Ukraina

Ukraina

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius - zaapelowali o zwołanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy i wezwali Rosję, by wzięła w niej udział. Ministrowie zapowiedzieli też w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO we wtorek będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją.

- Wszedł na chwilę i zaraz wyszedł. Od razu zaczął strzelać po ludziach. Dzięki Bogu, że mamy tylko trzech postrzelonych - tak Andrij Gabrow, wiceszef ochrony Majdanu, opisał sprawcę poniedziałkowej strzelaniny w okolicy kijowskiego Majdanu Niezależności. Milicja całą noc pilnowała hotelu "Dnipro", kwatery głównej Prawego Sektora, nacjonalistycznego ugrupowania, którego członek miał strzelać w Kijowie. Rano członkowie PS opuścili hotel bez broni. Razem z funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wyjechali do jednego z podmiejskich obozów.

Biały Dom zna doniesienia o prawdopodobnym zmniejszeniu liczby rosyjskich żołnierzy nad ukraińską granicą. Waszyngton podkreśla jednak, że nic takiego na razie nie odnotował. Jak podało w komunikacie rosyjskie MSZ w poniedziałek szefowie dyplomacji USA John Kerry i Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali telefonicznie o drogach wyjścia z kryzysu na Ukrainie.

Komitet Kongresu ds. Sił Zbrojnych wzywa do silniejszego wsparcia Ukrainy, wobec "agresywnej postawy Rosjan". Politycy mają być w posiadaniu "nowych" niejawnych informacji, które zmuszają ich do działania "pilnie i w stanie zaniepokojenia". Kongresmeni wzywają też Baracka Obamę, aby podzielił się z Ukraińcami danymi wywiadowczym na temat ruchów rosyjskich wojsk.

Władimir Putin wydał rozkaz wycofania części żołnierzy zgromadzonych na granicy z Ukrainą - powiedział rzecznik Angeli Merkel, która rozmawiała telefonicznie z prezydentem Rosji. Wcześniej doniesienia o wycofaniu się Rosjan szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał "małym sygnałem wskazującym na zmniejszenie napięcia". Według rosyjskich mediów wycofywany jest batalion piechoty, czyli mniej niż tysiąc żołnierzy.

Zgodnie z przewidywaniami Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, jednomyślnie uchwaliła ustawę o wypowiedzeniu Ukrainie dwustronnych umów o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na Krymie. Po aneksji pólwyspu Rosjanie nie widzieli potrzeby podtrzymywania swoich zobowiązań.

"Król czekolady", "żelazna dama", lider Prawego Sektora, czy lekarka z Majdanu - kto zostanie prezydentem Ukrainy? W sumie startuje 24 kandydatów, wygrany będzie tylko jeden i to on zostanie wyłoniony w wyborach 25 maja. Za niektórymi kandydatami stoją ogromne pieniądze, za innymi rewolucyjna historia z Euromajdanu. Kim są i jakie mają szansę na najwyższy urząd w państwie?

Około 15 tys. paszportów rosyjskich zostało jak dotąd wydanych na Krymie i w Sewastopolu, a przyjęto 60 tys. wniosków o ich wydanie – poinformował w Symferopolu przedstawiciel rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej.

Ceny gazu wzrosną od wtorku o prawie 30 proc. dla ukraińskich odbiorców przemysłowych, a ponad 64 proc. dla przedsiębiorstw finansowanych z budżetu państwa i budżetów lokalnych. Państwowa komisja regulacyjna ds. energetyki podjęła taką decyzję w poniedziałek.