Ukraina

Ukraina

Niemiecki rząd jest zaniepokojony sytuacją w sferze przestrzegania praw człowieka na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że niepokój budzi szczególnie sytuacja Tatarów krymskich.

Mariupol w obwodzie donieckim na południu Ukrainy był w piątek areną ciężkich walk - po ulicach, na których strzelano, krążyły rządowe transportery opancerzone, a separatyści podpalili siedzibę lokalnej milicji. MSW Ukrainy informuje, że w walkach zginęło około 20 prorosyjskich separatystów, a po stronie rządowej jedna osoba. Wieczorem donieckie władze obwodowe podały, że w Mariupolu zginęło dziś siedem osób, a 39 zostało rannych.

W czasie obchodów Dnia Zwycięstwa w Doniecku separatyści zakłócili uroczystości. Podbiegli do szefa orkiestry odgrywającej hymn ukraiński i zaczęli go szarpać. Żądali, żeby zagrał hymn Rosji. Po zakończeniu oficjalnych obchodów wdarli się na trybunę i ogłosili, że następny 9 maja odbędzie się bez "faszystów" i "hymn będą grali nasz (rosyjski)". Potem, w innym punkcie Doniecka, separatyści rozpoczęli świętowanie 9 maja we własnym gronie.

Międzynarodowi negocjatorzy przedstawiają władzom w Kijowie "mapę drogową" rozwiązania ukraińskiego kryzysu - pisze Reuters. Plan pokojowy zakłada przyśpieszenie realizacji porozumienia z Genewy. Konieczne jest jednak przyjęcie ustawy o amnestii i rozpoczęcie "dialogu narodowego". Władze ukraińskie już poinformowały, że inicjują obrady „okrągłych stołów jedności narodowej”.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy we współpracy z Państwową Służbą Monitoringu Finansowego zapobiegła transferowi środków finansowych z Rosji dla ekstremistów w Doniecku. Zza wschodniej granicy płyną miliony na finansowanie separatystycznych ruchów w południowych i wschodnich obwodach Ukrainy - alarmują władze w Kijowie.

Rosja od 1 czerwca wprowadza system przedpłat za gaz dostarczany na Ukrainę - poinformował w czwartek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak. Decyzja ta jest konsekwencją nieuregulowania przez Ukrainę sięgającego 3,5 mld USD długu za odebrane paliwo.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier oznajmił, że na wschodzie Ukrainy zyskują na znaczeniu grupy separatystów, które nie słuchają ani Moskwy, ani Kijowa. Jego zdaniem właśnie to skłoniło Kreml do zmiany stanowiska ws. wyborów na Ukrainie.