Zdrowie

Wysoki wskaźnik testów pozytywnych w Polsce. "Kompletnie nie znamy skali pandemii"

18 marca odsetek testów pozytywnych wśród wszystkich wykonanych w ciągu doby w Polsce był wyższy niż 30 proc. Biorąc pod uwagę średnią siedmiodniową przez dwa tygodnie, przekroczyliśmy granicę, gdy pandemia wymyka się spod kontroli. Wyjaśniamy, dlaczego ważny jest wskaźnik pozytywnych testów i jaki może być powód, że w Polsce jest on dużo wyższy niż w innych krajach.

Dwanaście miesięcy pandemii: jak zmieniała się średnia wieku hospitalizowanych i osób pod respiratorami

W ciągu roku pandemii COVID-19 średnia wieku zakażonych hospitalizowanych w szpitalach wahała się miesięcznie między 51 a 67 lat. Natomiast średnia wieku pacjentów, którzy trafiali pod respiratory, wynosiła od 67 do 73 lat. Trzecia fala pandemii, która rozpoczęła się w połowie lutego, może te statystyki zmienić - zdaniem lekarzy do szpitali trafia coraz więcej osób młodych.

Czy noszenie maski powoduje kwasicę i zmienia pH organizmu? Odpowiada "Koronawirus Konkret24"

Prawidłowo noszona maska nie powoduje podwyższenia dwutlenku węgla we krwi. Chirurg na sali operacyjnej przez kilka godzin pracuje w maseczce. Gdyby był jakiś problem z dostarczaniem tlenu, czy zatruciem dwutlenkiem węgla, to mielibyśmy omdlenia na salach operacyjnych, a przecież tego nie ma - tłumaczył w programie "Koronawirus Konkret24" w TVN24 dr Paweł Grzesiowski.