Papież Franciszek

Papież Franciszek

Nie ma demokracji, gdy jest głód, nie ma rozwoju, gdy panuje ubóstwo, nie ma sprawiedliwości przy nierównościach - powiedział we wtorek papież Franciszek sędziom z obu Ameryk, od Argentyny po Kanadę, obradującym w Watykanie na temat praw socjalnych.

Papież Franciszek spotkał się w środę w Watykanie z 16-letnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, inicjatorką strajków szkolnych w obronie klimatu. Do krótkiego spotkania doszło na zakończenie papieskiej audiencji generalnej. Franciszek podziękował jej za zaangażowanie w obronie środowiska - relacjonował rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti.

Papież Franciszek zaostrzył przepisy dotyczące walki z pedofilią w Państwie Watykańskim i Stolicy Apostolskiej. Nowe normy przewidują między innymi obowiązek zgłaszania przestępstw pedofilskich lokalnym władzom, a także usuwanie ze stanowisk osób skazanych za takie przestępstwa.

Nagranie, na którym papież Franciszek nie pozwala wiernym ucałować swego pierścienia, wywołało szereg pytań ze strony katolickich komentatorów. Krytycznie nastawiony do papieża konserwatywny portal LifeSiteNews określił to jako "niepokojące". Papież Franciszek "chce dialogu z wiernymi, a nie traktowania go jak świętej relikwii" - tłumaczył to zachowanie jego biograf.

Papież Franciszek zapowiedział w poniedziałek otwarcie tajnych watykańskich archiwów z czasów drugiej wojny światowej. Chodzi o dokumenty dotyczące pontyfikatu papieża Piusa XII. Od wielu dekad oczekiwały tego środowiska żydowskie w związku z zarzutami, że papież ten zrobił zbyt mało i milczał w sprawie zagłady Żydów.

- Jesteśmy specjalistami w dostrzeganiu wad u innych ludzi - oświadczył papież Franciszek podczas wizyty w parafii w północnej części Rzymu. Radził wiernym: - Jeśli chcecie kogoś obmawiać, lepiej ugryźcie się mocno w język; spuchnie i nie będziecie mogli mówić.

To jest krok, na który czekałem praktycznie całe życie. Było widać smutek na twarzy papieża - powiedział Marek Lisiński, ofiara księdza pedofila i prezes Fundacji "Nie lękajcie się", któremu papież Franciszek ucałował dłoń. W czwartek w Watykanie rozpoczął się szczyt na temat walki z pedofilią w Kościele.

Papież Franciszek przybył w niedzielę wieczorem do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi. Jego 27. zagraniczna pielgrzymka uważana jest za historyczną. To pierwsza wizyta papieża na Półwyspie Arabskim.

W tych dniach Panama będzie wspominana nie tylko jako punkt strategiczny dla handlu czy tranzytu ludzi. Stanie się "hubem" nadziei, ziemią marzeń - powiedział papież Franciszek. W pierwszym przemówieniu w Panamie na 34. Światowych Dniach Młodzieży podkreślił też, że służba publiczna jest synonimem uczciwości i sprawiedliwości.