Kościół katolicki

Kościół katolicki

Papież Franciszek wydalił ze stanu kapłańskiego emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu, wcześniej kardynała, Theodore'a Edgara McCarricka - poinformował w sobotę Watykan. Kongregacja Nauki Wiary, gdzie toczył się jego proces, uznała go winnym czynów pedofilii.

Czterech księży. Czterech, pięciu nawet. I wszyscy są nastawieni przeciwko mnie - Mariusz Milewski, ofiara księdza pedofila, wspomina sąd biskupi w jego sprawie. Nakazane przez Watykan postępowanie zakończyło się uniewinnieniem oskarżonego duchownego. Sąd świecki nie miał już jednak wątpliwości i skazał księdza za gwałty i molestowanie. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Istnieje problem wykorzystywania zakonnic przez księży przyznał papież Franciszek. Powiedział to podczas rozmowy z dziennikarzami w czasie podróży powrotnej z Półwyspu Arabskiego do Watykanu. Odniósł się do artykułu na temat takich nadużyć, jaki opublikował niedawno kobiecy dodatek do watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano".

Papież Franciszek podczas wizyty w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, powiedział na forum spotkania międzyreligijnego, że "poważną profanacją imienia Boga jest używanie go do usprawiedliwienia nienawiści ". Spotkanie odbywa się pod hasłem "Międzyludzkie braterstwo".

30 stopni w cieniu, śpiew i taniec. Tak można opisać Panamę na moment przed rozpoczęciem 34. Światowych Dni Młodzieży. Nawet 750 tysięcy młodych katolików z całego świata przyjeżdża do Ameryki Środkowej, a Panamczycy mówią o największym wydarzeniu w swojej współczesnej historii - pisze Filip Folczak z TOTERAZ, który dla TVN24 relacjonuje największe tego typu spotkanie wiernych na świecie.

Dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Jest on poświęcony świętemu Szczepanowi, pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską. Święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego zginął około 36 roku, ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie.

U podstaw chrześcijańskiej wizji ludzkości leży prawda o tym, że wszyscy są braćmi - powiedział w orędziu na Boże Narodzenie papież Franciszek. Apelował o zdecydowane działania na rzecz rozwiązania konfliktów na świecie, między innymi w Syrii i na Ukrainie, oraz o kontynuowanie procesu zbliżenia obu Korei.

Do czerwca 2019 roku światło dzienne powinny ujrzeć dane dotyczące pedofili w polskim Kościele. Ofiary księży w zapewnienia kleru jednak wątpią. Boją się, że upublicznione dane mogą być zafałszowane. Część z nich domaga się powołania państwowej komisji do zbadania przestępstw i przypadków ich tuszowania. Politycy mówią "nie". Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Pieniądze, wpływy, miejsca na liście. To łączy PiS z Tadeuszem Rydzykiem. PiS musi sięgać po taki głęboko tradycyjnie katolicki elektorat - oceniła w "Kropce nad i" w TVN24 Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Uważam, że trzeba wprowadzić realny rozdział Kościoła od państwa. To, co widzieliśmy na urodzinach Radia Maryja, to nie były tylko tańce i śpiewy, ale umawianie się na nasze publiczne pieniądze, które dostanie Kościół w zamian za popieranie PiS-u - skomentowała.