Ukraina

Ukraina

Na Ukrainie zatrzymano nadawcę SMS-ów do sędziego sądu apelacyjnego w Kijowie Antona Czernuszenki, które zawierały instrukcje, jaki wyrok ma być wydany w tej czy innej sprawie. Polecenia te przesyłał syn sędziego – podała w piątek prokuratura.

W ujawnionej przez media prezentacji na temat agresji rosyjskiej na Ukrainę, SBU przedstawia dane sześciu wysokich oficerów rosyjskich, w tym pięciu generałów, którzy pod fałszywymi nazwiskami faktycznie dowodzą działaniami rebeliantów. SBU pokazuje też na mapach dokładną lokalizację kilkudziesięciu obozów szkoleniowych prowadzonych przez rosyjskie specsłużby.

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła w czwartek ustawę o policji, która zastąpi funkcjonującą obecnie w tym kraju milicję. Nowa, odpolityczniona służba, pojawi się na ulicach ukraińskich miast już w najbliższą sobotę.

Sytuacja w Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami, uległa znacznemu pogorszeniu - oświadczył w czwartek zastępca szefa misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Alexander Hug. Według władz ukraińskich w ciągu minionej doby przeciwnik atakował pozycje wojsk rządowych ponad 50-krotnie.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że jeszcze w środę przekaże parlamentowi projekt nowelizacji konstytucji, który – jak podkreślił - przewiduje opartą na polskich doświadczeniach decentralizację, "zbliżającą władzę do zwykłego człowieka".

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zwiększa o 15 mln euro pomoc humanitarną dla mieszkańców wschodniej Ukrainy, gdzie wciąż dochodzi do starć sił rządowych z separatystami. Szacuje się, że liczba osób potrzebujących pomocy w regionie sięga 5 mln.

Rosyjski gaz już nie płynie na Ukrainę. Dostawy wstrzymano od godz. 10 czasu moskiewskiego (godz. 9 czasu polskiego), gdyż Ukraina nie wniosła opłaty z góry za surowiec - oznajmił szef Gazpromu Aleksiej Miller. Kijów ogłosił wcześniej, że wstrzymuje zakup gazu z Rosji.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla dziennika włoskiego "Corriere della Sera" powiedział, że "Rosja stale wzmacnia obecność wojskową na Ukrainie". "Przeciwko Ukrainie w Donbasie walczy 200 tys. żołnierzy rosyjskich i najemników. Ich arsenał, czołgi i pojazdy opancerzone, stale się uzupełniają. Rozkaz w tej sprawie wydał Putin" - podkreslił ukraiński prezydent.

Ukraińscy strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu i objął 130 hektarów pól. Ogień nie zagraża siłowni – zapewniają władze.

Zbigniew Brzeziński uważa, że warunkiem rozwiązania konfliktu w Donbasie jest udzielenie Rosji gwarancji, iż Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO. W wywiadzie dla internetowego wydania tygodnika "Der Spiegel" opowiedział się za dostawami broni przeciwpancernej na Ukrainę.

Ponad rok temu 24-letnia doktorantka poruszyła miliony internautów nagraniem "I am a Ukrainian", opublikowanym w czasie dramatycznych wydarzeń na Majdanie. Julia Maruszewska nie zakończyła jednak na tym swojej aktywności - jeździła po całym świecie, by opowiadać o walce o wolną Ukrainę. Teraz zamierza naprawiać ojczyznę od środka i walczyć z kolejnym wrogiem: skostniałą biurokracją i leniwymi urzędnikami.

Kolejna rodzina ewakuowana w styczniu z Donbasu opuściła ośrodek Caritas w Rybakach. Małżeństwo z trójką dzieci zamieszka w Nowym Sączu. W poniedziałek otrzymało klucze do swojego nowego mieszkania, które zostało przekazane przez fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". MSW zapewniło, że pozostałe rodziny opuszczą ośrodek do 13 lipca, mają już propozycje mieszkań i pracy.

Aż 66 proc. Rosjan uważa działania Zachodu skierowane przeciwko Rosji za próbę jej „osłabienia i poniżenia”. 70 proc. respodentów chce, by Moskwa "kontynuowała swoją politykę". 37 proc. Rosjan uważa, że ich kraj w ogóle powinien ingnorować Zachód. To opublikowane w poniedziałkowym wydaniu „Kommiersanta” wyniki sondażu centrum Lewady.