Dla platform społecznościowych problemem jest klonowanie profili w celu wyłudzania pieniędzy od internautów. Będąc tego świadomym, można się przed tym ustrzec.

Brytyjka Emma Heathcote-James zorientowała się pod koniec sierpnia, że ktoś sklonował na Instagramie profil jej firmy z branży kosmetycznej (ma 7,5 tys. obserwujących), którą buduje od 12 lat. Jak się o tym dowiedziała? "Oszuści z jakiegoś powodu oznaczyli mnie - prawdopodobnie omyłkowo - na jednym ze zdjęć" - wyjaśniała portalowi BBC News. Dodała, że nieprawdziwy profil różnił się od oryginału tylko jednym dodatkowym "o" w nazwie.

Brytyjka Emma Heathcote-James opowiedziała BBC, jak ktoś sklonował na Instagramie profil jej firmy
Brytyjka Emma Heathcote-James opowiedziała BBC, jak ktoś sklonował na Instagramie profil jej firmy Foto: bbc.com

Próby wyłudzeń pieniędzy

Emma Heathcote-James odkryła także, że oszuści kontaktowali się z setkami osób, które brały udział w ostatnim zorganizowanym przez jej firmę konkursie i oznajmiali im, że wygrali. Prosili ich o podanie szczegółów do przelewu przez PayPal (platforma do przelewów internetowych). Kobieta twierdzi, że wie co najmniej o jednej osobie, która im odpowiedziała. Nie wie jednak, czy była jedyna.

Poradniki zyskują popularność na Instagramie

Heathcote-James opowiedziała dziennikarzom, jakie trudności miała w zgłoszeniu sprawy właścicielowi Instagrama, czyli Facebookowi: "Wydaje się, jakby nie chcieli, żeby się z nimi kontaktować". W końcu otrzymała wiadomość, że zgłoszone przez nią konto narusza regulamin i zasady społeczności - i zostało usunięte.

Sprawa została również zgłoszona na policję. Funkcjonariusze mieli przekazać, że taki sposób działania oszustów jest powszechny. "Na bieżąco usuwamy konta, na które zwróciliśmy uwagę ze względu na nieautentyczne zachowanie" - przekazał dziennikarzom BBC News przedstawiciel Facebooka (właściciel Instagrama). "Nieustannie inwestujemy w nasze zespoły i technologię, aby identyfikować i usuwać oszukańcze działania" - zapewnił.

Jak podali dziennikarze BBC, Facebook każdego dnia blokuje miliony prób tworzenia fałszywych kont. Jednak klonowanie jest nadal poważnym problemem. Inne platformy, jak Twitter i LinkedIn także się z tym zmagają.

Facebook blokuje rosyjskie "niezależne" strony

Gdzie jeszcze są twoje zdjęcia

Jake Moore, specjalista od spraw bezpieczeństwa w sieci, na swoim blogu w połowie sierpnia radził, jak zorientować się, że ktoś sklonował naszą stronę czy konto w mediach społecznościowych.

Radząc, jak chronić swoje konta przed klonowaniem, Moore pisze, by w miarę możliwości zmniejszyć ilość danych osobowych i zdjęć, na których się znajdujemy. By przyjmować tylko obserwujących, o których można się z ich profili dowiedzieć czegoś więcej. Nikomu nieznanemu nie należy wysyłać pieniędzy.

Ponadto można np. sprawdzić za pomocą odwróconego wyszukiwania w Google, gdzie jeszcze w sieci znajdują się nasze zdjęcia. Można też sprawdzić, czy gdzieś jeszcze są używane nasze hasztagi.

Moore doradza także, że jeśli już strona czy konto zostało sklonowane, należy to zgłosić administratorom, wysyłając swoje zdjęcie zrobione z dowodem potwierdzającym tożsamość.

Słyszałem historie o klonowaniu kont, ale zawsze zakładałem, że ludzie sprawdzą z posiadaczem konta za pomocą innej formy komunikacji lub przynajmniej pomyślą dwa razy, zanim wyślą pieniądze na konto, z którym dopiero niedawno się związali. Niestety, ludzie wciąż są łapani na tym oszustwie.

Jake Moore
Autor:  Jan Kunert
Źródło:  BBC, tłum. Jan Kunert; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

Petycja anty-5G, czyli jak radni Kraśnika zostali wprowadzeni w błąd

Nie ma badań przeczących szkodliwości 5G, promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla ludzi i środowiska, a jego skutkiem są nowotwory i bezpłodność - takie m.in. tezy zawiera petycja "Stop zagrożeniu życia i zdrowia" przygotowana przez Stowarzyszenie Koalicja Polska Wolna od 5G. Wyjaśniamy, dlaczego twierdzenia te nie są prawdziwe.

Nie, to nie "epicka ucieczka", a komputerowa animacja

Efektowny filmik pokazujący "epicką ucieczkę" przed policyjnym radiowozem w Wielkiej Brytanii intensywnie krąży po sieci. Niektórzy internauci sugerują, że to nagranie wyczynów kaskaderskich, ale w rzeczywistości scena została wygenerowana przez specjalistów od grafiki 3D. Nie jest to ich pierwsze dzieło, które dotarło do szerokiej publiczności.

Nie, internetowy tłumacz nie ujawnia preferencji politycznych. To błąd oprogramowania

Internauci zauważyli, że Tłumacz Google nie podaje dobrych tłumaczeń niektórych wyrażeń. Po wpisaniu po polsku "Duda szkodzi" angielskie tłumaczenie brzmi: "Duda is okay". Przedstawiciel Google Polska informuje, że takie działanie oprogramowania jest wynikiem błędu. Nie mamy dowodów, że wprowadzenie systemu w błąd jest celowym zabiegiem.

Nie, Robert Lewandowski nie rozdaje kart podarunkowych i samochodów

Jeśli przeczytasz na Facebooku wpis zachęcający do udziału w konkursie, w którym Robert Lewandowski ma losować karty podarunkowe, samochody, domy i nagrody pieniężne – nie daj się nabrać. Od kilku dni w internecie trwa akcja z wykorzystaniem fikcyjnych kont, której celem jest pozyskiwanie od internautów numerów kart kredytowych i naciąganie ich na rzekomo darmowe usługi.

Kosiniak-Kamysz: czy mamy "bezpieczne badania" na temat 5G? Tak, mamy

Komentując oświadczenie prezydentów Polski i USA o współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych, w tym 5G, Władysław Kosiniak-Kamysz na wiecu wyborczym przypomniał obawy ludzi przed tą technologią. I pytał, czy "mamy bezpieczne badania", które mogą rozwiać ich wątpliwości. Badań naukowych przeczących szkodliwości pola elektromagnetycznego jest wiele; są też dotyczące technologii 5G.