Ukraina

Ukraina

Węgrzy, którzy mieszkają na terytorium Ukrainy, powinni otrzymać autonomię i podwójne obywatelstwo. Takie oczekiwania pod adresem Kijowa przedstawił w parlamencie węgierskim premier Viktor Orban. - W sprawie wypowiedzi premiera Orbana uważam ją za niefortunną, przykro mi to mówić - ocenił premier Donald Tusk.

Niemal połowa badanych Ukraińców zamieszkujących obwody uważane za prorosyjskie (doniecki, ługański i charkowski) twierdzi, że Ukraina nie powinna szukać sojusznika ani na Zachodzie, ani w Rosji - wynika z badania zleconego przez CNN. Bliższej współpracy z sąsiadem chce 37 proc. pytanych, a z Unią Europejską - 14 proc. Wyniki badania opublikowano dzień po tzw. referendum separatystów, w którym rzekomo 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością i oddzieleniem od Ukrainy. Wyników plebiscytu nie uznały państwa Zachodu.

Arsenij Jaceniuk jedzie do Brukseli, aby prosić Komisję Europejską o dalszą pomoc polityczną i gospodarczą. W TVN24 Biznes i Świat będziemy sprawdzać na co może liczyć premier Ukrainy. Zastanowimy się, czy nielegalne referenda, które odbyły się w niedzielę na wschodzie Ukrainy, oznaczają, że Kijów stracił kolejną część kraju. Sprawdzimy też na czym polega proceder porywania nigeryjskich dziewczynek przez organizację Boko Haram.

Słynących z grubych portfeli turystów z Rosji w tym roku w Polsce jest dużo mniej niż zwykle. I to nawet w tak popularnych wśród nich miejscowościach jak Zakopane. Co na to hotelarze? Większość mówi, że hotele to "miejsce apolityczne". Ale są i tacy, jak Konrad Kujawski z Zakopanego: - Jeśli zadzwoni do nas Rosjanin i powie, że popiera Putina, to mu podziękujemy i zaprosimy gdzie indziej - mówi dla "Czarno na białym".

Na liście sankcji wobec Rosji, jakie w poniedziałek wprowadziła Unia Europejska, znalazło się m.in. nazwisko zastępcy szefa administracji Kremla - Wiaczesława Wołodina, dowódcy sił powietrznych Federacji Rosyjskiej - gen. Władimira Szamanowa, samozwańczego mera Słowiańska - Wiaczesława Ponomariowa oraz prokurator generalnej Krymu - Natalii Pokłońskiej.

Zaczęła w środku zimy, od wieców poparcia dla Wiktora Janukowycza w Kijowie. Potem przemieniła się w mieszkankę Charkowa, a następnie Odessy. Gdy wydawało się, że jej ostatnią rolą będzie ta na Krymie, gdzie wypłakiwała oczy, prosząc Rosję o pomoc, tydzień temu znów pojawiła się w Odessie, a w niedzielę w Ługańsku. Tam awansowała. Podliczała głosy w referendum i przeganiała dziennikarzy z kamerami.

- Unia Europejska zdecydowanie popiera suwerenność i jedność terytorialną Ukrainy. Nie uznajemy aneksji Krymu i Sewastopola tak samo, jak nie uznajemy niedzielnych tak zwanych referendów – powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po rozmowach z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem w Kijowie.

Władze samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) ogłosiły w poniedziałek suwerenność i zaapelowały do Rosji o rozważenie włączenia regionu w skład Federacji Rosyjskiej, aby "przywrócić historyczną sprawiedliwość". Wcześniej Igor Girkin pod pseudonimem "Striełok", który został rozpoznany przez SBU jako agent rosyjskiego wywiadu GRU "poprosił" Rosję o przysłanie wojsk, by zapobiec "zagładzie ludności donieckiej".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało w poniedziałek władze Ukrainy do podjęcia rozmów z prorosyjskimi separatystami, którzy w niedzielę przeprowadzili w obwodach donieckim i ługańskim nieuznawane przez Kijów referenda w sprawie ich samodzielności. Kreml podał zaś informację o rozmowach Władimira Putina i obecnego przewodniczącego OBWE - Didiera Burkhaltera. Obaj zgodzili się "co do potrzeby nasilenia wysiłków na rzecz dialogu między rządem Ukrainy a prorosyjskimi separatystami".

Rosja snuje plany zintegrowania Naddniestrza, samozwańczej republiki na terytorium Mołdawii, z Noworosją tworzoną na południowym wschodzie Ukrainy - pisze w poniedziałek "Niezawisimaja Gazieta", powołując się na mołdawskiego polityka Wiktora Szelina.

- W wyniku bezprecedensowego zbrojnego przewrotu, nielegalnego przejęcia władzy straciliśmy to, co codziennie, ziarnko po ziarnku, zbieraliśmy do "skarbonki" jedności Ukrainy. Dziś wszędzie panuje nienawiść, strach, beznadzieja, próby zemsty, jawny bandytyzm i faszyzm - oświadczył w Rostowie nad Donem cytowany przez RIA Nowosti obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Referenda separatystów na wschodzie Urainy to brutalna kpina z demokracji, przy pomocy których realizuje się scenariusz rozbijania państwa ukraińskiego - uważa premier Donald Tusk, który w poniedziałek spotkał się w Warszawie z wojewodami. - Polska podobnie jak inne państwa nie uzna wyników tych pseudoreferendów - stwierdził premier.