Motoryzacja

Motoryzacja

Silniki elektryczne, brak skrzyni biegów i cisza podczas jazdy - to cechy charakterystyczne dla elektryków. - Robimy takie samochody żeby oszczędzić paliwa, bo są tacy ludzie, które twierdzą, że ropy naftowej zabraknie do 2040-2050 roku - wskazuje we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Rafał Jemielita z TVN Turbo. Niestety ich główną wadą dziś jest cena, model na prąd często kosztuje dwa razy tyle, co egzemplarz poruszający się w oparciu o silnik benzynowy.

- Nie wnikamy w technologię funkcjonowania, mówimy o tym, że muszą być równe szanse dla tych, którzy wożą i pośredniczą - podkreśla Jerzy Szmit, wiceminister budownictwa i infrastruktury. Jak dodaje, w przypadku wejścia nowych przepisów dla przewoźników, każdy będzie musiał mieć taksometr. - Musi być tak jak w sklepie, gdzie otrzymuje się paragon - wyjaśnia gość programu "Bilans" w TVN24 BiS.

- Przepraszam moją żonę Mindy oraz córki Izzy i Willow - powiedział ze szpitalnego łóżka Richard Hammond. Gwiazdor programu "Top Gear" przebywa pod opieką szwajcarskich lekarzy po groźnie wyglądającym wypadku, z którego cudem uszedł z życiem.

Ponad 605 milionów złotych będzie kosztował projekt i budowa ponad 24-kilometrowego odcinka trasy S61 Via Baltica na odcinku od Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku. We wtorek po południu w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie.

Polscy przewoźnicy drogowi są zaniepokojeni propozycjami Komisji Europejskiej, które nakładają na firmy transportowe obowiązek wypłacania płacy minimalnej kierowcom wykonującym przewozy międzynarodowe - poinformował prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek. Profesor Przemysław Borkowski ostrzega, że po wejściu nowych przepisów koszty działalności rodzimych firm transportowych zwiększą się o prawie jedną trzecią.

Podniesienie do dwóch lat dolnej granicy więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości oraz wyższa kara za jazdę z zakazem - to tylko niektóre ze zmian, które wprowadza obowiązująca od dziś nowelizacja Kodeksu karnego. Poniżej wskazujemy najważniejsze zmiany dla kierowców.

Karoserię samochodów od jakiegoś czasu pokryte są żółtym pyłem. Właściciele myjni zacierają ręce i liczą zyski, a kierowcy się irytują. Wszystko z powodu pylenia sosny. Choć pył nie jest szkodliwy dla lakieru, to może natomiast zapchać filtr kabinowy w samochodzie. - Pyłki osadzają się na filtrze, mają kontakt z wilgocią, która w naturalny sposób pojawia się podczas pracy klimatyzacji. To jest świetne podłoże żeby rozwijały się grzyby - mówi Adam Klimek z TVN Turbo. - Zapchany filtr kabinowy ma wpływ na pracę wentylatora, pracę kompresora, ponieważ musi się on częściej załączać żebyśmy w samochodzie chłód, ale też wpływa na korozję parownika albo nagrzewnicy - dodaje, że naprawa usterki wiąże się dużym kosztem. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.