Kościół katolicki

Kościół katolicki

Papież Franciszek usunął ze stanu kapłańskiego Fernando Karadimę z archidiecezji w stolicy Chile, Santiago - podał w piątek Watykan. Ten były już ksiądz znalazł się w centrum skandalu nadużyć w Kościele w tym kraju, gdzie uznano go za "seryjnego pedofila". W wydanym komunikacie watykańskie biuro prasowe ogłosiło, że papież podjął decyzję o wydaleniu Karadimy ze stanu duchownego "w sumieniu i dla dobra Kościoła".

Papież Franciszek w orędziu do chińskich katolików i całego Kościoła powszechnego zaapelował do wiernych w Chinach o przezwyciężenie podziałów z przeszłości, pojednanie i jedność. Władze w Pekinie zapewnił o woli kontynuowania dialogu i przyjaźni.

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej dał do zrozumienia, że nie zmieni stanowiska, jeśli chodzi o poparcie autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Podkreślił, że Patriarchat Konstantynopolitański ani nie będzie niczym groził, ani odpowiadał na groźby.

Minione pokolenia były naznaczone czasem okupacji, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii - mówił papież Franciszek w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie. Przestrzegł przed zaprzeczaniem historii.

Ostatnie skandale z udziałem duchownych, a także zbliżającą się premierę filmu "Kler", który porusza temat nadużyć seksualnych w polskim Kościele, komentowały uczestniczki programu "Babilon" na antenie TVN24 BiS. - Nawet najbardziej boski ksiądz jest człowiekiem. W związku z tym należy traktować go, jak człowieka. I jeśli mówimy o jego pracy, to i o jego zaburzeniach, i jego seksualności - tłumaczyła trenerka rozwoju osobistego Tatiana Mindewicz-Puacz.

W czasach mroków, przemocy i prześladowań płomień wolności nigdy nie gaśnie, lecz inspiruje nadzieję na przyszłość - powiedział Franciszek w orędziu do narodów Litwy, Łotwy i Estonii. W sobotę rozpocznie się jego wizyta w tych krajach.