Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek przyjmie w piątek na audiencji wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, a w sobotę prezydenta Iraku Barhama Saliha. Oba spotkania, do których dojdzie w okresie napięć na Bliskim Wschodzie, zapowiedział oficjalnie Watykan.

Osobisty sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gaenswein, poinformował, że na polecenie byłego papieża poprosił kardynała Roberta Saraha - podpisującego się jako współautor książki "Z głębi naszych serc", o kontakt z wydawcami i wykreślenie nazwiska papieża emeryta jako współautora książki o celibacie kapłańskim. W weekend ukazały się fragmenty książki, które wzbudziły wiele emocji.

Słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie, skomentował w poniedziałek Watykan. Rzecznik papieża Franciszka oświadczył, że stanowisko obecnego biskupa Rzymu wobec celibatu kapłanów "jest znane" i nie chce on zmieniać prawa. Sprawę szeroko komentują media w Niemczech oraz Francji. "Benedykt wbił Franciszkowi otwarcie nóż w plecy" - napisał w poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

- Odrodzenie ludzkości rozpoczęło się od niewiasty - powiedział papież Franciszek podczas środowej mszy w Watykanie. Mówił, że "po tym, jak traktujemy ciało kobiety, rozpoznajemy nasz poziom człowieczeństwa". W bazylice świętego Piotra papież odprawił mszę w obchodzoną w pierwszym dniu roku uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W Kościele to także Światowy Dzień Pokoju.

Zachowanie jednej z wiernych na placu Świętego Piotra rozzłościło papieża. Kobieta, chcąc przyciągnąć biskupa Rzymu do siebie, szarpnęła go za rękę tak mocno, że wywołała grymas bólu na twarzy Franciszka. Ten, chcąc uwolnić się z uścisku, uderzył kobietę w rękę, po czym oddalił się, wyraźnie zdenerwowany. Zwracając się w środę w południe do wiernych zebranych na placu papież powiedział przed modlitwą Anioł Pański: - Wiele razy tracimy cierpliwość, przepraszam za zły przykład wczoraj.

Chrześcijański styl życia to łagodność, odwaga, pokora i braterstwo - mówił papież Franciszek w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia Kościół czci świętego Szczepana, pierwszego męczennika. - Jego świadectwo, osiągające szczyt w męczeństwie, jest źródłem inspiracji dla odnowy naszych wspólnot chrześcijańskich - przekonywał.

Papież Franciszek w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny modlił się za tych, którzy stracili nadzieję. Na rzymskim placu Hiszpańskim mówił, że Jezus "zrywa kajdany zła, wyzwala z najgorszych uzależnień, uwalnia od najbardziej przestępczych więzów". - Pomóż nam chronić się przed złem, które podstępem przyciąga nas do siebie spiralami śmierci - modlił się papież.

Premier Malty Joseph Muscat złożył w sobotę prywatną wizytę papieżowi. Franciszek przyjął go na audiencji mimo skandalu, jaki trwa na wyspie w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Szef maltańskiego rządu zapowiedział, że w styczniu przyszłego roku złoży dymisję.

W czwartek wieczorem zapłonęły lampki na choince na placu św. Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Wcześniej podczas spotkania z ofiarodawcami drzewka i żłóbka papież Franciszek oświadczył, że "usuwa się znaki chrześcijańskie po to, by pozostawić tylko te banalne i komercyjne". Jak ocenił, "świat czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie".

Nauczmy się razem budować społeczeństwo, jakiego chcemy dla dnia jutrzejszego - apelował do japońskiej młodzieży Franciszek. Papież kontynuuje wizytę w Japonii. W poniedziałek lokalnego czasu spotkał się z cesarzem Naruhito i osobami poszkodowanymi w katastrofie w Fukushimie w 2011 roku. Następnie odprawił mszę dla 50 tysięcy osób na nowoczesnym stadionie w Tokio.

Nowe pokolenia powstaną jako sędziowie naszej przegranej, jeśli mówiliśmy o pokoju, ale nie dokonaliśmy tego naszymi działaniami pośród narodów ziemi - powiedział papież Franciszek w Hiroszimie, gdzie oddał hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej w 1945 roku. Wcześniej w Nagasaki papież apelował o całkowity zakaz broni nukleranej.

Prezydent Cypru Nicos Anastasiades ogłosił, że papież Franciszek w przyszłym roku odwiedzi jego kraj. W poniedziałek prezydent został przyjęty na audiencji w Watykanie. Jak podkreślił, papież przyjął jego zaproszenie.

Papież Franciszek wyznał, że rozważana jest możliwość wprowadzenia do Katechizmu Kościoła Katolickiego pojęcia "grzechu ekologicznego". Wyznał też, że politycy, którzy podsycają nienawiść wobec homoseksualistów, Cyganów czy Żydów, przypominają mu Adolfa Hitlera.