"Niemcy oklaskami żegnali Merkel na balkonach, skwerach, ulicach"? Nic takiego się nie działo


Informacja o sześciominutowej owacji, którą Niemcy mieli pożegnać Angelę Merkel, wzbudziła dyskusję na Twitterze. Nie wszyscy internauci uwierzyli, że coś takiego się wydarzyło. Sprawdziliśmy, o co chodzi.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Zainteresowanie internautów wywołał tweet eksperta ds. nowych technologii Macieja Kaweckiego z 21 listopada. Napisał on: "Przez 6 minut Niemcy oklaskami żegnali Angelę Merkel. Na balkonach. Skwerach. Ulicach. Piękny widok. Wielki, konsekwentny przywódzca stawiający w centrum człowieka. Kobieta formatu największych głów państw XX i XXI wieku. My też bardzo dużo tej kobiecie zawdzięczamy" (pisownia oryginalna). Wpis ma już 3,8 tys. polubień, 1 tys. komentarzy, ponad 400 razy podano go dalej.

Tweet o owacjach dla Angeli Merkel
Tweet o owacjach dla Angeli MerkelTweet o owacjach dla Angeli MerkelTwitter

Autorzy wielu komentarzy zdawali się wierzyć w prawdziwość opisanych wydarzeń, bo weszli w polemikę z Kaweckim i przytaczali argumenty przeciwko polityce Merkel. Lecz inni internauci twierdzili, że opowieść o sześciominutowej owacji dla Merkel to fake news. "Czy można prosić o źródło? Bo mam mocne przypuszczenie, że takie wydarzenie nie miało miejsca" - napisał ekspert ds. polityki międzynarodowej Adam Traczyk. "Wysłałam Pana tweeta do 5 osób, które mieszkają w Niemczech. Żadna z nich o tej akcji nie słyszała…" - skomentowała jedna z internautek. W odpowiedzi na tego typu wpisy Maciej Kawecki odsyłał do posta opublikowanego 18 listopada w serwisie LinkedIn. To kilkunastoakapitowy tekst przedstawiający Angelę Merkel w niezwykle pozytywnym świetle - jako polityka, który mimo wielkich sukcesów zachowuje skromność. (Po publikacji naszego tekstu Kawecki skasował tweeta - co wyjaśniamy na końcu).

Sześciominutowa owacja w 2001 roku, dziewięciominutowa w 2018

Przejrzeliśmy doniesienia medialne o Angeli Merkel w internecie, używając słów kluczowych "brawa", "oklaski", "aplauz". O trwających ponad sześć minut oklaskach dla Merkel niemieckie media donosiły przy okazji relacji ze spotkania z członkami Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) 3 grudnia 2001 roku. Natrafiliśmy również na wiele artykułów i relacji wideo o owacji na stojąco, jakie 7 grudnia 2018 roku Angeli Merkel zgotowali członkowie jej partii. Oklaski trwały ponad dziewięć minut. Tego dnia kanclerz oficjalnie żegnała się ze stanowiskiem szefowej CDU. Nie znaleźliśmy jednak nowych tekstów o długotrwałej owacji Niemców dla Merkel. O sprawę zapytaliśmy dziennikarki zajmujące się polityką Niemiec.

- W swojej redakcji jestem odpowiedzialna za informacje z Niemiec i o czymś takim nie słyszałam. Myślę, że to fejk. Takie wydarzenie by mi nie umknęło - mówi Róża Romaniec, kierownik działu politycznego w Deutsche Welle. - Dwa tygodnie temu we Francji Merkel rzeczywiście żegnano owacją, ale takich scen jak we Francji w Niemczech w ostatnim czasie nie widzieliśmy - dodaje. 3 listopada tego roku setki Francuzów pozdrawiały Angelę Merkel podczas jej wizyty w miasteczku Beaune we Francji.

- Merkel ma nadal świetne notowania i jest jednym z polityków, którzy cieszą się dużym zaufaniem Niemców. Nie było podstaw, żeby Merkel żegnać akurat teraz, więc taka wiadomości to na pewno fejk. Nie było żadnych akcji żegnania Angeli Merkel - mówi Agnieszka Hreczuk, dziennikarka współpracująca z RBB, niemiecką telewizją publiczną z Berlina. W ostatnim czasie rzeczywiście nie było żadnej specjalnej okazji do oficjalnych pożegnań Niemców ze swoją kanclerz. Angela Merkel zapowiedziała odejście po wyborach, które odbyły się 26 września tego roku. Negocjacje koalicyjne wciąż jednak trwają. Do ich zakończenia i do wyboru nowego kanclerza Merkel pozostaje na stanowisku.

