Należący do Microsoftu hostingowy serwis internetowy dla projektów programistycznych GitHub postanowił zastąpić stosowaną w swoim systemie nazwę "master" na inną. Jak tłumaczy platforma, myślano o tym od dawna, zmianę terminu przyspieszyły protesty ruchu Black Lives Matter w USA.

Trwające w miastach USA protesty przeciwko dyskryminacji rasowej wpływają na wiele dziedzin życia - w tym na branżę technologiczną. Jeden z czytelników zwrócił się do Konkret24 z pytaniem, czy prawdziwa jest informacja, że GitHub - popularna platforma dla programistów - chce zmienić nazwę głównej gałęzi w swoim systemie z "master" na inną. "Czy rzeczywiście taka zmiana jest w planach?" - pyta czytelnik.

O tym, że należący do Microsoft GitHub postanowił zrezygnować ze słowa "master" - stosowanego często w nomenklaturze IT - informował m.in. 15 czerwca serwis BBC News. "Relacja master-slave w technologii zwykle odnosi się do systemu, w którym master kontroluje inne kopie lub procesy" - wyjaśnia redakcja. W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego "master-slave" oznacza "pan-niewolnik", natomiast w informatyce tłumaczone jest jako "nadrzędny-podrzędny".

BBC News poinformowało o zmianach w języku GitHuba 15 czerwca
BBC News poinformowało o zmianach w języku GitHuba 15 czerwca

Jak wskazuje BBC News, wieloletnie starania mające na celu zastąpienie tych terminów innymi nabrały rozpędu podczas protestów ruchu Black Lives Matter w Stanach Zjednoczonych. Rezygnacja z nazwy "master" jest przejawem walki z dyskryminacją, tłumaczy BBC.

Kinowe hity na cenzurowanym. Wydarzenia z USA mają przełożenie na świat filmu

"Właśnie nad tym pracujemy"

"Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę zmienić domyślną nazwę gałęzi 'master' na 'main' (dosłowne tłumaczenie z ang.: główny) i mam nadzieję, że wszyscy będziemy mogli to zrobić razem jako społeczność, z GitHub na czele, wykonując w swoim produkcie krok naprzód" - napisała 11 czerwca na Twitterze Una Kravets, dyrektorka ds. projektowania produktu w Bustle Digital Group. Dzień później Nat Friedman, dyrektor generalny GitHub, odpowiedział na wpis programistki: "To świetny pomysł i właśnie nad tym pracujemy!".

Rzecznik prasowy firmy GitHub potwierdził słowa Friedmana - donosił amerykański portal technologiczny CNet. "Strona zmienia domyślną nazwę oddziału dla nowych repozytoriów na inną niż 'master' i ułatwia użytkownikom wybór własnej domyślnej nazwy gałęzi dla wszystkich nowo utworzonych repozytoriów" -pisze CNet. GitHub ma udostępnić użytkownikom wskazówki i narzędzia pozwalające na zmianę domyślnej nazwy gałęzi w już istniejących repozytoriach.

W kolejnym tweecie Una Kravets wskazała jako zaletę zmiany nazwy "master" na "main" m.in. to, że jest krótsza i łatwiejsza do zapamiętania. "Jeśli to sprawi, że któryś z moich kolegów z zespołu poczuje się choć trochę lepiej, zróbmy to! (...) Jeśli to sprawi, że nawet jedna czarnoskóra osoba poczuje się mniej odizolowana w społeczności technologicznej, to odpowiedź jest dla mnie oczywista!" - stwierdziła programistka.

Nie pierwsze takie zmiany w języku programowania

Jak informuje brytyjski dziennik "The Independent", podobne zmiany w języku programowania wprowadziło przed GitHubem już kilka technologicznych projektów. Terminy "master" i "slave" usunięto z języka programowania Python w 2018 roku, podobną zmianę wprowadzono w 2014 roku w systemie zarządzania treścią Drupal.

Chromium, otwarty projekt przeglądarki internetowej, zrezygnowało z nazw "whitelist" (biała lista) i "blacklist" (czarna lista), zastępując je opisowymi: "allowlist" (lista dozwolonych) i "blocklist" (lista zablokowanych).


Za zgłoszenie tematu dziękujemy czytelnikowi. Zachęcamy do śledzenia i oznaczania nas w mediach społecznościowych. Kontakt mailowy: konkret24@tvn24.pl. Temat zgłosić także można poprzez przycisk "zgłoś do sprawdzenia" na naszej stronie.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe