Kościół katolicki

Kościół katolicki

- To żadne tabu, to dar od Boga, to dar, jaki daje nam Pan. Ma dwa cele: kochać się i powoływać życie - mówił papież o seksie podczas spotkania z młodzieżą z Francji. Franciszek podkreślił, że "seks to dar Boży".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki ocenił, że zapowiedziany przez papieża Franciszka szczyt poświęcony problemowi pedofilii to dobry krok. Tam, gdzie nie ma szczerości, nie ma możliwości rozwiązania problemów – wyjaśnił.

Rada Kardynałów, doradców papieża Franciszka, wyraziła w poniedziałek solidarność z nim po ostatnich wydarzeniach - ogłosił Watykan. To odniesienie do zarzutów postawionych mu przez arcybiskupa Carlo Marię Vigano, że papież wiedział o wykorzystywaniu seksualnym i pedofilii z udziałem metropolity waszyngtońskiego. Watykan ma przedstawić wyjaśnienia w tej sprawie.

Arcybiskup Carlo Maria Vigano oskarża papieża Franciszka o ukrywanie przypadków molestowania seksualnego w Kościele i wzywa go do rezygnacji. Od zeszłego weekendu, kiedy jego zarzuty ujrzały światło dzienne, milczał. Teraz jego wypowiedzi przekazał zaprzyjaźniony dziennikarz. - Zabrałem głos, ponieważ korupcja sięgnęła najwyższych szczebli kościelnej hierarchii - cytuje słowa Vigano Aldo Maria Valli.

Synod o młodzieży w Rzymie i Światowe Dni Młodzieży w Panamie, zdecydowana wola walki z grzechem i przestępstwem, jakim jest wykorzystywanie seksualne małoletnich oraz szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach - to najważniejsze kwestie poruszone podczas sobotniego zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych.

Papież Franciszek spotkał się w Dublinie z grupą ofiar pedofilii - podał Watykan. Spotkanie z osobami, które były wykorzystywane przez ludzi Kościoła z Irlandii, było już wcześniej zapowiadane. Jego szczegóły utrzymywano w tajemnicy ze względu na dobro ofiar.

Domy udekorowane chorągiewkami w watykańskich kolorach - białym i żółtym - na trasie przejazdu papieża Franciszka i w miejscach, które odwiedzi, tysiące pielgrzymów z wielu krajów na ulicach - tak Dublin przygotowuje się na jego powitanie. Zapowiadane są również wielotysięczne protesty. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Cierpienie ofiar i ich rodzin jest także naszym bólem" - napisał papież Franciszek w liście do wiernych na całym świecie w związku z kolejnymi ujawnionymi przypadkami pedofilii w Kościele. Czyny te nazwał "potwornościami". W imieniu Kościoła przyznał, że w przeszłości "zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich". List do Ludu Bożego ogłosił w poniedziałek Watykan.

Watykan odczuwa ból i wstyd w reakcji na raport w sprawie pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania w USA - oświadczył w czwartek dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Greg Burke. Czyny jakich dopuścili się księża nazwał "straszliwymi przestępstwami". Jednocześnie z prośbą o przeprowadzenie dochodzenia zwróciła się do Watykanu organizacja reprezentująca katolickich biskupów w Stanach Zjednoczonych.

Wielu hierarchów polskiego kościoła nie odnajduje się w XXI wieku - stwierdził Adrian Zandberg z Partii Razem, reagując na słowa arcybiskupa Wacława Depo, który powiedział w środę, że "bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią". - Polska powinna być państwem świeckim, ale niestety takim państwem nie jest - ocenił Zandberg.

Premier Australii Malcolm Turnbull wezwał w czwartek papieża Franciszka do zdymisjonowania arcybiskupa Philipa Wilsona skazanego w lipcu na 12 miesięcy aresztu domowego za zatajenie w latach 70. przypadków molestowania seksualnego dziecka przez innego księdza. - Nadszedł czas, aby papież Franciszek go zwolnił - podkreślił szef australijskiego rządu.