Ukraina

Ukraina

Prezydent USA i kanclerz Niemiec rozmawiali telefonicznie w czwartek wieczorem o obecnej sytuacji na Ukrainie. Jak podał Biały Dom, Barack Obama powiedział Angeli Merkel, że USA, Unia Europejska i inni globalni partnerzy muszą być przygotowani na dalszą eskalację napięcia ze strony Rosji i kolejne sankcje wobec niej.

Stany Zjednoczone potępiają usiłowania Rosji, aby wykorzystywać energię jako "narzędzie nacisku" w sporze z Ukrainą - oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki. Kilka godzin wcześniej ujawniono list Władimira Putina do przywódców 18 europejskich krajów, w którym ostrzega, że gazowe długi Ukrainy mogą zaszkodzić tranzytowi surowca do UE.

W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin wystosował list do przywódców osiemnastu krajów europejskich, w którym ostrzegł, że rosyjsko-ukraiński spór o gaz może się odbić na dostawach surowca dla UE. - Majstersztyk rosyjskiej dyplomacji i przygotowanie do zmniejszenia dostaw gazu na rynek ukraiński - tak list ocenia ekspert Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW Szymon Kardaś.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że rozmieszczenie sił NATO w krajach wschodnioeuropejskich w pobliżu granicy z Rosją naruszałoby porozumienia między Moskwą a Sojuszem - poinformowała rosyjska agencja Interfax. To kolejny raz, gdy szef MSZ Rosji twierdzi, że Sojusz ma jakieś prawne zobowiązania wobec Rosji w tej sprawie.

Program pomocy dla Ukrainy zostanie przedłożony do akceptacji Radzie Międzynarodowego Funduszu Walutowego pod koniec kwietnia lub na początku maja - zapowiedziała w czwartek szefowa MFW Christine Lagarde. Podkreśliła, że wierzy w powodzenie programu, który ma pomóc uzdrowić sytuację finansową kraju.

Mieszkańcy wsi w okolicy Doniecka zablokowali drogę, uniemożliwiając dalszą podróż ukraińskiemu konwojowi wojskowemu, transportującemu działa. Mieszkańcy zmusili żołnierzy by zawrócili do swojej bazy wojskowej w Zaporożu.

Polska, Szwecja i Wielka Brytania proponują powołanie misji UE, której zadaniem byłoby wspieranie reform policji i wymiaru sprawiedliwości na Ukrainie. We wspólnym liście apelują, by w najbliższy poniedziałek UE zleciła rozpoczęcie przygotowań do takiej misji.

Rosja, USA, Ukraina i UE przeprowadzą 17 kwietnia w Genewie rozmowy, podczas których spróbują wynegocjować zakończenie kryzysu ukraińskiego - poinformowali unijni dyplomaci. O chęci goszczenia rozmów oznajmił MSZ Szwajcarii.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przestrzegł Moskwę przed dalszą interwencją na Ukrainie i podkreślił, że Rosja musi wycofać swe wojska spod granicy z Ukrainą, jeśli chce rozpocząć dialog na temat tamtego kryzysu.

Rosjanie zorganizują w kwietniu w stolicy Estonii Tallinie dwie demonstracje popierające aneksję Krymu i separatystyczne dążenia prorosyjskich demonstrantów w południowych i wschodnich regionach Ukrainy. Mają też wesprzeć "możliwość przeprowadzenia referendum" o samostanowieniu - podał portal estońskiego publicznego radia i telewizji.

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że zwróci się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o objęcie ochroną ośrodka w Sewastopolu, w którym dotychczas szkolono specjalistów zajmujących się ukraińskim atomem i obsługą jej elektrowni w całym kraju.