Lasy

Lasy

Zwierzęta w lesie mają teraz pełno pracy, to ostatnia chwila, aby przygotować się do zimowej przerwy. Jest to trudny okres dla zwierząt, dlatego każdy gatunek wytworzył mechanizmy, które pomagają mu ją przetrwać. Tym, którego najbardziej im zazdrościmy jest sen zimowy, przestawiający organizm zwierzęcia na tryb ekonomiczny.

Zdrowe i smaczne grzyby mun rosną w Polsce. Uszaka bzowego, bo tak brzmi ich polska nazwa, najczęściej można znaleźć na gałęziach bzu czarnego.

Zobacz niezwykłe zdjęcia wykonane w dwóch kompleksach leśnych poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Oglądając fotografie można się przekonać, że las z perspektywy lotu ptaka urzeka swymi zróżnicowanymi barwami i fakturami.

Dąb Bartek stał się symbolem polskiej przyrody. Jaka przyszłość czeka to najsłynniejsze drzewo w Polsce? Naukowcy wspólnie z leśnikami próbują nie tylko jak najdłużej zachować go przy życiu, ale także wyhodować jego klony.

Wydrze rodzeństwo, które w pobliżu drogi znalazł turysta, wróciło na wolność. Wypuścili je leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo (województwo warmińsko-mazurskie) po upewnieniu się, że młode sobie poradzą.

Drapieżne ptaki, które przechodziły rekonwalescencję w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" przy Nadleśnictwie Krynki, są już na wolności. Większość z ośmiu wypuszczonych ptaków to ofiary burz i nawałnic, które przechodziły niedawno przez województwo podlaskie.

Komisja Europejska dofinansuje trzy projekty Lasów Państwowych, które przyczynią się do adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu. Dwa z nich to kontynuacja działań związanych z retencjonowaniem wody w lasach. Projekty te były prowadzone przez Lasy Państwowe w ubiegłych latach. Trzeci to całkowicie nowa inicjatywa, dotycząca ograniczania skutków zagrożeń powodowanych pożarami lasów.

Nawałnice, które przeszły nad północno-wschodnią Polską, wywróciły i połamały tysiące drzew w lasach. Leśnicy szacują, że szkody przekroczyły 600 tys. metrów sześciennych. W jednym z nadleśnictw niszczycielski wiatr połamał pas lasu o szerokości 120 metrów i półtora kilometra długości.