Ukraina

Ukraina

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła w czwartek liczenie elektronicznych protokołów z niedzielnych wyborów prezydenckich i potwierdziła, że do ich drugiej tury przeszli komik Wołodymyr Zełenski i urzędujący szef państwa Petro Poroszenko. Tego samego dnia kandydaci zgodzili się, by przed drugą turą odbyć debatę na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.

Kanadyjska fregata Toronto wpłynęła do portu w Odessie, na południu Ukrainy, gdzie wraz z innymi okrętami państw NATO weźmie udział w ćwiczeniach z ukraińską marynarką wojenną - podała państwowa agencja informacyjna Ukrinform.

Rozczarowanie Ukraińców brakiem odczuwalnych zmian w kraju i powszechne zmęczenie klasą polityczną - tym tłumaczy amerykańska prasa zwycięstwo aktora Wołodymyra Zełenskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Rosyjski "Kommiersant" nie wyklucza mimo to, że drugą turę wyborów prezydenckich może wygrać Petro Poroszenko.

Komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski zdobył 30,2 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie, zaś ubiegający się o reelekcję prezydent Petro Poroszenko - 16,64 proc. Takie wyniki podała Centralna Komisja Wyborcza po podliczeniu danych zawartych w ponad 50 procentach protokołów z lokali wyborczych. Zgodnie z wcześniejszymi sondażami exit polls Zełenski i Poroszenko spotkają się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

Na Ukrainie rozpoczęły się w niedzielę wybory prezydenckie. Do walki o najwyższe stanowisko w państwie staje 39 kandydatów. Według badań opinii publicznej największe szanse na zwycięstwo mają: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski, była premier Julia Tymoszenko i prezydent Petro Poroszenko, który walczy o reelekcję.

- Celem władz rosyjskich jest uciszenie broniących praw Tatarów krymskich aktywistów Krymskiej Solidarności, ale nie uda się nas zastraszyć. Nadal będziemy mówić o łamaniu praw człowieka i terrorze na półwyspie - powiedział działacz ruchu Serwer Czolakczyk, odnosząc się do zatrzymania, wywiezienia do Rosji i aresztowania aktywistów sprzeciwiających się rosyjskiej aneksji Półwyspu Krymskiego.




Ukraińcy, gdy 31 marca będą wybierać prezydenta, na kartach znajdą dwoje kandydatów o podobnych imionach i takich samych inicjałach - J. W. Tymoszenko. Była premier Julia Wołodymyriwna Tymoszenko stawia zarzut, że nikomu dotąd nieznany biznesmen Jurij Wołodymyrowicz Tymoszenko pojawił się na liście z inspiracji obecnego prezydenta, Petra Poroszenki, by "kraść" jej głosy.

Płacisz podatki, rozwijasz swój biznes i jesteś jednym z tych małych ludzi, którzy mają wpływ na pozytywny wizerunek Ukrainy za granicą - w poniedziałek powiedział kandydat na prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Komik, od tygodni będący faworytem przedwyborczych sondaży, w poniedziałek przedstawił część swojego programu.

Włoski piosenkarz Al Bano, który został wpisany przez Ministerstwo Kultury Ukrainy na listę osób uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, zwrócił się do rządu w Rzymie, by interweniował w jego sprawie. Ogłosił też, że będzie zabiegał o odszkodowanie. - Nie zatrzymamy się. Pójdziemy z tym aż do Strasburga, bo to może stać się niebezpiecznym precedensem - oświadczył adwokat artysty Cristiano Magaletti.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że mieszkańcy Krymu w ciągu dekad przed 2014 rokiem "przenieśli w sercach miłość do Rosji" i porównał ich z żołnierzami Armii Czerwonej w pierwszym okresie agresji Niemiec hitlerowskich na ZSRR. Putin wziął udział w obchodach piątej rocznicy aneksji Krymu.

Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie kolejne partie systemów przeciwczołgowych oraz uzbrojenie przeciwlotnicze i obrony wybrzeża - oświadczył w poniedziałek specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.

Do Kijowa przybył nowy ambasador Polski Bartosz Cichocki, który we wtorek złożył kopie listów uwierzytelniających w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy. "Życzyłem panu ambasadorowi sukcesów w pracy dla dobra stosunków ukraińsko-polskich" - podkreślił w internetowym wpisie ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.