Ukraina

Ukraina

- Nie było żadnego szkolenia, dlatego w końcu widzimy, ile z naszej strony mamy ofiar - powiedział w TVN24 Andrzej Gabrow, wiceszef ochrony Majdanu. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń Władimira Putina, jakoby uczestnicy kijowskich protestów byli szkoleni w Polsce oraz krajach bałtyckich.

- Krym jest i będzie terytorium Ukrainy i nie oddamy go nikomu - powiedział w Kijowie szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca. Niemal w tym samym czasie szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow stwierdził na konferencji w Moskwie, że ukraiński rząd jest zależny od "ekstremistów".

- Obecnie obserwujemy zderzenie modelu polityki XXI wieku z twardą polityką XIX-wieczną, a obraz Rosji, która się modernizuje, legł w gruzach - powiedział doradca prezydenta Jaromir Sokołowski w programi "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

Późnym wieczorem w piątek na Krymie doszło do ataków na dwie jednostki wojskowe w Sewastopolu. Zaatakowano jednostkę wojskową A2355 i punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" Powietrznych Sił Ukrainy, ale po negocjacjach z ukraińskimi wojskowymi napastnicy odstąpili od oblężenia i odjechali.

Sekretarz Stanu USA upomniał swojego rosyjskiego odpowiednika. Jeśli Rosja wykona jakiś ruch ku aneksji Krymu - to będzie koniec dyplomatycznych rozmów, zagroził. Kilka telekonferencji z europejskimi przywódcami odbył też w sobotę Barack Obama. Prezydent Francji po rozmowie z amerykańskim odpowiednikiem oświadczył, że "brak postępu" w rozwiązaniu krymskiego kryzysu przyniesie "nowe kroki" przeciw Rosji. Jakie? Nie wyjaśnił.

Mimo "głębokich nieporozumień" między Zachodem a Rosją ws. Ukrainy, Moskwa liczy na porozumienie. - Jest wciąż nadzieja (...) na dialog. Wierzę, że nie zaczęła się jeszcze nowa zimna wojna - oznajmił rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

- W ciągu tysiąca lat Rosja ani razu nikogo nie wyzwoliła, tylko podbijała. Co możemy zrobić dla Krymu? Absolutnie nic - mówi znany pisarz Frederick Forsyth, autor m.in. "Psów wojny" i "Dnia Szakala". W wywiadzie dla hiszpańskiej gazety "El Pais" stwierdził, że Zachód może teraz tylko planować i czekać na odpowiedni moment, aby uderzyć we Władimira Putina. Teraz lepiej się "nie oszukiwać" i uspokoić - radzi.

"Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na Krymie, MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia półwyspu" - ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. Jednocześnie odradza podróżowanie po Ukrainie i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przez obywateli polskich tam przebywających.

Rząd Kanady zerwał współpracę wojskową z Rosją i nakazał wyjazd przebywającym na szkoleniach w tym kraju dziewięciu rosyjskim żołnierzom. Mieli 24 godziny na spakowanie się i opuszczenie Kraju. Moskwa zareagowała oskarżeniem Ottawy o "zdecydowanie nieprzyjazną postawę".

Tureckie dowództwo wojskowe znów poderwało sześć myśliwców F-16 po tym, gdy rosyjski samolot rozpoznawczy przeleciał wzdłuż wybrzeża czarnomorskiego Turcji. Ostatni taki incydent miał miejsce 4 marca.

Wojskowi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w piątek znów nie zostali wpuszczeni na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu - powiedział agencji Interfax-Ukraina rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.