Andrzej Duda

Andrzej Duda

Do urn tłumnie ruszyli młodzi ludzie, czego efektem była bardzo wysoka frekwencja. Dla części było to pierwsze głosowanie i już słychać, że na pewno nie ostatnie. W grupie wyborców do trzydziestego roku życia zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski. Dlaczego młodzi stawiali na kandydata Koalicji Obywatelskiej, ustaliła Monika Celej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Łącznie zdobyli ponad 20 milionów głosów. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zmobilizowali swoich wyborców, którzy w niedzielę tłumnie stawili się przy urnach. Reporter "Czarno na białym" Tomasz Kułakowski sprawdził, jakim zaangażowaniem wykazali się obywatele w czasie wyborów prezydenckich 12 lipca.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji. Napisał, że liczy na dalszą współpracę w zakresie "obronności, handlu, energii oraz bezpieczeństwa telekomunikacyjnego".

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w poniedziałek w wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego. Kustosz sanktuarium na Jasnej Górze dziękował za obecność i "świadectwo wiary" prezydenta. – Boże, błogosław panu prezydentowi najjaśniejszej Rzeczypospolitej na nowy etap jego służby narodowej – modlił się między innymi biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

Kinga Duda nie oddała głosu w drugiej turze wyborów prezydenckich - takie sugestie pojawiły się w internecie w wyborczą niedzielę. Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP zaprzecza. Wyjaśniamy, dlaczego członkowie komisji wyborczej, w której głosowała córka prezydenta, mogli zażądać od niej okazania paszportu.