Obowiązkowe szczepienia medyków: w Polsce nie ma decyzji, a w których krajach już jest?


We Włoszech pracownicy medyczni musieli się szczepić na COVID-19 już od wiosny. W kolejnych krajach Unii Europejskiej została wyznaczona data, do kiedy służba zdrowia musi się zaszczepić. W USA obowiązkowe szczepienia dla medyków wprowadziły dotychczas dwa stany.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że część Rady Medycznej zachęca, by szczepienia na COVID-19 w służbie zdrowia były obowiązkowe. "Bardzo poważnie to rozważymy już w najbliższym czasie" - zapowiedział 27 lipca. Jak dodał, pacjenci, którzy przychodzą po ratunek do placówek ochrony zdrowia, mogą być bardziej narażeni na zakażenia i jego skutki.

Z kolei na konferencji 30 lipca pełnomocnik rządu do spraw szczepień minister Michał Dworczyk, pytany o obowiązkowe szczepienia, stwierdził: "Możemy mówić na razie o postulatach formułowanych przed niektórych przedstawicieli środowiska medycznego, (...) ale w tej sprawie nie ma decyzji". Minister zdrowia Adam Niedzielski, uzupełniając odpowiedź Dworczyka, powiedział, że o obowiązkowe szczepienia medyków apelują przedstawiciele organizacji pacjentów. "Daje to poczucie bezpieczeństwa pacjentom, którzy są leczeni na różnych oddziałach i z ich punktu widzenia ryzyko kontaktu z lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem, który nie jest zaszczepiony - co oznacza, że to daje w momencie jakieś kryzysowej sytuacji dla zdrowia dodatkowe ryzyko zakażenia się - jest po prostu artykułowane jako działanie na rzecz bezpieczeństwa pacjenta" - mówił.

Premier: bardzo poważnie rozważymy obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia
Premier: bardzo poważnie rozważymy obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowiatvn24

Minister Dworczyk wymienił grupy, których najczęściej dotyczy postulat obowiązkowego szczepienia: personel medyczny, osoby pracujące w usługach mające bliski kontakt z klientem, służy mundurowe. "Takie rozwiązania są - jeśli chodzi o Unię Europejską - w kilku krajach wdrożone" - stwierdził.

Sprawdziliśmy więc, w których państwach - nie tylko w Europie - wprowadzono obowiązek szczepień pracowników medycznych na poziomie ogólnokrajowym lub regionalnym oraz gdzie rozważa się takie rozwiązanie.

Włochy: obowiązek jest już od kwietnia

We Włoszech już od kwietnia szczepienie przeciwko COVID-19 jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników opieki zdrowotnej i farmaceutów (szczepienia prowadzone są bowiem także w aptekach). To pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który zdecydował się na takie działanie.

Medycy, którzy odmówią zaszczepienia, mogą zostać zawieszeni bez wynagrodzenia do końca roku, chyba że pracodawca będzie mógł przenieść ich na stanowisko mniej narażone na zetknięcie się z zakażonymi - informuje portal Thelocal.it.

Francja: czas do 15 września

Zgodnie z nową ustawą covidową przyjętą we Francji 26 lipca zaszczepić przeciw COVID-19 muszą się: pracownicy służby zdrowia i opiekunowie osób starszych, specjaliści i strażacy. Mają na to czas do 15 września. Jak zauważa Associated Press, podczas gdy większość pracowników służby zdrowia we Francji jest zaszczepiona, to niewielka, ale głośna mniejszość sprzeciwia się temu obowiązkowi.

Prawo nakazujące szczepienia COVID-19 dla pracowników służby zdrowia ma chronić szpitale i pozwolić uniknąć nowego lockdownu. Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal tłumaczył, że ruch ten nie ma na celu napiętnowania niechętnych szczepieniom medyków, tylko ograniczenie ryzyka dla słabszych osób, którymi się oni opiekują.

W czerwcu francuska agencja zdrowia publicznego szacowała, że pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 72,2 proc. lekarzy, 58 proc. pielęgniarek i pielęgniarzy oraz 50 proc. salowych (za AP).

Grecja: od 1 września

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe w Grecji dla pracowników służby zdrowia i personelu domów opieki - zapowiedział 12 lipca premier Kyriakos Mitsotakis. Poinformował, że obowiązek szczepień dla personelu domów opieki wchodzi w życie natychmiast, natomiast pracownicy służby zdrowia będą musieli być szczepieni obowiązkowo od 1 września.

