W ciągu roku pandemii COVID-19 średnia wieku zakażonych hospitalizowanych w szpitalach wahała się miesięcznie między 51 a 67 lat. Natomiast średnia wieku pacjentów, którzy trafiali pod respiratory, wynosiła od 67 do 73 lat. Trzecia fala pandemii, która rozpoczęła się w połowie lutego, może te statystyki zmienić - zdaniem lekarzy do szpitali trafia coraz więcej osób młodych.

Lekarze mówią, że obniża się wiek pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Według ich obserwacji na tzw. oddziałach covidowych przybywa teraz chorych w wieku 50, 40, a nawet 30 lat. Profesor Karolina Sieroń, koordynatorka oddziału covidowego w szpitalu MSWiA w Katowicach, mówiła 10 marca w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że dzisiaj jest inaczej niż było podczas pierwszej czy drugiej fali pandemii.

"Trafiają do nas coraz młodsi pacjenci, przebieg choroby jest trudniejszy. Odnoszę wrażenie, że załamanie, kryzys zdrowia u pacjentów, do którego dochodzi, przychodzi bardziej nieoczekiwanie" - mówiła prof. Sieroń.

Trzecia fala uderza w młodszych

Korzystając z danych przesłanych redakcji Konkret24 przez Ministerstwo Zdrowia, sprawdziliśmy, jak zmieniała się średnia wieku pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 od początku pandemii do lutego tego roku (dane są do 15 lutego), a także tych, którzy byli leczeni pod respiratorami.

Z danych za pierwsze 12 miesięcy pandemii wynika, że większość chorych na COVID-19 w szpitalach stanowiły jednak osoby po 60. roku życia.

Średnia wieku hospitalizowanych: w lutym widać lekki spadek

Średnia wieku hospitalizowanych z COVID-19 wynosiła w poszczególnych miesiącach pierwszego roku pandemii od 51 do 67 lat.

Pierwszy widoczny spadek średniej wieku chorych, którzy trafili do szpitala, był zauważalny lipcu i sierpniu 2020 roku - z 60 lat w kwietniu do odpowiednio 51 i 54 lat. Należy jednak pamiętać, że na początkowym etapie pandemii liczba przebywających w szpitalu była jednak znacznie niższa niż jesienią 2020 roku.

Średni wiek hospitalizowanych na COVID-19
Średni wiek hospitalizowanych na COVID-19 Foto: Konkret24/Ministerstwo Zdrowia

Od sierpnia do stycznia 2021 roku średnia wieku hospitalizowanych już rosła: z 51 do 67 lat. To pokazuje, że podczas drugiej, jesiennej fali pandemii, więcej starszych osób przechodziło chorobę ciężej. Do końca stycznia nie widać w danych, by rosła liczba młodszych pacjentów z COVID-19 w szpitalach. Natomiast w pierwszych dwóch tygodniach lutego średnia wielu hospitalizowanych wyniosła 66 lat - tu widać pierwszy spadek.

Rzeczniczka Szpitala Narodowego: Coraz młodsze osoby przechodzą chorobę dość ciężko

Liczba pacjentów w szpitalach: na początku roku spadła

Dane o hospitalizowanych z COVID-19 podzieliliśmy również według grup wiekowych. Porównując dane za grudzień 2020 i styczeń 2021 roku, można zauważyć w nowym roku znaczące spadki liczby chorych w szpitalach niemal we wszystkich grupach. Na przykład w grudniu pacjentów w wieku 51-60 lat było hospitalizowanych 2781, a w styczniu - 1726. W grupie wiekowej 41-50 lat liczba hospitalizowanych pacjentów z miesiąca na miesiąc spadła z 1591 do 1064.

