Andrzej Duda

Andrzej Duda

Dziwi mnie taka pewność siebie pana prezydenta Dudy, który już wyraźnie się spieszy, żeby ogłosić swój własny sukces - mówił w wieczór wyborczy w "Kropce nad i" były prezydent Bronisław Komorowski. Odniósł się także do zaproszenia Andrzeja Dudy dla Rafała Trzaskowskiego. - Pan prezydent wykazał się brakiem dobrego wychowania, bo jak można zapraszać kogoś, kto nie wiadomo, w jakim charakterze ma przyjechać? - pytał.

Chciałbym, żeby w Polsce można było pójść do sąsiada, który zawiesił na swoim płocie baner kontrkandydata, żebyśmy mogli ze sobą normalnie rozmawiać i dalej budować Polskę - powiedział Andrzej Duda. Ubiegający się o reelekcję prezydent zapewnił przy tym, że nie żałuje żadnych słów wypowiedzianych w kampanii wyborczej.

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich late poll pokazują, że Andrzej Duda utrzymał przewagę wśród wyborców mieszkających na wsi. Rafał Trzaskowski wygrał we wszystkich pozostałych kategoriach, jeśli chodzi o miejsce zamieszkania.

Andrzej Duda powtórzył sukces z pierwszej tury. Według sondażu late poll urzędujący prezydent utrzymał przewagę wśród rolników, bezrobotnych i emerytów. Na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego chętniej głosowali właściciele firm, dyrektorzy i specjaliści oraz uczniowie i studenci.

Zapraszam Rafała Trzaskowskiego wraz z małżonką do Pałacu Prezydenckiego w niedzielę na godzinę 23. Chcę, żebyśmy podali sobie ręce i żeby ten uścisk dłoni zakończył tę kampanię - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. "Nasze spotkanie to dobry pomysł" - odpowiedział Trzaskowski, zaznaczając jednak, że lepszym momentem będzie ten po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów przez PKW.

Rafał Trzaskowski przejął 85 procent głosujących na Szymona Hołownię w pierwszej turze wyborów prezydenckich - wynika z sondażowych wyników late poll. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 15 proc. wyborców kandydata niezależnego.

Gdyby głosowali tylko młodzi, Rafał Trzaskowski wygrałby z wyraźną przewagą. Według sondażu late poll zrealizowanego przez Ipsos, na obecnego prezydenta Warszawy głos oddało prawie 2/3 najmłodszych głosujących. W pierwszej turze głosy niemal po równo rozłożyły się na czterech kandydatów.

Wygrać wybory przy tak wysokiej frekwencji to niebywała sprawa. Jestem bardzo wdzięczny - powiedział Andrzej Duda po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll. Pogratulował też Rafałowi Trzaskowskiemu i dziękował szeregowi osób, w tym prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Margines błędu przy opublikowanym później sondażu late poll wynosi 2 punkty procentowe, a różnica poparcia między Dudą a Trzaskowskim to 1,6 punktu procentowego.