Węgry: co najmniej pierwsza dawka do 1 września

Dekret wprowadzający obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia opublikowano w "Monitorze Węgierskim" 29 lipca - informowała Polska Agencja Prasowa. Zgodnie z dekretem najpóźniej do 1 września co najmniej pierwszą dawkę szczepionki będą musieli przyjąć: pracownicy podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, szpitali, pogotowia ratunkowego, farmakologii oraz pracownicy prywatnej służby zdrowia. Obowiązek ten dotyczy też lekarzy odwiedzających domy opieki.

Nowy wymóg zapowiedział 16 lipca premier Viktor Orban. "Nie jesteśmy zwolennikami przymusu, ale podjęliśmy decyzję: szczepienia będą obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia. Zatem tylko osoby zaszczepione będą mogły pracować w sektorze opieki zdrowotnej. W każdym razie muszą wykonać szereg obowiązkowych szczepień, a ich lista jest obecnie rozszerzana" - mówił w publicznym radiu Kossuth (cytat za index.hu).

Zgodnie z dekretem placówki opieki zdrowotnej nie mogą zatrudniać pracownika służby zdrowia, który nie został zaszczepiony. Jeśli obecny pracownik odmówi szczepienia, będzie musiał zostać zwolniony. Wyjątkiem są tylko pracownicy, którzy przedstawią zaświadczenie lekarskie, że nie mogą być zaszczepieni.

USA: stany Kalifornia i Waszyngton

Na razie władze dwóch amerykańskich stanów zdecydowały się wprowadzić obowiązek szczepienia personelu medycznego przeciw COVID-19. Od 30 września stan Kalifornia będzie tego wymagał od wszystkich pracowników służby zdrowia i pracowników opieki długoterminowej. W stanie pracuje ich ok. 2,2 mln - informuje Associated Press. Jak pisze agencja, Kalifornia, najbardziej zaludniony stan USA, przegrywa w walce z nowymi infekcjami.

Zgodnie z zarządzeniem wydanym 5 sierpnia przez Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego z obowiązkowych szczepień zwolnieni są tylko ci pracownicy, którzy odmawiają z powodu przekonań religijnych oraz ci, którzy nie mogą być zaszczepieni z powodu uzasadnionego powodu medycznego potwierdzonego notatką podpisaną przez licencjonowanego lekarza.

Natomiast w poniedziałek 10 sierpnia gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee ogłosił wymóg szczepień dla większości pracowników administracji stanowej oraz dla prywatnej służby zdrowia i pracowników opieki długoterminowej. Wszystkie te grupy będą miały czas na pełne zaszczepienie do 18 października. Waszyngton odnotowuje poważny wzrost liczby zakażeń i hospitalizacji w każdym hrabstwie z powodu wariantu Delta - a przytłaczająca większość przypadków dotyczy nieszczepionych mieszkańców.

Kanada: plany w prowincji Quebec

W związku z ponownym wzrostem zachorowań na COVID-19 wprowadzenia obowiązkowych szczepień nie wyklucza premier kanadyjskiej prowincji Quebec Francois Legault. "Nie odrzucamy żadnego rozwiązania, które pozwoliłoby chronić ludność i nie ograniczać ponownie Quebecu" - przekazało biuro Legaulta 5 sierpnia, podał kanadyjski publiczny nadawca CBC.

Pomysł ten w dużej mierze popiera kanadyjskie środowisko medyczne. 3 sierpnia dwie organizacje zrzeszające lekarzy i pielęgniarki opublikowały wspólne stanowisko wzywające do obowiązkowego szczepienia na COVID-19 dla pracowników służby zdrowia w całym kraju. Według instytutu zdrowia publicznego w Quebecu do 4 sierpnia 89,9 proc. pracowników służby zdrowia otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki; 80,4 proc. przyjęło wszystkie wymagane dawki.

Indonezja: wszyscy dorośli

W Indonezji nie wyszczególniono grup zawodowych, tylko już od lutego szczepienia przeciw COVID-19 są obowiązkowe dla wszystkich dorosłych. W stolicy kraju Dżakarcie za odmowę przyjęcia szczepionki grozi grzywna - około 350 dolarów - informuje Reuters.

Turkmenistan: wszyscy dorośli

Tu jest podobnie jak w Indonezji: Ministerstwo Zdrowia Turkmenistanu poinformowało 6 lipca, że wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich mieszkańców powyżej 18. roku życia. Decyzja ta wynikała z kolejnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Robert Ghement/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24