Kościół katolicki

Kościół katolicki

"Zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności" - napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, odnosząc się do zagrożenia koronawirusem w Polsce. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak mówił, że jeżeli ktoś ma obawy, to nie musi się w kościele żegnać wodą święconą. Zapytany o podawanie dłoni w czasie przekazywania znaku pokoju, odparł, że w tej sytuacji "nie radziłby przesadzać".

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział w czwartek w Gnieźnie w trakcie obchodów XXIII Dnia Judaizmu, że chrześcijanie nie są w stanie odciąć się od judaizmu. - Byłoby to dla nas nie tylko nieowocne, ale też wprost samobójcze – ocenił.

Osobisty sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gaenswein, poinformował, że na polecenie byłego papieża poprosił kardynała Roberta Saraha - podpisującego się jako współautor książki "Z głębi naszych serc", o kontakt z wydawcami i wykreślenie nazwiska papieża emeryta jako współautora książki o celibacie kapłańskim. W weekend ukazały się fragmenty książki, które wzbudziły wiele emocji.

Słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie, skomentował w poniedziałek Watykan. Rzecznik papieża Franciszka oświadczył, że stanowisko obecnego biskupa Rzymu wobec celibatu kapłanów "jest znane" i nie chce on zmieniać prawa. Sprawę szeroko komentują media w Niemczech oraz Francji. "Benedykt wbił Franciszkowi otwarcie nóż w plecy" - napisał w poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kościół katolicki w Polsce zmienia zasady zawierania małżeństw. Zaczną obowiązywać już w tym roku, a ich celem jest ograniczenie zawierania małżeństw nieważnych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Wang Yi, pastor będący zwierzchnikiem największego, niezarejestrowanego Kościoła protestanckiego w Chinach, został skazany na dziewięć lat więzienia za działalność wywrotową. Mężczyzna był oskarżany o podżeganie do obalenia władzy państwowej.

Brak zakreślenia tego, co w nauce społecznej Kościoła nazywamy dobrem wspólnym. Tym dobrem wspólnym jest Ziemia jako nasz dom, jest również klimat i równowaga ekologiczna - przekonywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 ojciec franciszkanin Stanisław Jaromi, przewodniczący Ruchu Ekologicznego świętego Franciszka z Asyżu. Katarzyna Karpa-Świderek z Fundacji WWF Polska dodawała do tego, że "nie rozumiemy, że walec klimatycznej katastrofy na nas jedzie". Goście programu komentowali także ostatnie wypowiedzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o ekologizmie.