Ukraina

Ukraina

Kiedy separatystyczne władze Krymu na początku miesiąca mianowały na stanowisko prokuratora generalnego Natalię Pokłońską, najpewniej nie zdawały sobie sprawy ze skutków tej decyzji. 34-latkę przedstawiano jako skuteczną i energiczną funkcjonariuszkę, jednak to nie jej kompetencje przyniosły jej sławę. Za sprawą wydobytych z sieci mało oficjalnych zdjęć, w internecie wybuchła prawdziwa euforia z powodu urodziwej mieszkanki Krymu.

Władimir Putin podpisał traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskie oraz federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. Oba dokumenty wcześniej w piątek zatwierdziła Rada Federacji.

- Szerokość gestu Tuska jest nieograniczona, gdy chce wygrać - tak Jacek Kurski skomentował udział Michała Kamińskiego w wyborach do europarlamentu, który startuje z lubelskiej listy PO. Dodał również, że to osobisty sukces byłego posła PiS, który już żegnał się z polityką, a teraz jest w mainstreamie. - Michał, nie obraź się, przeszedłeś na złą stronę mocy - powiedział europoseł Solidarnej Polski. Dwaj byli posłowie PiS byli gośćmi "Kropki nad i".

Nowe amerykańskie sankcje uderzają w najbliższe otoczenie prezydenta Rosji. W jego przyjaciół, kolegów z KGB, biznesowych wspólników. Na liście znaleźli się m.in. były pierwszy wicepremier i minister obrony, a obecnie szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, gazowo-naftowy potentat Giennadij Timczenko oraz Jurij Kowalczuk - jak się nieoficjalnie mówi, dbający o finanse Putina.

W swoich politycznych kalkulacjach Rosja bierze pod uwagę uzależnienie Unii Europejskiej od importu gazu. Polityka ta skłoni jednak UE do oparcia się na innych dostawcach, a USA zaszkodzą Rosji niezależnie od tego, dokąd będą eksportować swój gaz łupkowy - pisze "New Yorker".

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył rozmowy z ukraińskimi władzami na temat pakietu pomocowego dla tego kraju, ponieważ jego eksperci potrzebują więcej czasu, by zakończyć prace nad zaproponowanymi przez Kijów planami reform.

Gospodarka europejska odczuje efekty sankcji nałożonych na Rosję, ale trzeba sobie zadać pytanie, co jest ważniejsze: dobrobyt Unii Europejskiej czy bezpieczeństwo - powiedział w czwartek we "Wstajesz i wiesz" Jacek Sasin. Tadeusz Iwiński z SLD twierdzi, że "sankcje nigdy nigdzie nie okazały się skuteczne".

W przemówieniu Władimira Putina ws. aneksji Krymu był duch zemsty i triumfu. Teraz może próbować przejąć resztę Ukrainy - ocenił prof. Zbigniew Brzeziński. - Nie wiem, czy to już jest zimna wojna, ale to wygląda jak jej początek - dodał podczas debaty poświęconej Rosji w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).