Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy

Komitet, który ma monitorować realizację Krajowego Planu Odbudowy, ma obowiązek zbierać się zaledwie raz w roku - wynika z projektu regulaminu tego gremium, do którego dotarli dziennikarze TVN24 i tvn24.pl. Według naszych informacji część samorządowców, którzy są członkami komitetu, nie zgadza się na przyjęcie regulaminu. Ich zdaniem akceptacja dokumentu w tym kształcie sprawi, że to będzie fasadowa instytucja. 

Przez brak realizacji kamieni milowych ciągle nie mamy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. W Prawie i Sprawiedliwości pojawia się pośpiech, chociaż wcześniej go nie było. 31 stycznia nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym będzie procedowana w Senacie. Opozycja zapowiada poprawki, potem jeszcze podpis - lub nie - prezydenta. Jednak sama nowelizacja tej ustawy to i tak za mało by te pieniądze dostać. Dawid Rydzek.

Pod koniec stycznia Senat ma zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Nie wystarczy to jednak do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Kamieni milowych do spełnienia jest łącznie 283. Pieniądze będą wypłacane stopniowo, w zależności od realizowanych kolejnych punktów umowy, którą polski rząd podpisał. Dawid Rydzek.