie. Nie pokazuje się tam policja, nie wjeżdża karetka, panuje chaos.

Nasz Dziennik

Takie informacje nie znajdują potwierdzenia w raportach szwedzkiej policji.

Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że w Polsce mieszka obecnie (stan na pierwsze półrocze tego roku) 2577 Szwedów. To o 36 mniej osób niż w styczniu 2018. Żaden obywatel Szwecji nie przebywa w Polsce w ramach "azylu", "statusu uchodźcy", "ochrony uzupełniającej" czy jakiejkolwiek innej formy ochrony międzynarodowej oferowanej w RP.

"Dlaczego tak wielu Polaków ucieka z Polski?"

Jak informuje portal aftonbladet.se, do wpisu Beaty Mazurek odniósł się w czwartek Morgan Johansson, szwedzki minister sprawiedliwości, który stwierdził, że wypowiedź polskiej polityk jest całkowicie zmyślona (Johansson użył szwedzkiego idiomu, który w bezpośrednim tłumaczeniu brzmi: "wypowiedź wzięta z powietrza").

- Ten ruch idzie w innym kierunku. W latach 2017-2018 ponad 8 tysięcy Polaków wyemigrowało do Szwecji. To ponad trzy razy więcej niż Szwedów, którzy mieszkają w Polsce - stwierdził Johansson w wypowiedzi dla Aftonbladet. Szwedzki minister zasugerował także, że polska parlamentarzystka "powinna raczej zapytać, dlaczego tak wielu Polaków ucieka z Polski".

Cytowany dalej Johansson stwierdził, że Szwecja ma problem z gangami złodziei, zwłaszcza z Polski. - Zagraniczne gangi są odpowiedzialne prawie za połowę wszystkich włamań w Szwecji i za 90 proc. kradzieży samochodów, łodzi i maszyn rolniczych - mówił. I dodał: "jeśli szanowna poseł (Mazurek - red.) może coś z tym zrobić, byłbym wdzięczny".

Konkret24 zwrócił się do szwedzkiego Ministerstwa Sprawiedliwości o udostępnienie danych przestępczości, na które powołuje się Johansson. Szwedzkie upubliczniane statystyki od kilkunastu lat nie uwzględniają informacji osób podejrzewanych lub skazanych za przestępstwa.

72 proc. szwedzkich imigrantów do Polski ma polskie korzenie

W innym z artykułów Aftonbladet cytuje szwedzkie dane statystyczne, z których wynika, że do Polski w 2018 r. wyemigrowało 1815 osób, z czego 1377 urodziło się... w Polsce. W 2016 było to 1610 emigrantów, z czego 1186 to osoby urodzone w Polsce.

Ogółem, w ostatnich sześciu latach, w grupie Szwedów, która wyjechała do Polski, 72 proc. stanowiły osoby urodzone nad Wisłą.

Polacy starali się o azyl w Szwecji

Z danych szwedzkiego urzędu statystycznego wynika, że w 2018 r. do tego kraju wyemigrowało 3817 osób urodzonych w Polsce, z czego 61 proc. stanowili mężczyźni. To spadek o 13 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego, gdy do Szwecji wyemigrowało 4405 Polaków. W sumie w latach 2017-2018 było to ponad 8 tys. osób, co potwierdza liczbę podaną przez szwedzkiego ministra sprawiedliwości.

Polska była szóstym krajem z największą liczba osób migrujących do Szwecji. Więcej w 2018 r. przybyło tam imigrantów z Iranu, Iraku, Indii, Afganistanu i Syrii.

Ze szwedzkich statystyk można także dowiedzieć się, że od 2014 roku wnioski o azyl w Szwecji złożyło 22 obywateli Polski. Największa liczba wniosków wpłynęła w 2015 roku - dziesięć. Rok temu były to cztery wnioski, w tym dwa dotyczyły osób nieletnich.

