Węgry

Węgry

Premier Węgier Viktor Orban wyraził w poniedziałek nadzieję na wzmocnienie współpracy z Austrią po zwycięstwie Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Liderowi tego ugrupowania Sebastianowi Kurzowi pogratulował także szef węgierskiej dyplomacji.

Węgierska prokuratura poinformowała w piątek o wszczęciu śledztwa w sprawie rozliczeń finansowych głównej siły opozycyjnej, prawicowego Jobbiku. Partia w odpowiedzi zarzuca izbie kontroli stronniczość polityczną.

Za nie zastosowanie się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przyjęcia uchodźców mogą grozić konsekwencje finansowe - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zapowiedź padła w wywiadzie, którego Merkel udzieliła gazecie "Nordwest Zeitung". Według agencji Reutera, słowa Merkel odnoszą się do kwestii węgierskiego stanowiska w tej sprawie.

Węgry uznały w czwartek, że przyjęta w tym tygodniu ukraińska nowelizacja ustawy o oświacie poważnie narusza prawa mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Szef MSZ Peter Szijjarto nazwał ją "ciosem w plecy" Węgier.