Andrzej Duda

Andrzej Duda

Materiały, z którymi się mogłem zapoznać, wskazują na to, że mogło dojść do zaniedbań - powiedział w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który komentował rozmowę rosyjskiego youtubera z prezydentem Andrzejem Dudą. Szef dyplomacji zaznaczył, że MSZ ocenia te działania jako dezinformację ze strony Rosji, "mającą na celu być może nawet pewne poróżnienie Polski i Ukrainy".

Podający się za sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa rosyjski youtuber odbył ponad 11-minutową rozmowę z Andrzejem Dudą. Prezydent Polski odniósł się do tej sytuacji na Twitterze. "W trakcie rozmowy zorientowałem się, że coś chyba jest nie tak. Sekretarz Generalny nie wymawia aż tak dobrze słowa 'żubrówka', choć głos był bardzo podobny" - napisał Duda.

Podający się za sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa rosyjski youtuber odbył ponad 11-minutową rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą. Wśród tematów znalazła się między innymi polityka Polski wobec Ukrainy i stosunek prezydenta do osób LGBT. Prezentujemy przetłumaczony z języka angielskiego zapis całej rozmowy. 

Ponad 11 minut prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiał przez telefon z rosyjskim youtuberem, myśląc, że to sekretarz generalny ONZ António Guterres. - Potwierdzam, że taka rozmowa miała miejsce. Wcześniej rozmówca pomyślnie przeszedł weryfikację w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy ONZ - powiedział portalowi Konkret24 dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna. Sprawą zajmują się polskie służby, które wydały w tej sprawie oświadczenie. Do sprawy wczesnym popołudniem w środę odniósł się sam prezydent.