Klimat

Klimat

Naukowcy przewidują, że wraz z dalszym ocieplaniem się planety ekstremalne zjawiska, takie jak susze, huragany, czy powodzie staną się coraz częstsze i coraz bardziej niszczycielskie. Gdy ziemia, na której żyją, zacznie ich zawodzić, setki milionów ludzi zamieszkujących tereny od Ameryki Centralnej, przez Afrykę, po Azję staną przed trudnym wyborem: ucieczka albo śmierć. Efektem ich decyzji może być największa fala migracji, jaką widział świat.

Położenie Polski między oceanem a wielką masą lądu nadało klimatowi naszego kraju pewną specyficzność, tak zwaną przejściowość. Z nią wiąże się kontrastowość, widoczna zwłaszcza wiosną lub jesienią. Wystarczy wtedy odbyć podróż z Suwałk do Wrocławia, by na własne oczy uświadomić sobie, jak bardzo klimatycznie odmienne są poszczególne regiony.

Polska inwestuje w małe reaktory jądrowe. 14 lutego koncerny KGHM i Orlen podpisały umowy na stworzenie w kraju elektrowni opartych na tak zwanej technologii SMR, a 20 kwietnia Tauron i KGHM podpisały list intencyjny dotyczący współpracy spółek w zakresie stosowania SMR. Czym małe reaktory różnią się od konwencjonalnych i czy rzeczywiście mogą dać nam szybko tanią, czystą energię w miejsce dymiących elektrowni węglowych?