FAŁSZ

Nie, raport amerykańskiej agencji nie potwierdza, że "maseczki nie działają"

ShutterstockNie, najnowszy raport CDC nie stwierdza, że maseczki nie działają

Nakaz noszenia maseczek nie ma żadnego wpływu na zmniejszenie liczby zakażeń - miała stwierdzić w najnowszym raporcie amerykańska agencja rządowa CDC. Nie jest to prawda, wpisy z takim przekazem Facebook oznaczył jako fałszywe. Mimo to fake news rozchodzi się w polskojęzycznej sieci.

Amerykańska agencja CDC, jedna z największych i najbardziej wpływowych organizacji ds. zapobiegania chorobom (zwłaszcza zakaźnym), w swoim najnowszym przeglądzie dotyczącym strategii zapobiegania covid (przebadano 3142 amerykańskich hrabstw, z których 2313 wprowadziło nakaz stosowania maseczek), stwierdziła, że nakazy stosowania maseczek nie miały ŻADNEGO istotnego STATYSTYCZNIE wpływu na dzienne wskaźniki zakażeń i zgonów" - informował materiał opublikowany 14 marca na stronie politywatory.com. CDC (Centers for Disease Control and Prevention), czyli Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób, to agencja rządu federalnego USA wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej.

Dzień później artykuł ze wspomnianej strony, zatytułowany "CDC w swoim najnowszym raporcie oficjalnie potwierdza, że maseczki nie działają!", udostępniono na Facebooku za pośrednictwem stron Anonymous Info Army Poland i Głos Gminny. Tekst publikowali też członkowie facebookowych grup Przebudzona Świadomość / Polska Zjednoczona i Strażnicy wolności. Wpisy zawierające odnośnik do artykułu sam Facebook oznaczył jako "fałszywa informacja". Mimo to wciąż się pojawiają, m.in. w komentarzach na profilu Konkret24.

Facebook oznaczył posty na temat CDS i maseczek jako wprowadzające w błądtvn24 | facebook.com

Fejk z Ameryki

Twierdzenie, jakoby raport CDC potwierdził nieskuteczność maseczek, krąży nie tylko w polskim internecie. Wcześniej pojawiło się w języku angielskim. Przyjrzała się mu redakcja AFP Fact Check ze Stanów Zjednoczonych - jej artykuł dostępny jest również w języku polskim. Informację o raporcie CDC i maseczkach oceniła jako nieprawdziwą.

Jak się okazuje, źródłem informacji jest artykuł opublikowany na stronie One America News Network (OAN) 7 marca. OAN to skrajnie prawicowy kanał informacyjny i komentatorski popierający byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. W przeszłości publikował m.in. materiał rozpowszechniający rosyjską propagandę o wojnie w Syrii, wyemitował wywiad z mężczyzną występującym pod fałszywym nazwiskiem, wbrew przyjętej praktyce dziennikarskiej. Kanał tej stacji na YouTube zawieszono na siedem dni w listopadzie 2020 roku za nieprawdziwe twierdzenie, że istnieje lekarstwo na COVID-19.

Źródłem fałszywej informacji był artykuł opublikowany na stronie One America News Networkweb.archive.org

Obecnie artykuł o raporcie CDC nie jest dostępny już na stronie OAN. Zachowały się jego kopie w serwisach Wayback Machine i Perma.

CDC: noszenie masek wpływa na zmniejszenie liczby zakażeń

Wprowadzający w błąd artykuł odnosił się do raportu CDC opublikowanego 5 marca. Poświęcono go analizie zależności między stanowymi nakazami dotyczącymi masek i pozwoleniem na spożywanie posiłków w restauracjach na miejscu a wzrostem liczby przypadków i zgonów na COVID-19 na poziomie hrabstwa. Przeanalizowano dane epidemiologiczne z okresu marzec-grudzień 2020 roku z ponad 2,3 tys. hrabstw, w których wprowadzono nakaz noszenia masek.

Raport wykazał, że nakaz noszenia maseczek wiązał się ze spadkiem liczby przypadków zachorowań na COVID-19 i liczby zgonów w ciągu 20 dni od wdrożenia nakazu. Za to zezwolenie na ponowne spożywanie posiłków w restauracjach "wiązało się ze wzrostem dziennej liczby przypadków COVID-19 w okresie 41-100 dni po wdrożeniu i wzrostem dziennej liczby zgonów w okresie 61-100 dni po wprowadzeniu tej możliwości".

CDC stwierdza w raporcie, że nakaz noszenia masek i ograniczenie spożywania posiłków w restauracjach może pomóc w ograniczeniu przenoszenia COVID-19 w społeczności oraz zmniejszyć tempo wzrostu liczby przypadków zakażenia i zgonów. Zwłaszcza w połączeniu z innymi działaniami, takimi jak dystans społeczny, higiena rąk, dobra wentylacja pomieszczeń, testowanie, rezygnacja z niepotrzebnych podróży.

"Maseczki muszą przejść określone procedury jako wyroby przeznaczone dla człowieka"
"Maseczki muszą przejść określone procedury jako wyroby przeznaczone dla człowieka"tvn24

Należy podkreślić, że raport nie badał skuteczności działania maseczek - informowała redakcję AFP Fact Check rzeczniczka CDC. Wiele badań naukowych dowiodło bowiem, że odpowiednie maseczki są skuteczne w ochronie przed zakażeniem COVID-19.

O skuteczności różnego rodzaju masek w ochronie przeciw roznoszeniu koronawirusa pisaliśmy w Konkret24 na początku marca.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, AFP FactCheck; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości