Belgia

Belgia

Belgijska prokuratura poinformowała w poniedziałek wieczorem o zwolnieniu sześciu osób zatrzymanych tego dnia w śledztwie w sprawie próby zamachu w pociągu Thalys na trasie Amsterdam-Paryż w ubiegłym roku. Zamach ten udaremnili trzej Amerykanie i Brytyjczyk. Całą szóstkę zwolniono bez postawienia zarzutów - podał rzecznik federalnego prokuratora Belgii.

Dwanaście osób podejrzewanych o planowanie nowych ataków terrorystycznych zostało w piątek i sobotę zatrzymanych w Brukseli. Operacja belgijskiej policji trwała na terenie całego kraju - poinformowało w oświadczeniu biuro prokuratora federalnego.

Belgijska policja otrzymała ostrzeżenie o grupie bojowników tzw. Państwa Islamskiego, którzy niedawno opuścili Syrię z planem przeprowadzenia ataków w Belgii i we Francji - informują w środę media, powołując się na źródło w służbach bezpieczeństwa.

Belgijska policja odkryła kolejne mieszkanie, które służyło terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego do organizacji listopadowych zamachów w Paryżu, w tym ich koordynatorowi Abdelhamidowi Abaaoudowi - pisze we wtorek EFE, powołując się na belgijski portal RTBF.

Po Niemczech i Luksemburgu także Holandia apeluje o wyłączenie dwóch reaktorów nuklearnych w Belgii ze względów bezpieczeństwa. Uchwałę wzywającą do zaprzestania eksploatacji reaktorów Doel 3 i Tihange 2 przyjął we wtorek holenderski parlament.

W niedzielę wieczorem na trasie kolejowej L125 w rejonie Liege we wschodniej Belgii wprowadzono ograniczenie prędkości ze względu na problemy z sygnalizacją - donosi belgijski dziennik "La Derniere Heure", powołując się na swoje informacje. Mimo to maszynista pociągu pasażerskiego nie zwolnił i tuż przed północną najechał na skład towarowy jadący po tym samym pasie z minimalną prędkością. Śledczy badają, jak do tego doszło.

W pociągu, który w niedzielę wieczorem najechał na skład towarowy, było wielu studentów - podaje belgijska telewizja publiczna RTBF. Wracali oni z weekendu do Liege, gdzie studiują na uniwersytecie. Jeden z nich w rozmowie z nadawcą opowiedział o wypadku, w którym zginęły co najmniej 3 osoby, a 9 trafiło do szpitala.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w wypadku kolejowym w pobliżu Liege w Belgii - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek belgijska agencja, powołując się na lokalne władze. Pociągiem podróżowało ok. 40 osób. Prokuratura bada, czy awaria sygnalizacji spowodowana uderzeniem pioruna, miała wpływ na wypadek.

Belgijska policja użyła armatek wodnych przeciwko demonstrantom protestującym w centrum Brukseli w sprzeciwie wobec oszczędnościowej polityki rządu i zmian w kodeksie pracy. Do starć doszło pod koniec manifestacji, w której wzięły udział dziesiątki tysięcy ludzi. Co najmniej jeden policjant i kilku uczestników demonstracji zostało rannych.

Strajkujący belgijscy strażnicy więzienni wdarli się do budynku ministerstwa sprawiedliwości w Brukseli. Zostali z niego siłą usunięci przez policyjne oddziały prewencji - podały belgijskie media. Wcześniej strażnicy demonstrowali w stolicy.

Sekretarz obrony Ash Carter uznał piątkową decyzję władz Belgii o przyłączeniu się do ataków lotniczych przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii za "godną pochwały". Rząd w Brukseli zamierza skierować sześć myśliwców F-16 do podjęcia działań w ramach koalicji dowodzonej przez USA.

Dwa dni po otwarciu hali odlotów na brukselskim lotnisku Zaventem, gdzie 22 marca doszło do zamachu, nadal panuje tam chaotyczna sytuacja. Z powodu zaostrzonych kontroli pasażerowie muszą czekać w kolejkach nawet cztery godziny - podają lokalne media.