Andrzej Duda

Andrzej Duda

Do godziny 21 w niedzielę trwa głosowanie w wyborach na urząd prezydenta. W związku ze stanem epidemii po raz pierwszy w wyborach prezydenckich głosowanie odbywa się metodą tradycyjną w lokalach wyborczych oraz metodą korespondencyjną. W miejscowościach turystycznych na Pomorzu, między innymi w Krynicy Morskiej, Jastrzębiej Górze, Ustce, Helu, Sopocie uruchomiono rezerwy kart do głosowania. - W gminach i miejscowościach nadmorskich, takich jak Jastarnia, Hel, Władysławowo Ustka, Lębork. Niektóre gminy zgłosiły się już do nas po raz drugi - poinformował komisarz wyborczy w Słupsku Tomasz Kowalczyk.

W kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich nie było ani cienia merytoryki, była ostra polaryzacja - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Szymon Hołownia. Jak mówił, mamy "dwie Polski, rozdarte, podzielone murem i bez woli ani z jednej, ani z drugiej strony, żeby ten mur przeskoczyć". Zadeklarował też, że w niedzielę zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego, choć nie do końca zgadza się z jego wizją.

Badanie exit poll w drugiej turze wyborów prezydenckich będzie przeprowadzane przed 500 losowo dobranymi komisjami wyborczymi. Szacujemy, że przeprowadzimy około 50 tysięcy ankiet – poinformował Paweł Predko z Ipsosu. Wyjaśniał także, jak będzie wyglądała praca badaczy. Zaznaczył, że wyniki badania mogą różnić się od ostatecznych rezultatów głosowania. - To jest błąd losowy wynikający z tego, że podajemy szacunki na próbie osób, a nie całej populacji - mówił Predko.

Mój kandydat jest w drugiej turze, ale to, kto nim jest, zachowam dla siebie - mówiła w "Jeden na jeden" w TVN24 była szefowa kampanii Andrzeja Dudy Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. Komentując kampanię obecnego prezydenta, powiedziała, że "mrugnięcie okiem do elektoratu Krzysztofa Bosaka było błędem". - Nie wolno zatracać siebie, swojej tożsamości, nie wolno naginać kręgosłupa dla jakichś partykularnych interesów - wskazywała.

Wczoraj widzieliśmy, że Jarosław Kaczyński pojawił się w polskiej polityce. O tym wywiadzie powinno być dzisiaj głośno - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 szef sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego Cezary Tomczyk. - Jarosław Kaczyński straszył wczoraj Polaków, przedstawił swój plan - mówił. - To jest właśnie wybór, przed którym stoimy: albo po 13 lipca, kiedy poznamy wyniki wyborów, będzie panował niepodzielnie Jarosław Kaczyński, albo nastąpi nowa era w polityce, era zmiany, era normalności, era rozmów - ocenił Tomczyk.

W ciągu ostatnich tygodni kandydaci przekonywali, że poprawią życie obywateli w każdej możliwej dziedzinie, ale kluczową funkcją prezydenta jest funkcja zwierzchnika sił zbrojnych. Andrzej Duda podkreśla, że wzmocnił polskie bezpieczeństwo. Rafał Trzaskowski wypomina mu, że zezwolił Antoniemu Macierewiczowi na osłabienie armii oraz na personalne czystki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

- Czekam na dowody, na czarne skrzynki. To jest polska własność. I te dowody powinny być nam zwrócone - mówił pięć lat temu Andrzej Duda. Gdy i on, i Zjednoczona Prawica, dopiero zabiegali o władzę, były zapewnienia, że sprawa katastrofy smoleńskiej będzie dla państwa polskiego bardzo istotna. Były też zarzuty wobec poprzedników o nieskuteczność i nieudolność. Materiał magazynu "Polska i Świat". 

Zdjęcia Andrzeja Dudy sprzed kopalni Zofiówka wzbudziły komentarze internautów, gdy okazało się, że prezydentowi asystował "przebrany za górnika" poseł PiS Grzegorz Matusiak. Lecz poseł się nie przebrał – mundur jest jego. Pracował w tej kopalni ponad 27 lat.

Chcę żyć w Rzeczpospolitej, w której wygrywa uczciwość, chcę Polski, która potrafi ochronić słabszych i nie musi bać się silnych - mówił w czwartek ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda podczas spotkania wyborczego w Wieliczce (Małopolska). Zapewnił, że jeśli nadal będzie prezydentem programy społeczne "nie zostaną ani zlikwidowane, ani uszczuplone".