Zdrowie

Eurostat: nadmiarowe zgony w pierwszym kwartale 2021 roku. Polska w czołówce

Według Eurostatu w pierwszym kwartale tego roku odsetek nadmiarowych zgonów w Polsce wyniósł 24,9 proc. To dawało nam czwarte miejsce w zestawieniu krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Wyższy odsetek nadmiarowych zgonów był tylko na Słowacji, w Czechach i Portugalii.

W której grupie wiekowej jest już najwięcej zaszczepionych? Jedna dominuje

Aż 66,1 proc. Polaków z grupy wiekowej 70-79 lat przyjęło już wszystkie wymagane dawki szczepionki na COVID-19. Wśród osób powyżej 80. roku jest to 55 proc. Natomiast wśród 50-latków w pełni zaszczepiona została jedna piąta, a w grupie 25-49 lat - niecałe 10 proc. Ale ta ostatnia grupa Polaków najliczniej stawiła się do szczepień.

"Czy szczepienie dzieci i młodzieży jest konieczne? Szukam argumentów". Lekarze podają

Ponieważ wśród dzieci i młodzieży zgonów z COVID-19 jest bardzo mało w porównaniu do innych grup wiekowych i mniej też stwierdzono zakażeń SARS-CoV-2, nie wszyscy rozumieją, dlaczego najmłodszych należy szczepić przeciwko COVID-19. Eksperci argumentują: dzieci są częścią populacji, mają udział w łańcuchu transmisji zakażenia, a jak już chorują - skutki bywają poważne.

Szczepienia przeciw COVID-19 a eksperyment medyczny: to zupełnie co innego

Rozporządzenie dotyczące ubezpieczenia OC dla podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny stało się dla przeciwników szczepionek na COVID-19 dowodem, że Narodowy Program Szczepień to nic innego jak eksperyment medyczny. Tłumaczymy, dlaczego jedno z drugim nie ma nic wspólnego.