Szczepienia na COVID-19 w Unii Europejskiej. Gdzie jest Polska?


Polska pozostaje w drugiej dziesiątce wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę dawek szczepionki przeciw COVID-19 na 100 mieszkańców kraju. W ciągu tygodnia spadliśmy w UE o jedno miejsce, natomiast na świecie o siedem miejsc. Jednak wskaźnik wyszczepialności w naszym kraju powoli rośnie.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kiedy tydzień temu 18 stycznia prezentowaliśmy, ile do tego dnia podano dawek szczepionki na COVID-19 na 100 mieszkańców w krajach Unii Europejskiej, w Polsce wskaźnik zaszczepienia wynosił 1,31 - byliśmy wtedy na 14. miejscu wśród krajów UE. Portal Our World in Data, prezentując statystyki szczepień, podaje właśnie liczby dawek, ponieważ część osób została już zaszczepiona po raz drugi, dlatego warto pamiętać, że liczba dawek (zaszczepień) nie odpowiada liczbie zaszczepionych osób. Zaś wskaźnik zaszczepienia to stosunek liczby podanych dawek do 100 mieszkańców.

Sprawdziliśmy, jak kłopoty z dostawami szczepionek wpłynęły na tempo szczepień w Europie i miejsce Polski wśród innych krajów.

Dworczyk: wszystkie terminy na szczepienia do końca marca zostały zaplanowane
Dworczyk: wszystkie terminy na szczepienia do końca marca zostały zaplanowanetvn24

Problemy z dostawą szczepionek w całej UE

W poniedziałek 25 stycznia ruszyły szczepienia w grupie pierwszej, teraz objęci są nimi seniorzy powyżej 70. roku życia. W niedzielę Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepienia na COVID-19, przekazał, że "wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane".

"Dziś mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, ponad trzy miliony osób" - mówił. Fakt, że nie ma już wolnych szczepionek i wolnych terminów, tłumaczył tak: "Ale nie wynika to z problemu systemu, który został w Polsce stworzony, aby szczepić Polaków. To wynika z braku szczepionek".

O kłopotach z obiecanymi przez producentów dostawami szczepionek rząd informuje od kilku dni. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski mówił w poniedziałek 25 stycznia w TVN24, że dwie kolejne dostawy szczepionki firm Pfizer i BioNTech będą mniejsze o 90 tys. A dostawa szczepionek firmy Moderna, która miała dotrzeć do Polski we wtorek 26 stycznia, "została przesunięta dopiero na weekend".

Z tym że ograniczenia producentów dotyczące dostaw szczepionki dotyczą nie tylko Polski, lecz wszystkich państw członkowskich UE, w których imieniu Komisja Europejska negocjowała dostawy. Jak informuje portal Deutsche Welle, 26 stycznia przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na forum Davos powiedziała, że światowi giganci farmaceutyczni, którzy obiecali przekazać szczepionki na COVID-19 do UE, muszą je dostarczyć. KE chce stworzyć nowy mechanizm eksportu szczepionek, który zmusiłby firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki na terenie Unii do powiadamiania organów wspólnoty przed wysłaniem szczepionek do krajów spoza UE.

Tak więc z opóźnieniami w dostawach szczepionek boryka się cała Unia. Jak w tej sytuacji wypada porównanie pozycji Polski na tle innych państw? Dane pozwalające obserwować tempo szczepień w ponad 50 krajach na bieżąco publikuje portal Our World in Data, prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Aby porównywać, jak ze szczepieniem radzą sobie kraje zróżnicowane pod względem liczby mieszkańców, należy stosować statystyki pokazujące, jaka liczba dawek szczepionki przypada na 100 mieszkańców danego państwa.

Przypominamy: według danych z 18 stycznia byliśmy na 14. miejscu w UE.

Wskaźnik szczepień na 100 mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej (stan na 18 stycznia 2021) Our World in Data | ourworldindata.org

Przetasowania w czołówce

W ciągu tygodnia przesunęliśmy się o jedną pozycję w dół: w poniedziałek 25 stycznia Polska była na 15. miejscu wśród państw UE - ale wskaźnik wyszczepialności wynosił u nas 1,87. Przed nami były m.in. Austria (1,89), Estonia (1,97) i Cypr (1,98). Za Polską były m.in. Czechy (1,83), Chorwacja i Grecja (po 1,7).

W ciągu tygodnia nastąpiło w rankingu państw Unii dużo przesunięć. Malta wyprzedziła dotychczasowego lidera, Danię. Do pierwszej dziesiątki awansowała Rumunia, przesuwając się z miejsca 18. na 6. Za to w ciągu ostatniego tygodnia Włochy spadły z 5. na 9. miejsce.

Należy zaznaczyć, że z powodu różnic czasowych oraz różnych strategii informowania o przeprowadzonych szczepieniach przez te kraje, część danych na Our World in Data pochodzi z najbliższych wybranej dacie dni.

Wskaźnik szczepień na 100 mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej (stan na 25 stycznia 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Natomiast pod względem całkowitej liczby wykonanych szczepień Polska zajmowała 25 stycznia 5. miejsce na 27 państw Unii Europejskiej. Najwięcej szczepień wykonały: Niemcy (1,7 mln), Włochy (1,4 mln) i Hiszpania (1,2 mln).

Polska na tle świata: większy spadek

Jeżeli chodzi o statystyki dotyczące całego świata, portal Our World in Data prezentuje dane 54 państw.

25 stycznia Polska zajmowała 25. miejsce na świecie, jeśli chodzi o liczbę dawek szczepionki na 100 mieszkańców. To spadek o siedem miejsc w porównaniu do sytuacji sprzed tygodnia, gdy byliśmy 18. krajem.

Liderem jest Izrael, gdzie wskaźnik zaszczepienia wynosi już 44,88. Kolejne są: Zjednoczone Emiraty Arabskie (26), Seszele (18,6), Wielka Brytania (10,38), Bahrajn (8,47) i Stany Zjednoczone (6,87).

Polska wśród 30 państw z najwyższym wskaźnikiem dawek szczepionki przeciw COVID-19 na 100 mieszkańców (stan na 25 stycznia 2021) Our World in Data | ourworldindata.org

Natomiast pod względem liczby wykonanych szczepień w światowej czołówce 25 stycznia były:

Stany Zjednoczone - 22,7 mln

Chiny - 15 mln

Wielka Brytania - 7 mln

Izrael - 3,8 mln

Zjednoczone Emiraty Arabskie - 2,5 mln.

Polska zajmowała 14. miejsce na świecie z ponad 707,4 tys. podanych dawek szczepionki (stan na 24 stycznia, spadek z 12. miejsca przed tygodniem).

Do tej pory na całym świecie wykorzystano ponad 68,4 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, w tym w Unii Europejskiej 8,7 mln - wynika z danych Our World in Data.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Our World in Data; zdjęcie: ANDREJ CUKIC/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24