Sylwestrowe obostrzenia w Polsce i innych krajach. Gdzie są większe restrykcje


Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że sylwestrowe obostrzenia w Polsce w porównaniu z "rozwiązaniami międzynarodowymi to jest dosyć restrykcyjne rozwiązanie". Jak sprawdziliśmy, w niektórych krajach Europy sylwestrowe obostrzenia są jednak większe. Na przykład we Włoszech czy Niemczech kluby nocne są zamknięte.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Decyzją rządu w noc sylwestrową będą mogły być wyjątkowo otwarte kluby i dyskoteki, mimo że od połowy grudnia są zamknięte. Na zabawach sylwestrowych może się bawić do 100 osób, ale limit ten nie dotyczy zaszczepionych. Mimo czwartej fali pandemii i raportowanych w ostatnich dniach ponad 700 zgonach dziennie polskie władze nie uznały za stosowne zaostrzyć restrykcji na tę noc - wręcz przeciwnie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, zapytany w Radiu Zet 30 grudnia, dlaczego - bo przecież wirus nie znika - w ten jeden dzień będą mogły się odbywać imprezy w klubach i dyskotekach, odpowiedział: "Dlatego, żeby nie wprowadzić fikcyjnych rozwiązań, fikcyjnych obostrzeń, które i tak nie będą przestrzegane. Po to, żeby właśnie w cywilizowany sposób narzucić pewne normy, jak ta impreza powinna się odbywać, bo te normy są wprowadzone".

Minister Niedzielski tłumaczy sens zmiany obostrzeń w noc sylwestrową
Minister Niedzielski tłumaczy sens zmiany obostrzeń w noc sylwestrowąRadio Zet

"Przypominam, że jest limit ograniczający do stu osób. Ja przeglądałem rozwiązania międzynarodowe i to jest dosyć restrykcyjne rozwiązanie, bo widziałem, że w innych krajach są takie limity nawet rzędu tysiąca osób. Mówię tutaj oczywiście o takich imprezach masowych. Więc pod tym względem staramy się po prostu w cywilizowany sposób przejść przez uroczystość, która i tak będzie obchodzona" - dodał Niedzielski.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 grudnia w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii właśnie w sylwestra - w drodze wyjątku - kluby i dyskoteki mogą być otwarte. Wtedy w pomieszczeniu przebywać może jednocześnie nie więcej niż 100 osób, przy czym do tego limitu nie włączają się zaszczepieni. Właściciele lokali nie dostali jednak żadnych narzędzi prawnych do weryfikacji stanu zaszczepienia gości.

Limit obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach, obiektach sportowych i kościołach jest obniżony do 30 procent. Zwiększyć ten limit można tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu.

Na widowni imprez masowych w przestrzeniach zamkniętych udostępnia się widzom lub słuchaczom nie więcej niż 30 proc. liczby miejsc (do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19). Na koncertach na otwartym powietrzu udostępnia się widzom lub słuchaczom nie więcej niż 30 proc. liczby miejsc lub w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni dopuszcza się udział w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób (do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19) przy zachowaniu odległości półtora metra między widzami/słuchaczami - czytamy na stronie gov.pl. 29 grudnia Główny Inspektorat Sanitarny opublikował rekomendacje dotyczące postępowania przy organizacji imprez sylwestrowych i noworocznych.

Według Our World in Data 29 grudnia średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła w Polsce 302,4. Sprawdziliśmy, jakie obostrzenia w sylwestrową noc wprowadziły inne europejskie państwa, jakie tam obowiązują limity - i ile wynosi w nich średnia zakażeń.

Wielka Brytania

W związku z rozprzestrzenianiem się w Wielkiej Brytanii wariantu omikron Szkocja, Walia i Irlandia Północna wprowadziły nowe pandemiczne restrykcje po świętach Bożego Narodzenia. W sylwestra kluby nocne będą zamknięte - informuje portal telewizji Sky News.

W Walii na imprezach w pomieszczeniach zamkniętych (czyli innych niż nocne kluby) będzie mogło się bawić do 30 osób, na świeżym powietrzu - do 50. Za to w Szkocji w imprezach w pomieszczeniach zamkniętych bez miejsc siedzących będzie mogło uczestniczyć do 100 osób, a do 200 osób w przypadku imprez w pomieszczeniach z miejscami siedzącymi i do 500 - w imprezach na świeżym powietrzu. W Irlandii Północnej w sylwestra imprezy na stojąco w pomieszczeniach i tańce w obiektach hotelowych są zakazane. W przypadku Anglii nowych obostrzeń na sylwestra nie będzie - zapewnił 28 grudnia premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

29 grudnia w Wielkiej Brytanii średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 1917,6.

Sylwester 2021 a obostrzenia. Kluby i dyskoteki mogą być otwarte, ale z ograniczeniami
Sylwester 2021 a obostrzenia. Kluby i dyskoteki mogą być otwarte, ale z ograniczeniamiFakty TVN

Francja

W noc sylwestrową we Francji nie będzie godziny policyjnej. Od 27 grudnia w zgromadzeniach wewnątrz budynków może brać udział maksymalnie dwa tysiące osób. W zgromadzeniach na zewnątrz - pięć tysięcy. Podczas koncertów można zajmować wyłącznie miejsca siedzące. W halach sportowych, obiektach kulturalnych i środkach transportu publicznego nie można spożywać posiłków ani pić napojów. W restauracjach jedzenie i picie musi być spożywane na siedząco. W centrach miast możliwe jest wprowadzenie obowiązku noszenie masek - decyzja należy jednak do prefektów i burmistrzów.

29 grudnia we Francji średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców była wynosiła 1557.

Włochy

Włoski rząd w zeszłym tygodniu jednogłośnie zatwierdził surowsze zasady dotyczące zgromadzeń publicznych. Nowym dekret wszedł w życie 25 grudnia - podaje portal thelocal.it. Imprezy publiczne na świeżym powietrzu i placach miast zostały tymczasowo zakazane od 25 do 31 grudnia. Wcześniej wiele lokalnych władz w kraju odwołało imprezy świąteczne i sylwestrowe. Kluby nocne i lokale taneczne są zamknięte do 31 stycznia.

Włosi mogą świętować sylwestra w domu z przyjaciółmi i krewnymi. Nie ma ograniczeń co do liczby gości.

29 grudnia we Włoszech średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 903,9.

Niemcy

Od 28 grudnia w Niemczech w spotkaniach w prywatnym gronie może brać udział maksymalnie 10 zaszczepionych uczestników. Dla niezaszczepionych z różnych gospodarstw domowych limit uczestników spotkania to dwie osoby. Kluby nocne są zamknięte. Duże wydarzenia, takie jak mecze piłki nożnej, mogą się odbywać bez udziału kibiców. A na przykład w lokalach gastronomicznych w Hamburgu od godziny pierwszej w noc sylwestrową obowiązuje godzina policyjna.

29 grudnia w Niemczech średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 316, czyli była zbliżona do poziomu w Polsce.

Czechy

Od 29 grudnia publiczne zgromadzenia w Czechach ograniczono do 50 uczestników. Wyjątkiem są spektakle teatralne czy inne imprezy kulturalne - ale publiczność może zajmować tylko siedzące miejsca. W restauracjach przy jednym stoliku mogą siedzieć maksymalnie cztery osoby. Świętowanie sylwestra w barach będzie możliwe. 25 grudnia wygasł stan wyjątkowy, zgodnie z którym te miejsca mogły być czynne tylko do godziny 22.

29 grudnia w Czechach średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 756,5.

Hiszpania

"Niektóre regionalne władze Hiszpanii wprowadziły już ograniczenia na czas sylwestra" - pisze serwis El Pais. I tak na Balearach ogłoszono specjalny plan monitorowania lokali nocnych podczas sylwestra, a w przypadku nieprzestrzegania zasad - jak te dotyczące masek - zagrożono podjęciem bardziej drastycznych działań, w tym zamknięciem lokalu. W Kraju Basków wszystkie lokale gastronomiczne i nocne muszą być zamknięte o 1 w nocy, co skutkowało tym, że wiele sylwestrowych imprez zostało odwołanych. Liczba miejsc w lokalach została ograniczona do 60 proc., a ludzie muszą jeść i pić na siedząco. W Galicji w noc sylwestrową lokale gastronomiczne muszą być zamknięte między godziną 1 a 10 rano. Kluby nocne muszą być zamknięte o godzinie 3 nad ranem. Puby i kluby nocne, które zgodziły się na zamknięcie między 30 grudnia a 2 stycznia, otrzymają od władz regionalnych rekompensatę finansową.

29 grudnia w Hiszpanii średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 1491,3.

Autor: Gabriela Sieczkowska, Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Fabio Frustaci/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Już po wyborach samorządowych nowa krakowska rada miejska przedstawi kolejny projekt strefy czystego transportu. Poprzednią uchwałę uchylił sąd administracyjny. W przekazie Konfederacji takie strefy są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Źródło:
Konkret24

Patrzeć na ręce politykom i nie lekceważyć roli sztucznej inteligencji. Fact-checkerzy i eksperci opisujący dezinformację dyskutują o największych wyzwaniach mediów i edukacji. Komentują również drugą edycję raportu "Dezinformacja oczami Polaków. Edycja 2024". Do serwisów fact-checkingowych apelują o lepszą komunikację, a do całego społeczeństwa o stawianie na edukację medialną.

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

Źródło:
Konkret24

Po wyborach samorządowych politycy podają różne dane o tym, w ilu miastach kandydaci poszczególnych partii zostali burmistrzami lub prezydentami. Sprawdziliśmy więc, jak poradzili sobie w I turze w dużych i średnich miastach przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

"Zazdrość", "czas na nas" - użytkownicy serwisu X entuzjastycznie reagują na wpisy o rzekomym odrzuceniu konkordatu przez czeski parlament. Tyle że, przynajmniej w ostatnim czasie, nikt w Czechach nie usiłował doprowadzić do podpisania umowy z Watykanem. Wyjaśniamy.

"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem"? Nic nowego

"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem"? Nic nowego

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Warszawy dla wszystkich mieszkańców stolicy znalazłyby się miejsca schronienia na wypadek zagrożenia. Ale wcześniejszy raport NIK mówił o miejscach ukrycia dla dwóch trzecich warszawiaków. Poza tym nie ma przepisów, jak te miejsca powinny wyglądać.

Trzaskowski: jest wystarczająca liczba miejsc schronienia dla wszystkich warszawiaków. Ale brakuje przepisów

Trzaskowski: jest wystarczająca liczba miejsc schronienia dla wszystkich warszawiaków. Ale brakuje przepisów

Źródło:
Konkret24

Czy to prezydent Andrzej Duda "zablokował" ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, czy to rząd Donalda Tuska "opóźnia leczenie" w ramach tej sieci? W tym sporze politycznym padają ostre słowa typu "podłość", "kłamstwo", "manipulacja". Wyjaśniamy, kto ma rację.

Kto "zablokował" sieć onkologiczną. Prezydent, rząd czy wspólnie PO i PiS? 

Kto "zablokował" sieć onkologiczną. Prezydent, rząd czy wspólnie PO i PiS? 

Źródło:
Konkret24