Świat

Świat

Twórca szczepionki mRNA usunięty z Wikipedii za krytykę szczepień? Nie jest jej twórcą, problem jest inny

Wynalazca szczepionki mRNA Robert Malone ostrzegał przed szczepieniami na COVID-19 i za to jego nazwisko usunięto Wikipedii - taka teoria krąży w internecie. Wyjaśniamy, dlaczego to nie Robert Malone jest wynalazcą szczepionki mRNA oraz jak było z usuwaniem jego nazwiska z Wikipedii. Przypominamy: szczepionki mRNA nie tylko zwiększają efektywność, ale też bezpieczeństwo szczepień.

"Część szczepionek to placebo"? Nie. Wyjaśniamy wątpliwości

Wypowiedź brytyjskiego ministra o badaniach klinicznych szczepionki Novavax internauci interpretują w ten sposób, że część szczepionek przeciw COVID-19 to zwykłe placebo. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, kiedy stosuje się placebo i na czym polega metoda "podwójnie ślepej próby" w badaniach klinicznych.

Gdzie bez dowodu szczepienia nie wpuszczą do restauracji, kawiarni, muzeum? Sprawdzamy

W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.

"Co słychać w RPA"? Nie to, co pokazuje ten film

"Nigdy więcej apartheidu" - brzmiał jeden z komentarzy do rozsyłanego w mediach społecznościowych nagrania, na którym widać strzelaninę z udziałem czarnoskórych osób. Internauci uznali, że to sceny z Republiki Południowej Afryki. Nie jest to prawdą.

"Kłamstwa Zachodu". Aglojęzyczni vlogerzy w chińskiej machinie dezinformacji

Anglojęzyczni vlogerzy stali się częścią machiny powielającej chińską propagandę i dezinformację. W filmikach prezentują Chiny tylko w pozytywnym świetle, pokazują spotkania z "przypadkowymi mieszkańcami Sinciang", opowiadają o "typowych sztuczkach, jakich używają zachodnie media, aby przekręcić prawdę o Sinciang". Aktywność takich vlogerów ujawnił BBC News.

W Portugalii na COVID-19 zmarły tylko 152 osoby? To nieprawda

Podana na portugalskim blogu informacja o wyroku sądu, który miał stwierdzić, że w Portugalii na COVID-19 zmarły tylko 152 osoby, szybko rozeszła się w sieci - także w polskiej. Koronasceptycy wykorzystują ją jako kolejny dowód na to, że pandemia jest oszustwem. Wyjaśniamy, skąd się wzięła liczba 152 w cytowanym wyroku sądu.

Wieża Eiffla w kolorach flagi Szwajcarii? To fake news

Wieża Eiffla podświetlona kolorami szwajcarskiej flagi jako ukłon Francuzów dla rywali po porażce na Euro 2020 - taka fotografia pojawiła się w sieci dzień po pamiętnym meczu. Nie jest jednak wyrazem sportowej postawy Francji tylko zwykłym fotomontażem. I to nienowym.

"Grecja bez testów i szczepień oraz bez kwarantanny?". Niezupełnie

Internauci entuzjastycznie reagują na powielane w mediach społecznościowych informacje, jakoby podróżujących do Grecji nie obowiązywały ani negatywny wynik testu, ani szczepienie, ani kwarantanna. I jako dowód rozsyłają linki do tekstów o tej liberalizacji zasad - nieaktualnych.