FAŁSZ

Giorgia Meloni nosiła symbole masonerii? To nie jest oryginalne zdjęcie


Publikowane teraz w mediach społecznościowych zdjęcie młodej Georgii Meloni, włoskiej polityczki typowanej na premierkę Włoch, ma rzekomo pokazywać jej związki z masonerią. Lecz fotografia została przerobiona.

Rozpowszechniane na polskim Facebooku i Twitterze zdjęcie oraz towarzyszące mu wpisy sugerują, że włoska polityczka Giorgia Meloni, kandydatka na premier Włoch, miała w przeszłości związki z masonerią. Na niskiej jakości fotografii jest młoda Meloni, a na jej szyi widać wisiorek z cyrklem i węgielnicą - symbolami wolnomularstwa. "Giorgia Meloni 19 lat teraz jako dorosła kobieta będzie wspierać Ukrainę i paszporty kowidowe... Chyba przyszedł czas żeby ludzie zrozumieli że prawdziwi patrioci jakiegokolwiek państwa nie mają prawa do wygrania jakichkolwiek wyborów głosowanie jest fikcją złudną manipulacją kreowaną przez wielkich tego świata..." - informował autor posta opublikowanego 29 września na Facebooku (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Na załączonej ilustracji są dwa zdjęcia. Jedno to portret młodej kobiety z rozjaśnionymi włosami, która jest ubrana na czarno i ma złoty łańcuszek na szyi; z uśmiechem patrzy w obiektyw. Drugie zdjęcie pokazuje powiększony fragment tej fotografii - wyraźniej widać wisiorek z cyrklem i węgielnicą.

fałsz

Wprowadzający w błąd post na FacebookuKonkret24 | facebook.com

Dzień później wpis ze screenem tego facebookowego posta opublikował użytkownik Twittera. "No i tak. Pomyślałem sobie że Giorgia Meloni to spoko babka, która powiedziała co myśli. No w końcu... Nikomu nie można wierzyć, powiedzą wszystko by dostać się do władzy" - czytamy w tweecie. Autorzy obu postów sugerują więc, że włoska polityczka sympatyzowała z masonami, a je zwycięstwo to element ich spisku czy manipulacji.

Giorgia Meloni jest liderką włoskiej skrajnie prawicowej partii Bracia Włosi. Ugrupowanie należy do zwycięskiej koalicji, która wygrała wybory parlamentarne 25 września tego roku. Meloni typowana jest na przyszłą premierkę Włoch - jej partia zdobyła 26 proc. głosów, a współtworzona przez nią prawicowy sojusz poparło 44 proc. wyborców. Byłaby pierwszą w historii Włoch kobietą na tym stanowisku. Według stacji CNN jej gabinet może być najbardziej prawicowym od czasów Benito Mussoliniego.

"Nazywam się Giorgia, mam 21 lat". Wisiorka z symbolami nie ma

Rozsyłana teraz fotografia Meloni krążyła już wcześniej w anglojęzycznym internecie. Redakcja Reutersa, która ją sprawdzała, oceniła, że zdjęcie zostało przerobione. W lutym 2016 roku włoski dziennik "Corriere della Sera" na stronie internetowej opublikował galerię zdjęć krajowych polityków z czasów ich młodości. Wśród nich była fotografia Meloni. Można ją znaleźć w sieci, używając odwróconego wyszukiwania obrazem. Na zdjęciu opublikowanym ponad sześć lat temu Meloni nie ma wisiorka z symbolami wolnomularstwa.

Autor artykułu podaje źródło zdjęcia - jest nim zarchiwizowana wersja (z 2002 roku) nieistniejącej strony w serwisie Geocities.com. Działający od 1994 roku serwis pozwalał tworzyć i hostować własne strony internetowe. Pięć lat po powstaniu został przejęty przez Yahoo; zamknięto go w 2019 roku.

Najwcześniejsza zachowana wersja strony w Geocities.com ze zdjęciem młodej Meloni pochodzi z kwietnia 2001 roku. Włoscy użytkownicy forum Reddit dotarli do zarchiwizowanej strony i zdjęcia Meloni na początku lutego 2016 roku.

Na stronie znajduje się nie tylko zdjęcie młodej Meloni, ale też jej krótka biografia. Pisze o sobie: "Nazywam się Giorgia, mam 21 lat i mieszkam w Rzymie". Opisuje, że jest absolwentką liceum językowego, studiuje. Wymienia swoich ulubionych pisarzy i zespoły muzyczne. "Corriere della Sera" wyjaśnia, że zarchiwizowana strona w domenie Geocities.com należała w przeszłości do Meloni. Wspomina też, że polityczka była aktywna w internecie jeszcze pod koniec lat 90., a wpis, do którego dołączyła swoje zdjęcie, opublikowała w 1998 roku.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjecie: Claudio Peri/EPA/PAP