Belgia

Belgia

Holenderski rząd zamówił 11 mln tabletek jodu, który w przypadku skażenia radioaktywnego w wyniku katastrofy nuklearnej chroni tarczycę, by rozdać je potencjalnie zagrożonym mieszkańcom w pobliżu elektrowni atomowych - podało w piątek ministerstwo zdrowia. Wczoraj taką samą decyzję podjęły władze Belgii.

Głównemu podejrzanemu o zorganizowanie ubiegłorocznych zamachów w Paryżu Salahowi Abdeslamowi belgijska prokuratura postawiła zarzuty usiłowania zabójstwa podczas strzelaniny, do której doszło 15 marca, czyli kilka dni przed zamachami w Brukseli.

Osama Krayem, jeden z podejrzanych w śledztwie dotyczącym zamachów terrorystycznych w Brukseli, został oskarżony także o udział w przeprowadzonych w listopadzie ubiegłego roku atakach w Paryżu - poinformowała belgijska prokuratura.

Premier Belgii Charles Michel wziął stronę swego ministra spraw wewnętrznych Jana Jambona, krytykowanego za wypowiedź, że "muzułmanie wiwatami zareagowali na niedawne zamachy terrorystyczne w Brukseli, do których przyznało się tzw. Państwo Islamskie".

31-letni Mohamed Abrini podejrzewany o współorganizację zamachów w Brukseli i w Paryżu pozostanie w areszcie kolejny miesiąc – postanowił sąd w Brukseli. W areszcie pozostanie też kilku innych podejrzanych o udział w zamachach, w tym osoba, która udzieliła im schronienia.

- Belgijskie służby aresztowały Mohameda Abriniego - potwierdziła prokuratura tego kraju. To właśnie Abrini ma być niesławnym "człowiekiem w kapeluszu", którego nagrały kamery na lotnisku w Brukseli i którego wcześniej francuskie służby zaczęły poszukiwać w związku z listopadowymi zamachami w Paryżu. Tak twierdzą belgijskie media, ale prokuratura tego nie potwierdza.

Ekstradycja podejrzanego o udział w zamachach terrorystycznych w Paryżu Salaha Abdeslama do Francji opóźni się o kilka tygodni w związku z dochodzeniem ws. strzelaniny 15 marca w Forest pod Brukselą – powiedział w Brukseli jego adwokat Sven Mary.