Kościół katolicki

Kościół katolicki

Episkopat napluł w twarz ofiarom, które walczą (…) o godność, swoją godność jako człowieka - mówiła w "Kropce nad i" Joanna Scheuring-Wielgus z Teraz!, komentując prezentację Konferencji Episkopatu Polski na temat skali pedofilii w Kościele w Polsce. Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski zaznaczył, że "kibicuje bardzo mocno prymasowi Polakowi, który w tej sprawie (...) mówi bardzo stanowczo, bardzo jednoznacznie i mówi zero jakiejkolwiek tolerancji".

Australijski kardynał George Pell został w środę skazany przez sąd w Melbourne na 6 lat więzienia za czyny pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców. To najwyższy w historii Kościoła rzymskokatolickiego dostojnik skazany w procesie karnym za takie czyny. O wcześniejsze zwolnienie Pell będzie mógł ubiegać się najwcześniej po 3 latach i 8 miesiącach.

Australijski kardynał George Pell, przebywający w areszcie w Melbourne, gdzie czeka na wyrok po uznaniu za winnego pedofilii, pozostanie tam przez co najmniej trzy miesiące - poinformowała w środę "La Repubblica". W czerwcu zostanie rozpatrzona jego apelacja.

- Jesteśmy specjalistami w dostrzeganiu wad u innych ludzi - oświadczył papież Franciszek podczas wizyty w parafii w północnej części Rzymu. Radził wiernym: - Jeśli chcecie kogoś obmawiać, lepiej ugryźcie się mocno w język; spuchnie i nie będziecie mogli mówić.

Jeden z najbliższych do niedawna współpracowników papieża Franciszka, kardynał George Pell, został uznany winnym czynów pedofilskich przez ławę przysięgłych sądu w Melbourne w Australii. Decyzja zapadła w grudniu, ale ogłoszono ją po dwóch miesiącach. Duchowny otrzymał w związku z tym od papieża zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi - poinformował rzecznik Watykanu Alessandto Gisotti.

Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić ofiarom nadużyć sprawiedliwość i wyleczenie. Wysłuchamy ich, uwierzymy im - mówił przewodniczący episkopatu Australii, metropolita Brisbane abp Mark Coleridge podczas mszy w Watykanie na zakończenie szczytu na temat ochrony nieletnich.

- Dzisiaj społeczeństwo wie, że przestępstwa seksualne w Polsce również miały miejsce, tak jak Irlandii, czy w Niemczech – powiedział w programie "Fakty po Faktach" filozof i teolog Jarosław Makowski, odnosząc się do ofiar księży pedofilów. Tłumaczył też, że doszło do momentu, w którym ofiary "przestały się wstydzić" i "czuć, że to one są winne". Szczyt w Watykanie w sprawie pedofilii to efekt procesu, który rozpoczął się już wiele lat temu - ocenił redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski.

Fundacja "Nie lękajcie się" opublikowała w czwartek dokument, który dzień wcześniej został przekazany papieżowi Franciszkowi. Zawiera on między innymi listę 24 polskich hierarchów, którym fundacja zarzuca ukrywanie pedofilii i przenoszenie sprawców. Joanna Scheuring-Wielgus w "Tak jest" w TVN24 mówiła, że w raporcie opisane są "konkretne przypadki, udokumentowane zarówno wyrokami sądowymi, jak i informacjami z prasy".

W czwartek w wieku 90 lat zmarł biskup-senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - poinformował rzecznik prasowy diecezji łowickiej ks. dr Piotr Karpiński.

To jest krok, na który czekałem praktycznie całe życie. Było widać smutek na twarzy papieża - powiedział Marek Lisiński, ofiara księdza pedofila i prezes Fundacji "Nie lękajcie się", któremu papież Franciszek ucałował dłoń. W czwartek w Watykanie rozpoczął się szczyt na temat walki z pedofilią w Kościele.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki przebywa od kilku dni w szpitalu z powodu ostrego zapalenia płuc. Na spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Watykanie, dotyczącym ochrony małoletnich w Kościele, zastąpi go arcybiskup Marek Jędraszewski.

"To historia, która trwa od dziesięcioleci, historia niosąca ogromny ból tych, którzy doznali nadużyć" - napisali przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich przed rozpoczynającym się w czwartek w Watykanie szczytem na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich w Kościele. "Pochylamy głowę ze wstydu" - oświadczyli pisząc o pedofilii w Kościele.