Holandia

Holandia

Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w czwartek wieczorem w wyniku ataków przy użyciu noża w Maastricht na południu Holandii. Nie ma powodu, by uznać, iż ataki miały podłoże terrorystyczne - poinformowała na Twitterze miejscowa policja.

Zaniedbania w sferze bezpieczeństwa - tak Rada do spraw Bezpieczeństwa w Holandii określiła w raporcie powód, który przyczynił się do śmierci dwóch żołnierzy z misji ONZ w Mali i poważnego zranienia trzeciego. Minister obrony Jeannine Hennis-Plasschaert oświadczyła, że w związku z ustaleniami autorów sprawozdania podaje się do dymisji.

W nocy z czwartku na piątek jasny, tajemniczy punkt przefrunął przez niebo nad Europą i zniknął w okolicach Morza Północnego. Ognista kula wzbudziła wiele emocji.

Ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii poinformowało, że poprosiło ambasadora Korei Północnej o opuszczenie tego kraju przed końcem września. Powodem jest rozwijanie przez reżim w Pjongjangu programu atomowego mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.

Holandia po raz pierwszy zastosowała obowiązującą od marca ustawę, która zezwala na pozbawienie obywatelstwa osoby, których obecność w kraju może narażać bezpieczeństwo narodowe - poinformował w środę w Hadze minister sprawiedliwości Stef Blok.

Holenderscy żołnierze przybyli z pomocą na zniszczoną przez huragan Irma wyspę Saint-Martin. Na opublikowanych przez wojskowych zdjęciach widać, jak dostarczają poszkodowanej ludności pomoc, pomagają w odbudowie uszkodzonych domów oraz pilnują bezpieczeństwa.

Wypowiedzi ambasadora Holandii na Węgrzech nie odzwierciedlają stanowiska rządu holenderskiego - poinformował w piątek szef dyplomacji Holandii Bert Koenders. W związku z tymi wypowiedziami Węgry wezwały w piątek na konsultacje swego ambasadora w Holandii i poinformowały, że stosunki między Budapesztem a Hagą na szczeblu ambasadorów ulegają zawieszeniu na czas nieokreślony.

Odchodzący z urzędu ambasador Holandii na Węgrzech Gajus Scheltema zarzucił w czwartkowym wywiadzie rządowi węgierskiemu, że tworzy sobie wroga na takiej samej zasadzie jak terroryści. Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto uznał wywiad za oburzający.