Liczba hospitalizowanych na COVID-19 w poszczególnych grupach wiekowych
Liczba hospitalizowanych na COVID-19 w poszczególnych grupach wiekowych Foto: Konkret24/Ministerstwo Zdrowia

Spadała też liczba hospitalizowanych raportowanych w ostatnich dostępnych trzech cyklach. W pierwszych dwóch tygodniach stycznia pacjentów z COVID-19 w grupie wiekowej 51-60 lat było 926, w kolejnych dwóch tygodniach - 800, w pierwszych dwóch tygodniach lutego - 639 osób. Podobną tendencję widać było w innych grupach wiekowych.

Do połowy lutego nie było więc rosnącej liczby chorych z COVID-19 przywożonych do szpitali, co dzieje się teraz - i to tak, że zaczyna brakować łóżek.

Pacjenci pod respiratorami: średnia koło 70-tki

Sprawdziliśmy również średnią wieku pacjentów z COVID-19 leczonych w kolejnych miesiącach z użyciem respiratora. W ciągu 12 miesięcy pandemii wahała się między 67 a 73 lata.

O ile od kwietnia do lipca 2020 roku wynosiła 71 lat lub więcej, to jesienią - czyli podczas drugiej fali - widać spadek, w listopadzie do 67 lat. Od grudnia średnia wzrosła do 69 lat, w styczniu było to 70,5 roku.

Średni wiek chorych z COVID-19 leczonych pod respiratorami
Średni wiek chorych z COVID-19 leczonych pod respiratorami Foto: Konkret24/Ministerstwo Zdrowia

Gdyby analizować średnią wieku z ostatnich trzech cykli dwutygodniowych, to wynik jest podobny. W pierwszych dwóch tygodniach stycznia wyniosła 70 lat, w dwóch ostatnich - 71 lat, a w pierwszych dwóch tygodniach lutego - 70 lat.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, PAP; zdjęcie: PAP

Pozostałe

Wskaźnik testów pozytywnych w Polsce wciąż wysoki. "Próba interpretacji to wróżenie z fusów"

Wskaźnik testów pozytywnych w Polsce wciąż należy do najwyższych w krajach Unii Europejskiej - utrzymuje się powyżej 20 proc. Z racji zbyt małej liczby testów wykonywanych w naszym kraju nie pokazuje on jednak faktycznej skali obecności wirusa w populacji. Bo gdy w Polsce na tysiąc mieszkańców wykonuje się teraz średnio dwa testy dziennie, to na przykład w Czechach - 15, a w Wielkiej Brytanii - 13.

Morgellony i inne dziwne organizmy w maseczkach? "Powietrze jest pełne takich cząsteczek"

"Ruchome organizmy na powierzchni maseczek", "morgellony w maskach", "robaki w maskach" - wpisy tego typu zalewają ostatnio internet. Komentują filmiki, na których na maseczkach oraz na patyczkach do wymazów widać - przy mikroskopowym zbliżeniu - dziwne ciemne nitki. Eksperci tłumaczą: nie są to żadne żyjące organizmy, to zwykłe włókna tkanin; "substancje, którymi oddychamy każdego dnia".

"Skoro koronawirus mutuje, czy objawy choroby też mogą się zmieniać?". Odpowiada "Koronawirus Konkret24"

COVID-19 jest chorobą podstępną. Początek może być bardzo łagodny. Kluczowym momentem jest mniej więcej piąta, szósta, siódma doba, kiedy powinniśmy już zdrowieć. Jeśli dalej mamy nasilone objawy choroby, powinniśmy być bardzo czujni, ponieważ to może być ten moment, kiedy dochodzi do uszkodzenia płuc - tłumaczył w programie "Koronawirus Konkret24" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski.

Niedzielski: "Respiratorów na pewno nie zabraknie". A ile ich teraz jest?

Ponad 800 respiratorów dla chorych z COVID-19 trafiło do szpitali z rezerw strategicznych w lutym i marcu tego roku - czyli w trzeciej fali pandemii. To więcej niż jedna trzecia wszystkich nowych respiratorów, jakie dostały placówki zdrowia w ciągu ostatniego roku. Natomiast aparatów ECMO dla pacjentów covidowych przybyło w szpitalach od jesieni ponad 40.