Telefonia komórkowa

Telefonia komórkowa

iPhone wciąż jest liderem na amerykańskim rynku smartfonów z najwyższej półki, ale konkurencja nie śpi. Rośnie grono modeli opartych w większości na systemie Android, które pod różnymi względami prześcigają produkt Apple'a.

Operatorzy komórkowi nie mogą nakładać na klientów kary umownej za to, że nie zapłacili rachunków. Wolno im tylko wypowiedzieć umowę, zarządać zwrotu telefonu i naliczyć karne odsetki. Te choć wynoszą 13 proc., to są dużo niższe niż kara umowna wynosząca nawet kilka tysięcy złotych.

Czy smartfon może chronić przed bandytami? Okazuje się, że tak. I to nie za sprawą specjalnych aplikacji, a dzięki wynalazkowi pewnej amerykańskiej firmy, która opracowała nakładkę zawierającą paralizator i gaz pieprzowy.

Apple zaprezentowało we wtorek dwa nowe modele iPhone'a. Jeden z nich - plastikowy iPhone 5C będzie dostępny w pięciu kolorach i kierowany jest do mniej zamożnych użytkowników. Drugi - iPhone 5S to prawdziwa gratka dla miłośników nowych technologii, choć, jak już kąśliwie zauważają internauci, wygląda niczym "zabawka dla gangsterów".

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali aplikację, która określa poziom szczęścia użytkownika poprzez połączenie danych smartfona z percepcją nastroju. Aplikacja jest częścią projektu, który ma sprawdzić, jak telefony komórkowe mogą być wykorzystane do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia

Gdy były szef Apple, Steve Jobs wypowiedział "wojnę termojądrową" wszystkim firmom jego zdaniem kopiującym produkty jego firmy, nie wszyscy byli zachwyceni. Sceptyczny miał być między innymi Tim Cook, obecny szef koncernu. Jak podaje agencja Reutera, biznesmen nie chciał pozywać Samsugna, z którym pomimo tego obecnie toczy najbardziej zaciekłe boje w sądach.

Władze komunistycznej Korei Północnej złagodziły niektóre restrykcje dotyczące używania telefonów komórkowych przez cudzoziemców. Pozwolono m.in. by zagraniczni goście przywozili ze sobą własne telefony, ale wciąż nie będą mogli dzwonić z nich do Korei Południowej ani do mieszkańców Korei Północnej.

Koncern Sony zaprezentował swój nowy smartfon, z którym będzie można bez obaw pójść pod prysznic. Xperia Z ma być na tyle wodoszczelny, że przetrwa nawet pół godziny pod wodą.

Szykuje się kolejna bitwa o wolność internetu - alarmują internauci na całym świecie. Chodzi o zmiany w traktacie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), jednej z agend ONZ. Część nowych propozycji dotyczy kontroli sieci, co może doprowadzić do faktycznej cenzury internetu. Konferencja, na której 193 kraje mają przyjąć dokument, odbędzie się za zamkniętymi drzwiami w grudniu w Dubaju. Polska zapowiedziała, że nie zgodzi się na przyjęcie kontrowersyjnych zapisów umowy.