Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel uznał w środę orędzie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o stanie Unii Europejskiej za wyznaczenie właściwej drogi dla zachowania jedności wspólnoty; zastrzegł, że nie wolno dopuścić do podziału UE.

Martin Schulz w pojedynku telewizyjnym na trzy tygodnie przed wyborami do Bundestagu zaatakował urzędującą szefową rządu Angelę Merkel, zarzucając jej błędy w polityce migracyjnej i zagranicznej. Kandydat SPD zarzucił też Polsce i Węgrom, że odmawiając przyjęcia uchodźców, uniemożliwiają powstanie europejskiej polityki migracyjnej i zagroził obu krajom konsekwencjami finansowymi.

Francja i Niemcy są znów gotowe, by napędzać integrację w Europie - pisze brytyjski dziennik "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym, choć zaznacza, że modele integracji, za którymi opowiadają się te dwa kraje, są różne.

Jeśli dobrze przyjrzeć się debacie w polskiej polityce wewnętrznej, to duża jej część wiąże się z kwestią tego, że naród ostatecznie może przetrwać jedynie poprzez walkę, poprzez konflikt - ocenił w środę w Paryżu szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel. Jak tłumaczył, taka postawa jest przeciwieństwem przekonania, że suwerenność narodowa może być wzmacniana dzięki współpracy międzynarodowej. Minister podkreślał też, że "francusko-niemiecki silnik ożywił się".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w wywiadzie dla telewizji Phoenix i radia Deutschlandfunk, że będzie nadal zabiegała o "sprawiedliwy podział" uchodźców w Unii Europejskiej. Potwierdziła, że Niemcy będą dążyć do zwiększenia wydatków na wojsko do 2 proc. PKB.

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zarzucił Angeli Merkel w niedzielę podczas zjazdu SPD w Dortmundzie bierność wobec rządów Węgier i Polski, kwestionujących jego zdaniem tolerancję i otwartość. Podkreślił, że solidarność nie jest jednokierunkowa.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do 27 krajów Unii Europejskiej o zachowanie jedności w rozpoczętych w poniedziałek rozmowach z Wielką Brytanią o brexicie. Niemiecka kanclerz opowiedziała się za wypracowaniem porozumienia korzystnego dla obu stron.

Wielka Brytania pozostanie silnym sojusznikiem Unii Europejskiej także po wyjściu ze Wspólnoty - oświadczyła szefowa MSW Amber Rudd. W niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że UE nie może już w pełni polegać na USA i Wielkiej Brytanii.

Mimo entuzjazmu wywołanego w Niemczech wyborem Emmanuela Macrona na prezydenta Francji, niemiecka kanclerz Angela Merkel nie da mu niczego na piękne oczy – komentuje w środę francuskie radio publiczne France Info.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła w piątek Emmanuela Macrona, centrowego kandydata we francuskich wyborach prezydenckich, jako przyszłego "silnego prezydenta" Francji. W II turze wyborów 7 maja zmierzy się on z kandydatką skrajnej prawicy Marine Le Pen.