Holandia

Holandia

Niemal 400 osób więcej niż podczas przeciętnego letniego tygodnia zmarło w Holandii w czasie ostatniej rekordowej fali upałów w Europie - poinformował w piątek holenderski urząd statystyczny Centraal Bureau voor de Statistieken. Pod koniec lipca padł krajowy rekord ciepła. Temperatura wzrosła do 40,4 stopnia Celsjusza.

W piątą rocznicę zestrzelenia lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur lotu MH17 pamięć ofiar uczciły w środę rodziny ofiar i członkowie holenderskiego rządu. Premier Mark Rutte pośrednio skrytykował Rosję za ukrywanie przyczyn tej tragedii, której ofiarami byli w większości Holendrzy.

Sąd apelacyjny w Holandii we wtorek odroczył decyzję w sprawie złotych artefaktów z Krymu. W 2016 roku miejscowy sąd administracyjny orzekł, że ich kolekcja - wypożyczona holenderskiemu muzeum w czasie, gdy Rosja zaanektowała ten półwysep - musi powrócić na Ukrainę.

Na amsterdamskim lotnisku Schiphol lekko zderzyły się dwa samoloty lini KLM i EasyJet. Incydent spowodował kilkugodzinne opóźnienia na lotnisku w stolicy Holandii.

Holenderskie koleje państwowe NS poinformowały w środę w oświadczeniu, że zaoferują odszkodowania finansowe za udział w przewożeniu Żydów, Romów i Sinti do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Jak podano, zarezerwowano na ten cel "kilkadziesiąt milionów euro".

17-letnia Noa Pothoven z Arnhem w Holandii zmarła w niedzielę 2 czerwca. Nastolatka cierpiała na depresję, stres pourazowy i anoreksję, wywołane traumą po molestowaniu seksualnym, jakiego doświadczyła w dzieciństwie. Odmówiła dalszego leczenia, przestała jeść. Część mediów informowała, że poddała się eutanazji.

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Brytyjczycy i obywatele UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii głosują w czwartek w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma to miejsce niespełna trzy lata po referendum w sprawie brexitu. W czwartek głosowanie odbywa się także w Holandii, gdzie antyunijne i populistyczne Forum Demokratyczne (FvD) może uzyskać 15 proc. - tyle samo, co rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

W szpitalu zmarł mężczyzna, ranny 18 marca, gdy w tramwaju w Utrechcie w środkowej Holandii obywatel holenderski pochodzenia tureckiego Gokmen Tanis otworzył ogień do pasażerów. Na miejscu zabił trzy osoby, ciężko ranił kolejne trzy.

Holenderska prokuratura nie znalazła do wtorku żadnych dowodów na to, że sprawca poniedziałkowego ataku z użyciem broni palnej w Utrechcie znał wcześniej swoje ofiary. Śledczy podejrzewają motyw terrorystyczny.

Po kilku godzinach obławy zatrzymano 37-letniego mężczyznę, podejrzanego o przeprowadzenie ataku w Utrechcie - podała holenderska policja. Zginęły co najmniej trzy osoby, a dziewięć odniosło obrażenia - poinformował burmistrz miasta. Po aresztowaniu podejrzanego w regionie obniżono poziom zagrożenia z piątego do czwartego stopnia.

Premier Holandii Mark Rutte obwinił brytyjskich polityków za impas w sprawie brexitu, ale przyznał, że podziwia odporność szefowej tamtejszego rządu Theresy May. - Ona jest jak ten rycerz z filmu "Monty Python i Święty Graal", który traci ręce oraz nogi w pojedynku i jeszcze nazywa to remisem - powiedział w wywiadzie dla krajowej telewizji.

Wilczyca krążąca po holenderskim Parku Narodowym De Hoge Veluwe została oficjalnie uznana za pierwszego od lat osiadłego na tym terenie wilka. To pozwala na wdrożenie planu odnowy gatunku. Powrót wilków nie cieszy jednak hodowców owiec.