Holandia

Holandia

W mediach społecznościowych krąży nagranie, rzekomo pokazujące uchodźców wspinających się na choinkę w Holandii, do którego dołączono obraźliwy komentarz. To kolejne wideo pokazujące taką scenę, które z Europą nie ma nic wspólnego.

Holandia poinformowała w środę, że jest gotowa przyjąć "rozsądną liczbę" z 32 migrantów, którzy od 10 dni czekają na Morzu Śródziemnym na statku Sea-Watch 3 należącym do niemieckiej organizacji pozarządowej. Do tej pory odmówiły ich przyjęcia Włochy, Malta, Hiszpania i właśnie Holandia. Zgodę na przyjęcie części migrantów wyraziły również Niemcy.

Podczas nalotu na jedno z mieszkań w Amsterdamie holenderscy policjanci znaleźli 350 tys. euro ukryte w bębnie pralki. Ich domniemany właściciel został zatrzymany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy.

Holenderska pisarka, autorka książki o głośnej kradzieży obrazów, twierdzi, że otrzymała tajemniczą wiadomość ze wskazówkami o miejscu ukrycia skradzionego sześć lat temu dzieła Picassa. Podążając za instrukcjami, znalazła w Rumunii zawinięty w folię obraz. Miała to być "Głowa arlekina" pędzla hiszpańskiego artysty. Euforię przerwała jednak belgijska grupa teatralna, która przekazała w oświadczeniu, że cudowne znalezisko to fałszywka.

W sobotni poranek pogoda w Holandii była gwałtowna. W kilku miejscowościach spadł grad. Imponujące opady pokazał nam Reporter 24.

Słynny obraz Rembrandta "Straż nocna" przejdzie konserwację na oczach widzów w galerii muzealnej. Będzie ona również transmitowana przez internet - poinformowało we środę Rijksmuseum w Amsterdamie. Prace rozpoczną się w lipcu przyszłego roku.

W Holandii uchwalono prawo zakazujące korzystania z komórek przez jadących na rowerze. Powodem jest wzrost liczby jednośladów o napędzie wspomaganym elektrycznie, a także wszechobecny dostęp do internetu. Minister transportu uważa, że kierujący przez cały czas powinien być skupiony na drodze. Przepis wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku.

Rosyjskie MSZ wezwało ambasadorów Szwajcarii i Holandii. Ministerstwo wyraziło sprzeciw wobec "nieuzasadnionych oskarżeń", jakoby dwaj Rosjanie próbowali szpiegować laboratorium badające środek użyty do próby otrucia Siergieja Skripala. Rosjan podejrzewa się również o przeprowadzenie cyberataku na Światową Agencję Antydopingową (WADA) w Lozannie.

Szwajcarski dziennik "Tages Anzeiger" poinformował o aresztowaniu w Holandii dwóch Rosjan podejrzewanych o działalność szpiegowską. Obiektem ich zainteresowania miało być ważne szwajcarskie laboratorium, które bada między innymi sprawę zatrucia Skripalów. Obaj zatrzymani zostali odesłani do Rosji.

Mężczyzna, który w piątek na głównym dworcu kolejowym w Amsterdamie poważnie ranił nożem dwoje amerykańskich turystów, powiedział, że wybrał przypadkowe ofiary, a jego działanie było spowodowane ciągłym znieważaniem islamu w Holandii - podała w poniedziałek prokuratura.