Internetowy łańcuszek. Jest wersja francuska i angielska

Wróciliśmy do wpisu w portalu LinkedIn, do którego odsyłał Kawecki. Polubiło go już 2 tys. użytkowników. Autor posta zastrzegł, że nie jest autorem artykułu i nie wie, kto go napisał. To kilkunastoakapitowy tekst - sylwetka Merkel jako polityczki, która oparła się pokusom salonowego blichtru i pozostaje zwykłym człowiekiem. Podkreślono na przykład, że ubiera się skromnie i sama wykonuje podstawowe domowe obowiązki.

Wpis w serwisie LinkedIn z 18 listopada
Wpis w serwisie LinkedIn z 18 listopadaWpis w serwisie LinkedIn z 18 listopadaLinkedIn

Już w pierwszym akapicie pojawia się fragment o oklaskach: "Z sześcioma minutowymi brawami, na ulicach, balkonach, w oknach, cały kraj oklaskiwał przez 6 minut - spektakularny przykład przywódcy i obrony ludzkości, kapelusze!". Liczne błędy językowe zdradzają, że tekst został automatycznie przetłumaczony z języka obcego.

W tekście napisano, że do sześciominutowej "owacji na stojąco w całym kraju" miało dojść bezpośrednio po tym, jak Angela Merkel "opuściła stanowisko kierownicze partii i oddała go tym, którzy po niej nastąpią". To potencjalna wskazówka, że tekst mógł się odnosić do wspomnianego wyżej wydarzenia z grudnia 2018 roku, gdy Merkel żegnała się z funkcją przewodniczącej CDU.

Szukając dalej, znaleźliśmy wcześniejszy przykład publikacji tekstu w portalu LinkedIn: 26 maja tego roku. W poście był link do tekstu w języku francuskim opisanego jako "oryginalna wersja", który 22 maja został opublikowany na Facebooku. Post ten wywołał ponad 142 tys. reakcji, 33 tys. komentarzy i miał 210 tys. udostępnień. 25 maja udostępniono go na jednej z polskich grup facebookowych, gdzie zareagowało na niego blisko 300 internautów.

Francuska wersja internetowego łańcuszka o Angeli Merkel
Francuska wersja internetowego łańcuszka o Angeli MerkelFrancuska wersja internetowego łańcuszka o Angeli Merkelfacebook

Najwcześniejsze wersje tego tekstu, które my znaleźliśmy, pochodzą z 27 kwietnia tego roku. Tekst opublikowano na stronie z doniesieniami ze świata islamu islaminfo.org i na francuskojęzycznym blogu.

Jednak i ten francuski tekst nie jest pierwszą wersją opowieści o Merkel. W poniedziałek 22 listopada internauta Julian Dobrowolski opublikował na Twitterze wpis z krótką analizą internetowego łańcuszka na temat Merkel - zwrócił uwagę na podobny tekst w języku angielskim z lutego tego roku. Pojawiło się tam większość sformułowań znanych z wersji francuskiej.

Najwcześniejsza wersja angielskiego tekstu, którą nam udało się odnaleźć, została opublikowana w blogowym wpisie 25 stycznia tego roku.

AKTUALIZACJA

23 listopada, już po publikacji tego tekstu, Maciej Kawecki skasował swojego tweeta, tłumacząc: "Chciałbym przeprosić urażonych moim wpisem o Angeli Merkel. By nie siać dezinformacji skasowałem go. Nadal uważam, że to wielki polityk. Opisałem jednak wydarzenie z poniższego źródła ufając autorytetowi który znam. Zweryfikowałem. To fejk. Przepraszam!".

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: ANDREAS GORA/EPA/PAP/Twitter

Pozostałe wiadomości

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Już po wyborach samorządowych nowa krakowska rada miejska przedstawi kolejny projekt strefy czystego transportu. Poprzednią uchwałę uchylił sąd administracyjny. W przekazie Konfederacji takie strefy są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Źródło:
Konkret24

Patrzeć na ręce politykom i nie lekceważyć roli sztucznej inteligencji. Fact-checkerzy i eksperci opisujący dezinformację dyskutują o największych wyzwaniach mediów i edukacji. Komentują również drugą edycję raportu "Dezinformacja oczami Polaków. Edycja 2024". Do serwisów fact-checkingowych apelują o lepszą komunikację, a do całego społeczeństwa o stawianie na edukację medialną.

