Twitter

Twitter

Brazylia, gangi motocyklowe i pozwolenie na samosąd. Ten przekaz jest fałszywy

Ponad trzy miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące sceny atakowania motocyklistów przez kierowców samochodów. Krąży w sieci z informacją, jakoby brazylijski rząd miał pozwolić obywatelom zabijać członków gangów motocyklowych. Nie ma na to żadnych dowodów, a filmik jest zbitką nagrań pokazywanych wcześniej przy różnych okazjach.

"Cud poczęcia"? To zdjęcie nie przedstawia prawdy

"Cudne zdjęcie", "najpiękniejsze co może być w życiu" - komentują internauci fotografię brzucha ciężarnej kobiety, na którym zarysowuje się stopa płodu. Gdyby to była prawda, oznaczałoby to zagrożenie zdrowia płodu i matki - ale zdjęcie nie jest autentyczne.

W słowackim parlamencie znieważono flagę Ukrainy? Wyjaśniamy

Wielu użytkowników polskiego Twittera chwali słowackich parlamentarzystów po obejrzeniu nagrania, na którym widać, jak dwóch z nich znieważa flagę Ukrainy. Do incydentu doszło jednak przed wojną - a film jest teraz wykorzystywany do wzbudzania nastrojów antyukraińskich.

Reakcje niepożądane na leki w bazie WHO? Wyjaśniamy, "jak to skomentować"

"Ich narracja powoli upada", "tego nie trzeba komentować" - piszą internauci w reakcji na tweet, w którym autor pokazał "liczbę reakcji niepożądanych na leki wg. bazy WHO". Jest tam też szczepionka na COVID-19, a liczba przy niej jest najwyższa, co budzi podejrzenia. Lecz tylko u tych, którzy nie rozumieją, co naprawdę pokazuje baza WHO.

"Jaka pandemia, taki Łazarz"? Ten film nie pokazuje ofiar COVID-19

Ponad sto tysięcy wyświetleń ma krążący na Twitterze i TikToku film, który według sceptyków pandemii jest dowodem na to, "jak można ogłupiać ludzi poprzez media, które przekłamują prawdziwy obraz rzeczywistości". Zdaniem internautów nagranie pokazuje bowiem mistyfikację na temat zgonów na COVID-19. To nie jest prawda.