"Litwa znosi nakaz chodzenia w masce!". To nie do końca prawda

Facebook"Litwa znosi nakaz chodzenia w masce!". To nie do końca prawda

Podana na jednej z facebookowych stron wiadomość, jakoby na Litwie nie było już obowiązku chodzenia na zewnątrz w maseczce, wywołała krytykę internautów pod adresem polskiego rządu - który niedawno zmienił przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa. Lecz informacja o poluzowaniach na Litwie i zaostrzeniach przepisów w Polsce nie jest w pełni zgodna z prawdą.

Od wczoraj na Litwie nie ma obowiązku chodzenia w maseczce na zewnątrz! Dlaczego nasza władza, zamiast brać przykład Litwy, to jeszcze bardziej zaostrza przepisy, i nakazuje chodzić tylko i wyłącznie w maseczce chirurgicznej (zakazuje przyłbic, chust i kominów)? Dlaczego na Litwie można, a w Polsce nie można? Czym różnią się Litwini od Polaków?" - brzmiał wpis opublikowany w piątek 26 lutego na facebookowej stronie o nazwie Korona Poznań. Udostępniło go aż 1,8 tys. użytkowników, ponad 260 zostawiło reakcję.

Do postu dołączono grafikę, w której na tle flagi Litwy jest napis: "Litwa znosi nakaz chodzenia w masce!". Na dole zaś pytanie: "Skoro Litwini mogą to dlaczego my nie możemy?". Jak sprawdziliśmy, podane we wpisie informacje dotyczące zarówno Litwy, jak i Polski nie są do końca zgodne z prawdą.

fałsz

Wpis podający niepełne i nieprawdziwe informacje o zasadach noszenia masek na Litwietvn24 | facebook

Część internautów komentujących wpis mocnymi słowami oceniała działania polskiego rządu dotyczące zasad zasłaniania nosa i ust. Inni zauważali w komentarzach, że rozluźnienie zasad co do noszenia maseczek na Litwie ma pewne warunki: "[Mieszkańcy Litwy - red.] Nie muszą, o ile nie ma nikogo w odległości 2 metrów (nie dotyczy rodzin)"; "A może ktoś pofatyguje się i sprawdzi, jak jest naprawdę? Chłopcy w krótkich spodenkach jest tak- maseczki nie trzeba na Litwie nosić jeśli jest druga osoba oddalona od ciebie 2 metry lub w towarzystwie rodziny. Taka mała różnica z obrazeczkiem leciutko zmanipulowanym. Oj głuptaki, głuptaki".

Paradowska-Stankiewicz: przyłbice nie są dobrą ochroną
Paradowska-Stankiewicz: przyłbice nie są dobrą ochronątvn24

Zmiany na Litwie dotyczące maseczek

Od czwartku 25 lutego na Litwie częściowo złagodzono wymagania dotyczące masek. Nie są już obowiązkowe na zewnątrz - ale pod warunkiem, że w promieniu dwóch metrów nie będzie innych osób. Zasada ta nie dotyczy najbliższej rodziny, tj. współmałżonków i dzieci. Natomiast nadal obowiązuje na Litwie noszenie maseczek w pomieszczeniach.

Nowe przepisy są w uchwale rządu Litwy z 24 lutego. O zmianie i warunkach, pod jakimi nie trzeba nosić maseczki na zewnątrz, informowały litewskie media, m.in. "Verslo žinios", dziennik o tematyce biznesowej, dziennik "Tauragės kurjeris" i portal telewizji LRT.

Do 31 marca w kraju przedłużono wewnętrzną kwarantannę (wprowadzoną w listopadzie ubiegłego roku i zaostrzoną w grudniu). Ograniczenie przemieszczania się osób między gminami zostało przedłużone do 15 marca, ale ruch w sześciu głównych miastach i ich okręgach został częściowo zliberalizowany.

Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujemy maseczki? Wyjaśnia doktor Grzesiowski
Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujemy maseczki? Wyjaśnia doktor Grzesiowskitvn24

Zmiany w Polsce dotyczące zasłaniania ust i nosa

Nie jest prawdziwą informacja podana w omawianym poście, że w Polsce wprowadzono nakaz "chodzenia tylko i wyłącznie w maseczce chirurgicznej?". W sobotę 27 lutego w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające w całym kraju obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie maseczką, a nie przyłbicą lub częścią odzieży. Rozporządzenie nie precyzuje, jakiego rodzaju ma być maseczka zasłaniająca nos i usta ani z jakiego materiału ma zostać wykonana.

Od 27 lutego wprowadzono także inne obostrzenia: w województwie warmińsko-mazurskim zamknięto hotele, galerie handlowe i baseny, wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla osób przyjeżdżających do Polski z terytorium Czech i Słowacji.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Facebook

Pozostałe wiadomości