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

Źródło:
Konkret24

Po wyborach samorządowych politycy podają różne dane o tym, w ilu miastach kandydaci poszczególnych partii zostali burmistrzami lub prezydentami. Sprawdziliśmy więc, jak poradzili sobie w I turze w dużych i średnich miastach przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

"Zazdrość", "czas na nas" - użytkownicy serwisu X entuzjastycznie reagują na wpisy o rzekomym odrzuceniu konkordatu przez czeski parlament. Tyle że, przynajmniej w ostatnim czasie, nikt w Czechach nie usiłował doprowadzić do podpisania umowy z Watykanem. Wyjaśniamy.

"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem"? Nic nowego

"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem"? Nic nowego

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Warszawy dla wszystkich mieszkańców stolicy znalazłyby się miejsca schronienia na wypadek zagrożenia. Ale wcześniejszy raport NIK mówił o miejscach ukrycia dla dwóch trzecich warszawiaków. Poza tym nie ma przepisów, jak te miejsca powinny wyglądać.

Trzaskowski: jest wystarczająca liczba miejsc schronienia dla wszystkich warszawiaków. Ale brakuje przepisów

Trzaskowski: jest wystarczająca liczba miejsc schronienia dla wszystkich warszawiaków. Ale brakuje przepisów

Źródło:
Konkret24

Czy to prezydent Andrzej Duda "zablokował" ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, czy to rząd Donalda Tuska "opóźnia leczenie" w ramach tej sieci? W tym sporze politycznym padają ostre słowa typu "podłość", "kłamstwo", "manipulacja". Wyjaśniamy, kto ma rację.

Kto "zablokował" sieć onkologiczną. Prezydent, rząd czy wspólnie PO i PiS? 

Kto "zablokował" sieć onkologiczną. Prezydent, rząd czy wspólnie PO i PiS? 

Źródło:
Konkret24

Według wiceministry edukacji to Prawo i Sprawiedliwość tak wyznaczyło datę wyborów samorządowych, by zdemobilizować młodych i wpłynąć na frekwencję. Tyle że to nieprawda.

Joanna Mucha: PiS wyznaczył taką datę wyborów, żeby zdemobilizować młodych. To nie PiS wyznaczał

Joanna Mucha: PiS wyznaczył taką datę wyborów, żeby zdemobilizować młodych. To nie PiS wyznaczał

Źródło:
Konkret24

Brytyjski magazyn "The Economist" ocenił rzekomo w swoim rankingu, że Warszawa jest "jednym z najgorszych miast do życia w Europie" - ten fałszywy przekaz rozpowszechniano w mediach społecznościowych przed wyborami samorządowymi. Fałszywy, bo jest to manipulacja wynikami rankingu sprzed dwóch lat. Wyjaśniamy.

Warszawa "jednym z najgorszych miast do życia w Europie"? Manipulacja rankingiem

Warszawa "jednym z najgorszych miast do życia w Europie"? Manipulacja rankingiem

Źródło:
Konkret24

Wideo pokazujące niemieckich policjantów przy mołdawskiej granicy z Ukrainą rozchodzi się w polskim internecie od kilku dni, budząc kontrowersje i pytania. Prorosyjskie kanały wykorzystują to nagranie jako dowód, że wojna Rosji z Ukrainą to już tak naprawdę wojna z NATO. Wyjaśniamy rzeczywisty powód obecności niemieckiej policji w Mołdawii.

"Co robi niemiecka policja na mołdawsko-ukraińskiej granicy"? Wyjaśniamy

"Co robi niemiecka policja na mołdawsko-ukraińskiej granicy"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Japonia zakazuje osobom zaszczepionym oddawania skażonej krwi" - alarmują polscy internauci, pokazując, że temat rzekomej szkodliwości szczepień przeciw COVID-19 jest wśród nich nadal żywy. Prezentowany przekaz jest jednak nieprawdziwy. Wyjaśniamy decyzje, jakie zapadały w Japonii.

"Skażona krew" i zakaz oddawania krwi przez osoby zaszczepione. Co nie zgadza się w tym przekazie?

"Skażona krew" i zakaz oddawania krwi przez osoby zaszczepione. Co nie zgadza się w tym przekazie?

Źródło:
Konkret24

Dopiero dwa dni przed wyborami samorządowymi Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała właściwe limity wydatków na kampanię. Z komitetów ogólnopolskich najwięcej może wydać PiS - prawie 56 milionów złotych.

Ile partie mogą wydać na kampanię wyborczą? Przewaga jednej znacząca

Ile partie mogą wydać na kampanię wyborczą? Przewaga jednej znacząca

Źródło:
Konkret24