Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

Pięć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, w sobotę w Kolonii rozpoczął się zjazd Alternatywy dla Niemiec (AfD) - eurosceptycznego i antymigranckiego ugrupowania liczącego na zdobycie po raz pierwszy w swojej historii mandatów do Bundestagu. Petry, zwolenniczka pragmatycznego kursu, przegrała rywalizację z prawicowo-nacjonalistycznymi działaczami. Na ulice miasta wyszli przeciwnicy partii.

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz opowiedział się przeciwko zwiększeniu wydatków na wojsko do dwóch procent PKB. - Potrzebujemy nie spirali zbrojeń, lecz propozycji rozbrojeniowych i większych inwestycji w zapobieganie konfliktom - oświadczył.

Irlandzki premier Enda Kenny ostrzegł w czwartek w Berlinie przed negatywnymi skutkami Brexitu dla pokoju i stabilności. Zaznaczył, że należy uczynić wszystko, co możliwe, by zapobiec przywróceniu "uciążliwej granicy" między Irlandią a Irlandią Północną.

Nowy prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w pierwszą podróż zagraniczną udał się do Paryża. Wraz z prezydentem Francois Hollande'em podkreślał w czwartek, że z powodu Brexitu Niemcy i Francja muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność w Europie.

Niemieccy komentatorzy ostrzegają przed pokusą ukarania Wielkiej Brytanii za decyzję o wyjściu z Unii Europejskiej. Podkreślają, że obie strony pozostaną mimo Brexitu partnerami, a choć Londyn straci na Brexicie, to szkody poniesie też Unia Europejska.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande potępili używanie przez władze Turcji w polemikach politycznych z Niemcami oraz innymi państwami Unii Europejskiej porównań z nazizmem - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Wczoraj 27 państw członkowskich opowiedziało się za kadencją Donalda Tuska. Tylko jednym z nich były Niemcy - powiedziała w piątek Angela Merkel. Kanclerz Niemiec proszona była przez dziennikarzy o ustosunkowanie się do wysuwanych w Polsce zarzutów, że wybór Donalda Tuska był wynikiem "dyktatu Berlina".

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w środę w Berlinie, że ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej byłby zdaniem kanclerz Angeli Merkel "dobry dla Europy". Jeden z niemieckich urzędników powiedział z kolei anonimowo w rozmowie z Reutersem, że "przytłaczająca większość" europejskich przywódców popiera reelekcję Tuska.

Wiem o innym kandydacie z Polski i zastrzeżeniach Węgrów, ale nie sądzę, że powinniśmy teraz zajmować się osobistymi konfliktami w Unii Europejskiej - oznajmił niemiecki minister do spraw europejskich Michael Roth. W ten sposób odniósł się do spekulacji dotyczących wyboru nowego przewodniczącego Rady Europejskiej.

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się w poniedziałek za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.

Porozumienie UE z ekipą prezydenta USA Donalda Trumpa będzie możliwe, jeśli Waszyngton pokieruje się w polityce interesami, ale gdyby w grę wchodziła ideologia, byłoby to trudne - wskazał w opublikowanym w środę wywiadzie nowy minister spraw zagranicznych Niemiec, Sigmar Gabriel.

Były szef MSZ Frank-Walter Steinmeier został w niedzielę wybrany prezydentem Niemiec. Decyzję podjęło Zgromadzenie Federalne, które obradowało od południa. Steinmeier zastąpi na tym stanowisku Joachima Gaucka.