Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy

Przez brak realizacji kamieni milowych ciągle nie mamy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. W Prawie i Sprawiedliwości pojawia się pośpiech, chociaż wcześniej go nie było. 31 stycznia nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym będzie procedowana w Senacie. Opozycja zapowiada poprawki, potem jeszcze podpis - lub nie - prezydenta. Jednak sama nowelizacja tej ustawy to i tak za mało by te pieniądze dostać. Dawid Rydzek.

Pod koniec stycznia Senat ma zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Nie wystarczy to jednak do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Kamieni milowych do spełnienia jest łącznie 283. Pieniądze będą wypłacane stopniowo, w zależności od realizowanych kolejnych punktów umowy, którą polski rząd podpisał. Dawid Rydzek.

Sprawa polskich wiatraków jest kolejną, która dzieli nas od pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Choć premier już zdanie zmienił i wiatraków nie krytykuje, a wręcz je chwali. Mateusz Morawiecki mówi, że mamy jedne z najbardziej restrykcyjnych praw w Europie i trzeba je zmienić. Okoniem znowu staje Solidarna Polska. Dawid Rydzek.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego może odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, przeszła przez Sejm. Zarówno Zjednoczona Prawica, jak i opozycja, są w tej sprawie podzielone. Część głosowała przeciw, część się wstrzymała od głosu. Co zaskakujące niektórzy Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wyciągnęli karty do głosowania, udając, że ich nie ma. Barbara Sobska.