Ukraina

Ukraina

Minister obrony Stanów Zjednoczonych James Mattis przybył do Kijowa, gdzie weźmie udział w uroczystościach Dnia Niepodległości Ukrainy. Mattisowi towarzyszy specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przekazało Moskwie notę protestu w związku z wizytą prezydenta Władimira Putina na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Jest to brutalne naruszenie ukraińskiej suwerenności - oświadczył w piątek Kijów.

65 cywilów zginęło od początku bieżącego roku w wyniku konfliktu zbrojnego między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Alexander Hug.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie doniesień "New York Timesa" o możliwości wykorzystania przez Pjongjang wyprodukowanych na Ukrainie silników rakietowych. Amerykański dziennik napisał, że przeprowadzone w lipcu dwie udane próby północnokoreańskich pocisków balistycznych były możliwe prawdopodobnie dzięki czarnorynkowym zakupom silników rakietowych mających pochodzić z fabryki na Ukrainie.

Trzech żołnierzy zginęło, a ośmiu zostało rannych w wyniku walk z prorosyjskimi rebeliantami na wschodzie Ukrainy. Separatyści ostrzelali pozycje wojsk ukraińskich z granatników i moździerzy - podał sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie.

Wojsko rosyjskie, które zostanie sprowadzone na Białoruś w ramach najbliższych wspólnych manewrów nie wróci już do Rosji - twierdzi były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który we wtorek, w rocznicę rozpoczęcia gruzińsko-rosyjskiej wojny o Osetię Południową, uczestniczył w akcji protestacyjnej przed ambasadą Rosji w Wilnie.

Prezydent Ukrainy w nietypowy sposób uczcił święto sił powietrznych, obchodzone w tym kraju 5 sierpnia. Petro Poroszenko spróbował swoich sił w charakterze drugiego pilota na pokładzie myśliwca frontowego MiG-29. Za sterami maszyny zasiadł dowódca sił powietrznych. MiG-29 wystartował z lotniska nieopodal Kijowa i - po pokonaniu 200 kilometrów - wylądował w pobliżu Winnicy. Składając życzenia z okazji święta pilotom wojskowym, Poroszenko napisał na Facebooku: "Życzę spokojnego nieba nad głową i niezachwianej wiary w zwycięstwo".