Autor:  bebi
Źródło:  Konkret24; zdjęcie tytułowe: TVN24

Pozostałe

Nie, Donald Trump nie nazwał włoskiego prezydenta "Mozzarella"

Donald Trump nie nazwał publicznie prezydenta Włoch Sergio Mattarelli "Mozzarellą". Nie powiedział też, że Stany Zjednoczone i Włochy łączą relacje sięgające antycznego Rzymu. Dowodem na to są nagrania i transkrypcje z konferencji prasowej i spotkania w Gabinecie Owalnym. Mimo to nieprawdziwe informacje podało tysiące internautów, jako dowód wykorzystując przypadkowe kadry z jednego z nagrań.

Co papież Franciszek mówił o edukacji seksualnej? Sprawdzamy popularny internetowy wpis

Tuż przed rozpoczęciem sejmowej debaty o obywatelskim projekcie ustawy wprowadzającej kary za propagowanie edukacji seksualnej, lider partii Wiosna Robert Biedroń zacytował na Twitterze słowa papieża Franciszka o konieczności edukacji seksualnej w szkołach i że "seks jest darem od Boga". Konkret24 sprawdził, że cytat jest prawdziwy, a papież takiego sformułowania w ostatnim roku użył co najmniej trzykrotnie. Przybliżamy jego kontekst.

#MódlSięZaJaponię. Internetowa akcja pełna wsparcia i... fałszywych materiałów

Tajfun Hagibis uderzył w Japonię – to fakt. Żeby okazać solidarność z Japończykami, w serwisach społecznościowych zorganizowano akcję #PrayforJapan (z ang. #MódlsięzaJaponię), w ramach której każdy może przekazać swoje wsparcie poszkodowanym. Nagrania gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które mają pokazać potęgę żywiołu, nie zawsze pochodzą jednak z Japonii i niekoniecznie zostały wykonane w tym roku.

Była wzorem dla lalki Barbie, miała pracować w NASA. Wcześniej wymyśliła sobie życiorys

Greckie media pisały o Eleni Antoniadou jako o "naukowcu światowego kalibru". Miała mieć tytuł doktora, pracować przy pierwszym udanym przeszczepie sztucznej tchawicy, prowadzić firmę medycyny regeneracyjnej, a w przeszłości pracować w NASA. Po otrzymaniu nagrody od greckiej minister edukacji postanowiono jednak zweryfikować imponujący życiorys kobiety.

Polski żołnierz nie zastrzelił ukraińskiego. To fejk z atakiem hakerskim w tle

W ukraińskich i rosyjskich mediach pojawiła się informacja o Ukraińcu postrzelonym przez polskiego żołnierza na poligonie w Jaworowie podczas ukraińsko-amerykańskich manewrów wojskowych. Ukraińska policja zaprzeczyła takim doniesieniom, a przedstawiciele portalu, który był źródłem tych doniesień, poinformowali, że artykuł był efektem ataku hakerskiego przeprowadzonego przez "nieznanych sprawców". Fałszywe informacje nadal można jednak znaleźć w sieci.

UFO, amerykańska ściśle tajna baza i fałszywe zdjęcia

Czy tłumy szturmowały amerykańską bazę, gdzie mają być dowody na istnienie pozaziemskich istot? Taki wniosek można było wysnuć oglądając w mediach społecznościowych niektóre bardzo popularne zdjęcia. Jednak były to tylko internetowe żarty, a przed bramą słynnej Strefy-51 nie pojawiły się zapowiedziane dwa miliony osób.

Nie, to nie jest nagranie huraganu Dorian. To tylko animacja przerobionego zdjęcia

Rzekome nagranie huraganu Dorian, który na początku września uderzył w wybrzeże Bahamów, nie przedstawia nawet prawdziwego zjawiska pogodowego. Filmik to zbitka dwóch zdjęć, a za efekt ruchu odpowiada aplikacja. Przerobione zdjęcie po raz pierwszy pojawiło się w sieci w kwietniu, a jego zaanimowana wersja w maju 2019 - na kilka miesięcy przed nadejściem Doriana.